Stinger: telefony od Microsoftu ještě letos

Již koncem tohoto roku se můžeme těšit na mobilní telefony, v jejichž nitru bude systém od Microsoftu. Co na to Linux?
Již koncem tohoto roku se můžeme těšit na mobilní telefony, v jejichž nitru bude systém od Microsoftu. Co na to Linux?

Nové trendy?

Začátkem týdne oznámil Microsoft své plány na vytvoření nového standardu pro multimedialní telefony s kódovým označením Stinger. Mobilní telefony připravované Microsoftem mají být malé, velmi užitečné, uživatelsky přívětivé s relativně velkou barevnou obrazovkou. Mají obsahovat software pro plánování času, správu databází kontaktů a samozřejmě pro přehrávání zvukových záznamů nebo videa. Konečná cena těchto kapesních zázraků by neměla přesáhnout 25 tisíc korun včetně legální verze software.

Bill se bojí

Microsoft doufá, že první telefony se podaří dostat na světové trhy současně s konkurenčními produkty používajícími software konsorcia Symbian. Dle vyjádření tiskového mluvčího Microsoftu spolupracují na vývoji také jihokorejský Samsung a anglický Sendo. Významní světoví mobilní operátoři se telefonům od Microsoftu nebrání a jsou připraveni je zařadit do své nabídky; čeští operátoři zatím mlčí.

Ořezané PocketPC

Stinger bude velmi odlehčenou verzí operačního systému PocketPC, který můžete najít například v kapesním počítači Compaq iPaq. Software bude přizpůsoben přímo mobilnímu telefonu a kromě běžných nástrojů pro organizaci času bude přítomen i prohlížeč plnohodnotného webu včetně JavaScriptu nebo XML, zvládne však zobrazit i wapové stránky. Stinger bude vybaven 8 MB operační pamětí, více prý nebude potřebovat. Komunikace bude probíhat rychlostmi až 150 kb/s v mobilních sítích 2,5 generace (GPRS).

Kde jsou ostatní

Konsorcium Symbian s Psionem v čele připravuje podobný produkt na bázi svého skvělého operačního systému Epoc32. Osobně mu fandím daleko víc než Microsoftu a jen si říkám: už aby byl Stinger na trhu a šel do něj flashnout Linux. A proč by vlastně nešel? Na strojích s PocketPC běží už dlouho.
Diskuze (3) Další článek: Jaký mobil pro babičku?

Témata článku: Microsoft, Telefony, Telefon, Let

Určitě si přečtěte