Stowaway Travel Mouse: myš už nepatří jen k počítači

Myši byly až donedávna neodmyslitelnou součástí pouze u počítačů. Jenže nyní míří i mezi kapesní počítače a komunikátory, brzy se objeví i u chytrých telefonů. Přečtěte si recenzi myši, která kapesní přístroje opět přibližuje o krok k počítačům. Připojuje se přes Bluetooth.
Stowaway Travel Mouse: myš už nepatří jen k počítači

Nikomu už dnes nepřijde divné, že se na displeji stolního nebo přenosného počítače prohání kurzor, který počítač dokonale ovládá. Ovšem představa, že něco podobného můžete provádět i s mobilním zařízením, je už daleko fantastičtější. Přesto ale není nereálná – myš Stowaway Travel Mouse může ovládat kurzor i po displeji kapesního počítače či chytrého mobilního telefonu, resp. komunikátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Modrozubý hlodavec

Stowaway Travel Mouse je běžná myš, která se od liší jen svými miniaturními rozměry. Bez větších problémů ji ukryjete pod prsty jedné ruky. Kvůli opravdu malým rozměrům si tedy možná budete muset chvíli zvykat na její uchopení. Designově není myška nijak extravagantní, ale spíš nenápadná, vyrobená z černého plastu, vybavená dvěma potvrzovacími tlačítky a rolovacím kolečkem. O napájení se starají dvě mikrotužkové baterie. Vzhledem k tomu, že se baterie nepodařilo za dobu intenzivního čtrnáctidenního testování vybít, dá se předpokládat, že minimálně měsíc běžné práce vydrží. Protože myš asi nebudete používat nepřetržitě od rána do večera, reálný odhad výdrže jsou podle mě zhruba tři měsíce.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na spodní ploše myši najdete vypínací posuvník. U bezdrátových myší je to velmi užitečný doplněk, protože tak můžete zapínat myš jen v případě, kdy ji opravdu potřebujete. Myška je bezdrátová a s počítačem komunikuje prostřednictvím Bluetooth. Její dosah je tedy přibližně deset metrů ve volném prostoru. Snímací čidlo je optické a disponuje obvyklým rozlišením 800 dpi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podporovaná zařízení stále přibývají

Zařízení standardu Bluetooth je třeba před úspěšným používáním nejprve spárovat. Z toho důvodu na myšce ve spodní části najdete také párovací tlačítko. Je ukryté pod povrchem, aby nedocházelo k jeho náhodným stiskům.

Po stisku tlačítka dojde ihned ke spárování, není potřeba zadávat ověřovací kód. Před samotným spárováním je ovšem nutné nahrát do zařízení, s nímž chcete myš používat, ovládací aplikaci. Stowaway Travel Mouse si zatím rozumí pouze s vybranými mobilními přístroji vybavenými standardním operačním systémem, kterých zatím není mnoho, ale výrobce slibuje rozšíření seznamu podporovaných zařízení. Kromě mobilních přístrojů lze myšku používat i s klasickými stolními nebo přenosnými počítači s operačním systémem Windows XP nebo Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K testování myšky jsme vybrali Eurotel DataPhone III, s nímž myš bez problémů pracovala, i když není na seznamu oficiálně podporovaných zařízení. Eurotel DataPhone III sice není nejvhodnější zařízení pro používání myši, protože samo nabízí dotykový displej, ověřili jsme si však, že ovládání má rozhodně něco do sebe i v tomto případě.

Ovládací aplikaci nainstalujete do smartphonu nebo kapesního počítače buď z dodávaného CD nebo z webu výrobce. Na web se určitě podívejte, protože je velmi pravděpodobné, že na něm najdete ovladače pro více přístrojů než na dodávaném CD. Po úspěšném dokončení instalace se v nabídce programů, případně ve stavovém pruhu hlavního displeje objeví nová ikona s podobou myši.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spárování a postup při připojování myši

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka výběru polohovacího zařízení • výběr instalačního souboru s ovladači •
výběr provozního módu • ukončení spojení
 

Kurzor sem, kurzor tam

Poklepáním na ikonu se dostanete do prostředí ovládací aplikace, odkud můžete připojit přístroj k myši. Nejprve stiskněte párovací tlačítko na myši a potom aktivujte volbu Enable na záložce Mouse nebo Connection. Jakmile dojde k úspěšnému spárování myši a kapesního přístroje, na displeji se objeví kurzor a můžete jej začít prohánět.

Ovládací aplikace je poměrně jednoduchá, přesto však můžete všem třem tlačítkům myši (resp. dvěma tlačítkům a rolovacímu kolečku) přiřadit jednu z mnoha konkrétních funkcí, kterou jejich stiskem bleskově vyvoláte, nebo využít několik voleb pokročilého nastavení. Po šesti minutách nečinnosti se kurzor myši skryje do pozadí displeje, ukončení aktivního Bluetooth spojení je však nutné provádět manuálně. Stačí k tomu ale jen v ovládací aplikaci stisknout tlačítko Disable nebo jednoduše vypnout napájení myšky posuvníkem na její spodní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka ovladačů • výběr funkcí tlačítek • pokročilé nastavení

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ovládání systému pomocí myši

Stowaway Travel Mouse je užitečná drobnost. Zatím nejsou podporovány chytré telefony, výrobce ale pro ně slíbil uvolnit ovládací aplikaci v průběhu nejbližších týdnů, takže podle našich odhadů by to mohl stihnout v prvním pololetí letošního roku.

Poznámka: Moc nevěřím, že se myš někdy objeví třeba pro Symbian Series 60 nebo Windows Mobile for Smartphone. Tyto operační systémy jsou totiž připraveny pro práci bez dotykového displeje, v jejich prostředí se vůbec nesetkáte s kurzorem. A když kurzor chybí, myš je ztracená. Marek Lutonský

Plusy a minusy

+ spolehlivý chod
+ možnosti rychlého přiřazení funkcí všem tlačítkům
+ malé rozměry
+ dosah

– vyšší cena
– méně podporovaných operačních systémů
– poměrně jednoduchá ovládací aplikace

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve zkratce

 • bezdrátová optická myš Stowaway Travel Mouse
 • kontakt: Sunnysoft, 261 215 216, www.sunnysoft.cz
 • cena: 2 130 Kč
 • záruka: 2 roky

Parametry:

 • napájení: 2× AAA baterie
 • rozměry (v × š ×h) a hmotnost: 95 × 55 × 25 mm, 75 g
 • dosah: až 10 m
 • podporované systémy a zařízení:
  PocketPC OS: Asus MyPalA620BT, MyPalA716, Compaq iPaq 3970, Dell Axim X30BT, X3iBT, x50v, HP iPaq 1940, 1945, 2210, 2215, 3970, 4100, 4150, 4155, 4300, 4350, 4355, 5100, 5400BT, 5450, 5500BT, 5555, 6300, 6315, H6340, HX4700, HX4705, RX3100, RX3715, HTC Pocket PC - XDAII, Qtek 2020 / XDAII, XDAII, i-Mate/O2 Pocket XDAII, Orange Pocket PC SPV M1000, Qtek Pocket PC Qtek 2020, Siemens Pocket PC SX66, Tmobile Pocket PC MDA II
  Mac OS X (vyžaduje USB port s HID profilem)
  Windows XP (vyžaduje USB port s HID profilem)
  Palm OS, Symbian OS, RIM OS, Windows Mobile nejsou zatím podporovány
 • příslušenství: CD s ovladači, cestovní pouzdro, 2× AAA baterie

Odkaz na produkt na stránce výrobce

Diskuze (22) Další článek: Sagem myX5-2: z ruky nevyklouzne (test)

Témata článku: Příslušenství, Eurotel Dataphone III, Myš, Sto, Užitečný doplněk, Počítač, Úspěšné dokončení


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10