Strčte si banku do kapsy - velký přehled mobilního bankovnictví

Do banky už se dostanete nejen s Paegasem, ale i s Eurotelem a i nabídka bank je podstatně širší. Je tak konečně z čeho vybírat. Zkusme si tedy udělat v nabídce GSM bankovnictví jasno.
Strčte si banku do kapsy - velký přehled mobilního bankovnictví

Pro bankovní ignoranty

Předpokládám, že o GSM Bankingu, nebo GSM Bankovnictví jste již určitě slyšeli. Pro bankovní ignoranty však zopakuji, že se jedná o velmi zajímavou alternativu, jak ovládat bankovní účet v podstatě odkudkoliv a kdykoliv pomocí mobilního telefonu. Existuje několik možností, jak pomocí mobilního telefonu obsluhovat bankovní účet. Mimo hlasových služeb, WAPu a klasických SMS zpráv je však nejprogresivnější právě GSM Banking, který je založený na technologii SIM Toolkit. Zjednodušeně se dá říci, že speciální SIM Toolkit karta může obsahovat aplikaci, díky níž se v menu mobilního telefonu zobrazí nové bankovní menu. Po výběru dané operace vytvoří aplikace SMS zprávu, která putuje přes SMS centrum operátora k dalšímu zpracování do banky, která vámi požadovanou operaci provede.

K využití GSM SIM Toolkitového bankovnictví je třeba mít speciální kartu SIM, kterou musíte získat od vašeho mobilního operátora a samozřejmě si s ní musí rozumět váš telefon a podpora je nutná i na straně  banky. Co se operátora týče, pak u nás GSM bankovnictví podporují dva naši nejstarší operátoři, totiž Paegas a od září konečně i Eurotel. Z telefonů, které jsou na našem trhu v současnosti k sehnání už nepodporuje SIM Toolkit pouze stařičká Nokia 5110, Nokia 9110i Communicator, Motorola i2000 a Philips Savvy Vogue. A banky? Těch už je u nás už 7.

Tak a teď se vrhneme na konkrétní podmínky, za kterých si můžete strčit banku do kapsy. Nejdříve si probereme podmínky operátorů a později jednotlivé banky.

Do banky s Paegasem

Paegas byl našim prvním, a dlouhou dobu také jediným operátorem, který GSM Banking nabízel. Dokonce byl i jedním z prvních na světě. Abych byl přesný, stalo se tak v srpnu roku 1998 a první bankou byla dnešní eBanka.

Od té doby už uplynula dlouhá doba a dnes již prostřednictvím bankovní SIM karty od Paegase můžete ovládat účet u rovných šesti bank. Jsou jimi eBanka, ČSOB, Poštovní Spořitelna, Union Banka, GE Capital Bank, Česká Spořitelna. Z bankovní aplikace se mohou radovat jak tarifní zákazníci, tak i majitelé předplacených karet.

Možná již bankovní SIM kartu od Paegase máte a ani o tom nevíte. Jak si to ověřit? Stačí si zkontrolovat číslo SIM karty. Pokud končí písmenem „B“ například 89420019940350252284*B, pak již bankovní SIM kartu máte a můžete se vrhnout na výběr banky. V opačném případě si musíte vaši kartu vyměnit za bankovní. Výměnu můžete provést na všech pobočkách Paegasu. Nemusíte mít strach o své telefonní číslo a seznam, obojí vám zůstane zachováno, pokud o to pracovníky požádáte. Tato výměna vás přijde na 400 korun. Pro nové Twist zákazníky je bankovní SIM karta oproti obyčejné dražší o 200 korun. Noví zákazníci tarifních programů dostanou bankovní SIM karty bez příplatku. Pokud jste však klienty GE Capital, eBanky, nebo Union Banky, tak to máte zadarmo také a výše uvedené poplatky za výměny neplatíte. Prokázat se můžete například platební kartou dané banky.

Dva typy bankovních karet u Paegasu

Na Bankovní SIM kartě od Paegase můžete mít v jeden okamžik právě jednu bankovní aplikaci jedné banky a ani o jednu více. Nahrání aplikace a její aktivaci vám provedou pracovníci vámi zvolené banky. K Aktivaci bankovní aplikace potřebujete kód BPUK (ten vám předají pracovníci banky), po jehož zadání si zvolíte BPIN, jímž je aplikace chráněna proti případném zneužití. Pokud si chcete BPIN změnit, není nic jednoduššího, než ho zadat třikrát špatně a po opětovném zadání BPUKu si zvolit nový BPIN.

Banku si však vybírejte obezřetně. Pokud se později rozhodnete banku změnit, máte smůlu, protože bankovní aplikaci nelze jednoduše přehrát jinou, ale je potřeba vyměnit celou SIM kartu. Něco jiného je to v případě aktualizace bankovní aplikace v rámci jedné banky. Pokud vaše stávající banka vyvine novou verzi své bankovní aplikace, není problém provést aktualizaci i na vaší SIM kartě.

V současné době nabízí Paegas v podstatě dva druhy bankovních SIM karet. Tou jednodušší je klasická bankovní SIM karta, která obsahuje v SIM Toolkit menu i informační službu Paegas Info. Novější Paegas Navigator bankovní SIM karta obsahuje mimo dvou předchozích aplikací i navigační službu. Do budoucna se samozřejmě počítá s nabídkou pouze té novější SIM karty. Oba dva druhy SIM karet mají dvě stě pozic v telefonním seznamu a místo pro uložení deseti textových zpráv.

Eurotel už taky umí

Zákazníci Eurotel se dočkali bankovních služeb v září letošního roku. I když přišel Eurotel s bankovní aplikací podstatně později, už nyní je možné využívat služby čtyř bank. Jsou jimi GE Capital Bank, eBanka, Raiffeisen Bank a nově i Union Banka. Dá se očekávat, že další brzy přibudou a tak se dorovná několikaletý náskok Paegasu.

Získání bankovní SIM karty u Eurotelu je velmi jednoduché. Novým zákazníkům je SIM karta s bankovní aplikací přidělována automaticky. Stávající zákazníci mohou získat bankovní SIM kartu ve značkových prodejnách Eurotelu,  ale i u vybraných prodejců. Nebo si můžete zažádat o bankovní SIM kartu pomocí elektronického formuláře. SIM karta vám pak přijde poštou, přičemž balné a poštovné je již v ceně zahrnuto. Výměna SIM karty stojí úplně stejně jako u Paegasu, totiž čtyři sta korun. Při výměně SIM karty můžete opět požádat pracovníky Eurotelu o nahrání vašeho telefonního seznamu i na novou SIM kartu. Telefonní číslo vám samozřejmě zůstává. Vlastně si můžete nechat i starou SIM kartu, ale bude vám téměř k ničemu, protože do sítě se s ní nepříhlásíte. GSM bankovnictví Eurotelu mohou využívat tarifní zákazníci i majitelé předplacených Go karet.

Ovládejte 10 bank najednou

Řešení GSM bankovnictví od Eurotelu je podstatně více uživatelsky přívětivé než konkurenční produkt Paegasu. Je to zřejmě způsobeno pozdějším a tedy zralejším nástupem na trh.

Nespornou výhodou GSM bankovnictví Eurotelu je, že bankovní aplikace je na SIM kartě již nahrána a tudíž ji není nutné nahrávat až v bance. Navíc je možné z jedné bankovní SIM karty obsluhovat současně až 10 účtů u různých bank. Všechny banky totiž využívají v podstatě jednu a tu samou aplikaci, ale každá banka vám zpřístupní jiné služby podle své nabídky. Pro přístup ke všem účtům se používá stejný bankovní PIN/PUK. Tyto bezpečnostní kódy obdržíte společně s bankovní SIM kartou od Eurotelu. K tomuto kódu nemá přístup ani Eurotel, ani banka, takže nemusíte mít strach ze zneužití. Kódy fungují podobně jako u Paegasu. Po trojím špatném zadání BPINu je nutné zadat BPUK. Po té si můžete zvolit vlastní BPIN, který je nutno zadávat při každém vstupu do bankovní aplikace. Pokud ovšem zadáte desetkrát špatně BPUK, pak je bankovní aplikace zablokována nadobro. Ještě jsem však neprozradil, jak vlastně zaktivovat bankovní aplikaci. Stačí zajít na pobočku vámi vybrané banky, kde budete muset podopsat nějakou tu smlouvu a pak vám na telefon přijde zašifrovaná aktivační SMS zpráva, kterou se bankovní menu zaktivuje.

SIM karta Eurotelu s GSM Bankingem obsahuje mimo bankovních služeb i aplikaci Juice, která zpřístupňuje většině služeb, které jsou dostupné na portálu Juice. Dalo by se říci, že se jedná o obdobu služby Paegas Info a Paegas Navigator. Ještě doplním, že bankovní SIM karta od Eurotelu má také dvě stě pozic v telefonním seznamu.

Kromě toho umí Eurotel také dobíjet Go karty přes bankovní aplikaci. Dobíjet lze totiž i cizí telefon a navíc prostřednictvím všech bank, které nabízí GSM Banking Eurotelu (u Paegasu to umí zatím jen GE Capital Bank).

Banky až příště

Ptáte se, kolik pak stojí provoz takové banky v mobilu? Operátorovi platíte za každou operaci cenu za odeslanou SMS zprávu dle vašeho tarifu. A to je, co se operátorů týče, vše. Žádné další měsíční, ani jiné poplatky. Samotné provedení bankovní operace ovšem také není zadarmo, ale to už je otázka konkrétní banky, jejíž služby využíváte a to si necháme až na příště.

 

Diskuze (84) Další článek: Chcete vědět, jaké jsou nové mobily Nokia?

Témata článku: Ostatní, Mobilní bankovnictví, Mobil, Přehled, Bankovnictví, Případné zneužití, Bankovní operace, Stařičká nokia


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11