Šuškanda: Nokia koupí Palm

Dočkáme se Nokie s operačním systémem Windows Mobile nebo dokonce Palm OS? Nic není vyloučeno, Nokia má zřejmě na Palm zálusk.

Internetem proběhlo již několik nepotvrzených zpráv, že si Nokia brousí zuby na Palm. Nikdo nic nepotvrdil, nic není oficiální, ale téma je velmi diskutované i ve věhlasných ekonomických médiích.

Palm možná zachrání jen prodej

Situace Palmu není ideální. Má sice stále velmi silné jméno, ale časy jeho největší slávy jsou pryč. V silné konkurenci se stále obtížněji prosazuje, v celkových prodejích komunikátorů ztrácí na podílu. Management firmy věří, že se Palm se svým jménem a tradicí na trhu bez problému udrží a chtějí stavět na dobré pověsti profesionálních přístrojů. Podílníci však vidí situaci jinak a rádi by firmu prodali, dokud má svou hodnotu. Poukazují na to, že tak malá firma nemůže udržet krok se silnými vývojovými týmy takových gigantů, jako jsou Nokia nebo Motorola, a časem hrozí její zánik, jak už se to ostatně u několika menších výrobců mobilních telefonů stalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktuální nabídka přístrojů Palm Treo: 680 • 700 • 750

Dejme tomu, že by byl Palm na prodej, proč by jej chtěla Nokia? Palm je velmi silná značka především v Americe, kde se Nokii příliš nedaří. Palm by se mohl stát hybnou pákou pro Američany, kteří by se rázem o Nokie začali daleko více zajímat. Jenomže přístroje Treo jaksi nezapadají do portfolia Nokie. Nokia má přece svůj Symbian a operačnímu systému Windows Mobile, či dokonce Palm OS (vlastně teď již Garnet OS), se odjakživa vyhýbá. A Palm by Nokii přinesl pouze a jenom takové přístroje. Ale první výjimka (navigace Nokia 330 s operačním systémem Windows Mobile) už se našla, tak proč by nemohly přijít další?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První Nokia s Windows - navigátor Nokia 330

Tyto úvahy nejsou z mojí hlavy, takto se spekuluje nejen na mobilních, ale také na ekonomických serverech. Jen plané tlachy? Je to docela možné, protože o prodeji Palmu už se spekulovalo několikrát a nakonec se ukázaly jako falešné. Tentokrát jsou ale diskuze až podezřele živé.

Stopa za stopou

Odkud se berou takové zprávy? Zpravidla se objeví v diskuzních fórech, případně je rovnou zveřejní nějaký server. Záleží ovšem na důvěryhodnosti zdroje. Pokud se prokáže, začnou brát zprávu vážně i vážená odborná média. Tentokrát byl původní hybnou silou odborný server unstrung.com, který uveřejnil zprávu o možném prodeji Palmu. V článku se objevily přímé citace od nejmenovaných zdrojů z Wall Street a jako zájemci o koupi byly označeny Motorola nebo Nokia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Palm to nejsou jenom Trea, ale také klasické kapesní počítače bez komunikačního modulu: Z22 • TX • Tungsten E2 • LifeDrive

Oficiální informace přímo od zúčastněných stran zatím zveřejněny nebyly. A tak se mnozí snaží vyšťourat další důkazy. Bylo například zjištěno, že za posledních několik měsíců tráví nejvyšší šéf Nokie, Olli-Peka Kallasvuo, vždy celý týden z měsíci v Americe. To nasvědčuje dlouhým opakovaným jednáním. Přitom již dříve oznámil, že rozšíření aktivit a získání vyššího podílu na americkém trhu je jednou z hlavních strategických priorit Nokie.

Sílu těchto informací potvrzuje i burza. Cena akcií Palmu stále stoupá...

Témata článku: Nokia, Palm, Palm Treo 680, Nejvyšší šéf, Silná značka, Silný vývoj

Určitě si přečtěte

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

** Vysokorychlostní síť EAN slouží k připojení chytrých zařízení na palubách letadel ** V komerčním provozu by se mohla objevit už příští rok ** Pokryta bude celá EU včetně Česka

13.  12.  2016 | Láska Jan | 14