Šuškanda: Nokia chystá smartphone 3210i pro chudé

Čínské zdroje poodhalily plány Nokie v oblasti chytrých telefonů se Symbianem Series 60. Chystaný model 3210i zcela změní pohled na smartphony. Je totiž určen těm, kteří mají velmi hluboko do kapsy. Jak to Nokia dokázala?
Šuškanda: Nokia chystá smartphone 3210i pro chudé

Na čínském diskusním fóru Mobile 01 se objevily informace o chystaném chytrém telefonu Nokia 3210i. Byly tak tajné, že výrobce zřejmě zasáhl a donutil i otrlé čínské webmastery, aby diskusi odstranili (a to je co říct!). Nemůžeme samozřejmě zaručit, že informace jsou pravé, Nokia by ale tímto smartphonem určitě udělala díru do světa.

Revoluce krokem vzad

Už jsme si zvykli, že platforma Series 60 nás ničím nepřekvapí. Základ je už několik let stejný a pouze se zvyšuje rychlost a občas přidávají nové funkce. Model 3210i je revoluční, ale asi jinak, než byste čekali. Má totiž pouze černobílý displej (!) s podporou šestnácti stupňů šedi.

Je to krok zpět? Záleží na úhlu pohledu. Každý ví, že barevné displeje spotřebovávají hodně energie a mobily s nimi příliš dlouho nevydrží na jedno nabití. Návrat zpět k černobílému, ale kvalitnímu displeji proto řadě uživatelů může vyhovovat a pozitivním důsledkem je také snížení ceny. Netroufáme si ale určit, jak moc budou s černobílým smartphonem kompatibilní aplikace pro jiné telefony Series 60.

Označení modelu 3210i zřejmě nemá žádnou souvislost s prastarým modelem 3210. Na jediném obrázku nevidíme mnoho společných prvků. Je to telefon s integrovanou anténou, rozměry ani hmotnost neznáme. Vzhledem k displeji, který má standardní rozlišení platformy Series 60 a předpokládáme, že i stejnou velikost, by ale telefon mohl být docela velký.

Klepněte pro větší obrázek
Na obrázku nejsou vidět speciální tlačítka Series 60.
Předpokládáme, že jsou na odvráceném levém boku

U antény se ještě zastavím. Každý ví, že důsledkem jejího zabudování do těla telefonu je zhoršení kvality příjmu. Dnes už to tolik nevadí, pokrytí je dostatečné, ale přesto se stále můžeme dostat do oblastí, kam signál občas zavane jen vítr. Nokia přichází s řešením: když se signálu nedostává, stačí z těla telefonu vysunout drátek – externí anténu. Je to jednoduché, levné a dokonale účinné.

Na příkaz operátorů

Nokia 3210i původně neměla mít vestavěný fotoaparát. Telefony, které neumí fotit, ale už žádný operátor nepřidá do své nabídky. Výrobci se musí přizpůsobit a proto je model 3210i vybaven alespoň standardním fotoaparátem s rozlišením VGA. Aby však Nokia nějakým způsobem odlišila tuto chystanou novinku a nezablokovala si prodeje dražších modelů, umí 3210i fotit pouze černobíle. Je to zvláštní přístup, ale protože displej stejně nedokáže zobrazit barvy, nemuselo by to vadit.

Telefon zřejmě nepodporuje paměťové karty a vnitřní paměť má kapacitu pouze 5 MB. Je to málo a snad právě proto Nokia přichází s omezením: uživatelsky lze doinstalovat nanejvýš pět symbianových aplikací. Pro další je zde Java.

K funkcím nejsou k dispozici podrobné informace. Víme jen, že telefon nemá Bluetooth, ale pouze infraport. GPRS je velmi pomalé, Nokia vzpomněla na třídu 4 (3+1). Taková perlička: bude to zřejmě první telefon řady Series 60 s opakovaným budíkem; snad podle strategie, že v nejlevnějších modelech nesmí tato funkce chybět.

A jsme u ceny. Podle našich informací by se telefon měl prodávat za 200 eur, což je asi sedm tisíc korun. Není to málo, vždyť za šest tisíc se dá sehnat špičkový Siemens SX1. Telefon s dlouhou výdrží, dobrým příjmem a s displejem viditelným za každých okolností si ale může najít své příznivce.

Už jste se dnes dívali do kalendáře?

Diskuze (24) Další článek: Srovnání: předplacené karty v Ugandě a Česku

Témata článku: Nokia, Siemens SX1


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39