Stolní počítač v roli modemu pro handheld

Handheldy zrovna neoplývají komunikačními možnostmi, některé jsou na tom vysloveně žalostně (Psion Revo). Právě proto existuje program, který zpřístupní porty připojeného počítače.
Handheldy zrovna neoplývají komunikačními možnostmi, některé jsou na tom vysloveně žalostně (Psion Revo). Právě proto existuje program, který zpřístupní porty připojeného počítače.

Program s názvem PassThru32 je dílem Kevina Millicana. Poslední verze programu 1.07 je určena pro operační systémy MS Windows 95/98/NT. Program emuluje sériový port faxmodemu a přeposílá data na skutečný faxmodem. Sériové porty pro modem i pro handheld lze nastavit od COM1 až po COM16. Program konvertuje rovněž tisk na sériový port z handheldu na skutečnou tiskárnu na paralelním portu. Je však nutné mezi těmito dvěma možnostmi program přepnout. K tomu slouží tlačítka Start PassThru pro faxmodem a Start PrintThru pro tiskárnu. Od doby vzniku této verze sice uplynulo poměrně dost času, ale podle autora na něm není co zlepšovat.

PassThru32

Které handheldy lze tímto způsobem propojit?

Obecně je umožněno připojení každému zařízení se sériovým portem. Program byl úspěšně testován na Psionech série 3a, 3c, Siena, série 5, 5mx, 5mx Pro, Revo a Revo Plus, dále pak Sinclair Z88 a Amstrad NC100. Autor programu uvedl, že jeden uživatel tímto způsobem připojuje standardní PC. Vyřešil tak problém, kdy potřeboval zamezit přístupu na Internet svým dětem, aby neprovolaly mnoho peněz. Proto pro připojení stolního počítače na internet používal faxmodem v jeho notebooku a propojení obstarával právě program PassTru32. Počítače byly propojeny stejně, jako se připojuje externí sériový faxmodem.

Jaké jsou další zkušenosti uživatelů?

Propojení na klasický externí faxmodem na sériovém portu nečiní žádné problémy. Ty však nastávají při použití interních PCI winmodemů. Některé modemy odmítají tento způsob komunikace, záleží to na kvalitě implementace Hayes příkazové sady. Problémy se netýkají interních (ISA nebo PCI) tzv. hardwarových faxmodemů. V případě použití PCMCIA faxmodemů rovněž nefungují všechny, záleží na konkrétní kartě.

Program se nachází na http://kevin.millican.net/Home/PssThr32.zip

Živě komentuje: Sériový port RS232 mají snad všechna přenosná zařízení, co po světě existují. Proto může být potiargumentem přímé připojení externího faxmodemu na sériový port handheldu. To je sice pravda, ale zkuste přepojovat modem s propojením Psionu s PC a zase zpět byť jen dvakrát týdně. Právě jednoduchost použití je velkou výhodou programu. Není totiž nutné nic přepojovat, protože vše pracuje při stávajícím propojení. Externí faxmodem se sériovým portem je na ústupu a nahrazují je buď externí USB nebo častěji interní. Existují faxmodemy pro ISA, PCI, AMR, ACR nebo CNR sběrnice. Tuto obrovskou skupinu však k přenosným počítačům připojit nelze jiným způsobem, než právě programem PassThru32. Díky tomu se cena za program svým způsobem vyrovná, protože interní faxmodemy jsou minimálně o cenu tohoto programu levnější.

Doposud byl se řeč točila jen kolem stolních počítačů s faxmodemem či s mnoha možnostmi jak jej připojit. Existují ale počítače, kde to tak snadné není. Typickými představiteli jsou notebooky. Zde existují interní faxmodemy nebo PCMCIA verze. Interní existují buď jako upravené RS232 nebo MiniPCI karty. Program umožňuje využít faxmodem i u takovýchto variant, kde jiná možnost využití ani neexistuje.

Výhodou je rovněž možnost využívat více faxmodemů jedním handheldem. Program se může nainstalovat na několika počítačích, kde se uživatel pohybuje. To zahrnuje i jiné země, kde by mohl působit problém s homologací. Využívat lze i vypůjčené počítače, kde instalace dalšího programu (samozřejmě PassThru32) je možná, ale případné přepojování faxmodemu k handheldu ne.

Program bohužel nepostihuje stále se rozšiřující variantu připojení na Internet. Tou je pevné připojení celé sítě, které se nechová jako modem, což je současnou verzí programu vyžadováno. Musel by totiž existovat virtuální modem, který by emuloval standardní faxmodem trvale připojený na Internet plnou rychlostí.

Pozornost se doposud stále točila kolem faxmodemů. Program umožňuje i tisk, který tak snadný není. Tiskárny jako své standardní rozhraní používají Centronics. To ale na rozdíl od sériového portu na skoro žádném handheldu není. Existují sice redukce, ovšem jejich cena bývá vzhledem k malým výrobním sériím velmi vysoká a převyšuje navíc cenu PassThru32. Program navíc využívá i síťové tiskárny, které bývají doménou firemních řešení tisku.

Váš názor Další článek: Visory a Palmy s českou lokalizací

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Modem, Typický představitel, Handheld, Počítač, Sto, Stolní počítač


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11