Surfovali jsme na 5G síti: blesková odezva a gigabit jako běžná provozní rychlost

V letošním roce se dostávají do komerčního provozu první 5G sítě. Zatím se to týká pouze několika málo zemí, které bychom spočítali na prstech obou rukou – a ani zde samozřejmě není pokrytí plošné a 5G nabízí obvykle jen jeden z operátorů.

Za lídry v technologiích páté generace jsou považováni operátoři v Jižní Koreji a Spojených státech. V Evropě už běží komerční 5G alespoň na části území v Irsku, Itálii, Finsku, Rumunsku, několika městech Velké Británie a také v malém městském státě Monako na Azurovém pobřeží.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Monako leží v úzkém zhruba kilometrovém pruhu a táhne se kolem pobřeží v délce okolo 2 km. Je zde velká hustota zalidnění a mnoho obyvatel je dočasných – přijíždí na jachtách

Právě zde spustil letos v červenci svoji 5G síť tamní poskytovatel Monaco Telecom. Je pravda, že s pokrytím to měl jednodušší než operátoři v jiných státech – Monacké knížectví má rozlohu jen něco málo přes 2 km čtvereční a vysokou hustotu zalidnění, takže ke kompletnímu pokrytí stačí pár desítek vysílačů s vysokou kapacitou. To jsou přímo ideální výchozí parametry pro řešení konektivity pomocí 5G.

Zástupci operátora uvádějí, že spotřeba dat u jejich zákazníků (stejně jako jinde na světě) strmě roste. 3G síť už je v tomto směru kapacitně zcela zaplněná a u 4G by k plnému vytížení došlo během několika málo let. V rámci strategie „Extended Monaco“ se proto operátor rozhodl neváhat a už nyní spustit 5G.

Komplexní řešení od Huawei

Praktický přínos je patrný už dnes – například na všech zastávkách MHD je už nyní k dispozici bezplatná Wi-Fi získávaná právě z vysílačů 5G. Do budoucna chystá knížectví celý koncept chytrého města včetně nejrůznějších senzorů pro sledování kvality ovzduší, dopravního vytížení a také zajištění připojení pro tisíce jachet, které kotví v přístavech. V dlouhodobějším horizontu se počítá i s autonomními vozidly.

Klepněte pro větší obrázek
Monaco Telecom je jediným poskytovatelem 5G na území městského státu

Monaco Telecom aktuálně provozuje 45 antén 5G (kterým se také někdy říká NR – anglická zkratka pro „New Radio“) na 22 vysílačích. Obvyklá vzájemná vzdálenost „sajtů“ se pohybuje od 250 do 500 metrů. 5G pro operátora vystavěla společnost Huawei, která se stará nejen o radiovou část, ale také o jádro sítě, na němž běží i starší technologie 3G a 4G.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
5G síť Monaco Telecomu jsme testovali na smartphonu Huawei Mate 20 X (5G)

Pro provoz sítě používá operátor frekvenční pásmo 3,7 GHz se šířkou pásma 100 MHz a duplex s časovým dělením (TDD). V každém časovém slotu je poměr DL a UL 8 : 2, tzn. 8 jednotek pro stahování a 2 pro nahrávání dat. Teoretická rychlost downloadu by tak měla 4× vyšší než upload. Ve skutečnosti ale může být upload ještě nižší, protože pro nahrávání dat se v případě potřeby používá sestup (tzv. fallback) z 5G do LTE.

S gigabitem na jachtě

Výhodou 5G sítě Monaco Telecomu je její otevřenost pro všechny zákazníky s 5G zařízením – stačí mít telefon s podporou 5G a obstarat si SIM operátora. Díky tomu jsme mohli přímo v reálném provozu provést měření. K dispozici jsme měli smartphone Huawei Mate 20 X 5G a SIM Monaco Telecomu bez omezení FUP. Mimochodem komerční nabídku pro zákazníky tvoří dva hlavní tarify – 50 GB dat za cca 1 000 Kč nebo 100 GB za 2 300 Kč. Pro využití 5G mohou zvolit buď výše zmíněný smartphone Huawei nebo Xiaomi Mi Mix 3 5G.

Klepněte pro větší obrázek
Maximální hodnoty stahování jsme naměřili na otevřeném prostranství v maríně

Měření jsme prováděli na několika místech města v otevřeném prostoru i v budovách. Maximální hodnoty stahování se v oblasti přístavu plném jachet blížily kýženému gigabitu za sekundu a odezva se vešla pod 10 milisekund. Mezi vysokými věžáky rychlost kolísala okolo 600 Mbit/s, uvnitř budov docházelo ke stínění, ale i tak zde činila rychlost velmi slušných 300 až 400 Mbit/s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Měřili jsme pomocí aplikací Speedtest od Ookla a také OpenSignal

5G v Monaku je praktickou ukázkou fungující živé a komerčně dostupné sítě. Širší využití si 5G bude teprve hledat, ale už nyní se jednoznačně projevují její největší přednosti – nízká odezva, vysoká rychlost, z pohledu operátora řádově vyšší kapacita a zejména mobilita, díky které dokáže hravě zastoupit širokopásmový internet tam, kde není možné přivést jej pomocí kabelů.

Diskuze (13) Další článek: Samsung začal prodávat Note10 a spustil předobjednávky na Watch Active 2

Témata článku: Huawei, Technologie, 5G, Wi-Fi, USA, Mobilní sítě, Pokrytí, Měření, Gigabit, Reportáž, Evropa, TDD, Itálie, Telecom, Vysílač, Finsko, Jižní Korea, New rádio, Internet, Operátor, Velká Británie, Stahování, Monako, Jachta, Irsko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 28

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 31