Švédsko - Finsko 2:6, 0:6, 0:3 skreč

Ericsson končí s výrobou mobilů, možná časem zmizí i tato značka. Příznivci této značky mohou už jen smutně koukat, jak si společnost Nokia mne spokojeně ruce.
Švédsko - Finsko 2:6, 0:6, 0:3 skreč
Mobily od Ericssonu, podobně jako od Motoroly či Siemensu nikdy nebyly nějak zvlášť ostudné: některé modely byly průměrné, některé lepší a některé dokonce skvělé (vše v poměru ceny ku výkonnosti).

Jenomže Nokia je plně naložený vlak, který jede z kopce – to je k nezastavení. Nokia se dnes může těšit všem možným výhodám, které lze mít: největší podíl na trhu, vynikající smlouvy s operátory, skvěle zvládnutou výrobu (ne bez chyb, ale lépe než konkurenti), výhodu economy of scale (vyrábí levněji než konkurenti a prodává levněji než konkurenti), podařil se jí chytlavý design, který je lepší než konkurenční a který je jejím trademarkem, a její divize mobilů je evidentně výborně řízená a motivovaná. Při sledování boje s Ericssonem má člověk skutečně dojem, že se dívá na hokej: oba týmy jsou „papírově“ stejně silné, ale jeden se trápí a druhému vychází vše, na co sáhne. Tak tomu bývá, v hokeji i byznysu; zatímco hokej se musí dohrát do konce, v byznysu lze zápas skrečovat a Ericsson tak udělal. Jak ale ukazuje výsledek druhého setu, měl to udělat už dříve, ušetřil by miliardu dolarů ztráty.

Ericsson končí s mobily

Třetí největší světový výrobce mobilů končí s vlastní výrobou, byť ne ve všech závodech a pobočkách a předává fabriky i lidi v nich dalším firmám zaměřeným především na výrobu (Flextronics). Firma tvrdí, že nadále bude mobily vyvíjet – současný krok je v podstatě jenom outsourcingem výroby. S mobily se značkou Ericsson bychom se tedy měli i nadále setkávat, jenomže říkáme kdoví, jak to dopadne?

Podívejme se totiž na čísla. Ericsson prodělal loni na mobilech gigantických 1.6 miliardy dolarů (!!) a situace se vůbec nelepší. Celkově měla firma mimochodem profit skoro 3 miliardy dolarů, což ukazuje, jak úžasně zisková je divize síťové a komunikační infrastruktury, tj. druhá polovina firmy – ta vydělala 4.5 mld. dolarů při obratu cca 30 mld. dolarů celé firmy. Divize mobilů měla problémy s výrobou (neustále chybějící různé komponenty, nestíhaly se dodávky) a s zuřivou cenovou válkou, nejvíce se sousední Nokií, ale i se Siemensem. Vyřeší se ztráta tím, že místo Ericssonu bude mobily vyrábět Flextronics? Nezapomínejme, že Flextronics na sebe nebere moc rizika, pokud se jedná o outsourcing – Ericsson u něj mobily objedná v daném množství během roku, odebere a zaplatí a prodávat je bude zase sám: a zase jej čeká ta děsivá Nokia. Nepředstavujme si výrobu mobilů tak, že jedním koncem továrny lezou dovnitř nějaké plastikové a křemíkové „ingoty“ a z druhého vylézají hotové mobily – produkce mobilů se více rovná assemblaci, kde klíčové komponenty dodávají další výrobci. Přidaná hodnota výrobce tedy není moc velká a ani s cenou tak nejde moc hýbat.

Vyhazov ztrátu nesníží

Ericsson sám říká, že jeho divize mobilních telefonů poklesne z 25 tisíc zaměstnanců na 18 tisíc – to také prozrazuje, kde jsou největší náklady, tj. největší zdroj ztráty, který poklesne jen o něco málo. Navíc se Ericsson nezbaví břemene nákladů marketingových, které jsou u mobilů také obří.

Spekuluje se tedy o tom, zda neměl Ericsson místo toho prodat celou tuto divizi a mobilů s touto značkou se navždy zbavit – z pohledu krátkodobé ziskovosti by to asi bylo nejlepší řešení. Kdoví ale, co má všechno Ericsson za lubem (viz jeho angažovanost v pokročilých technologiích jako je Bluetooth) – možná firma očekává, že do příštích generací mobilů přijde zase s takovou technologickou bombou, že to Nokii oplatí i s úroky.

Finové slaví

Nyní ale mají Finové důvod k bouřlivým oslavám. Ze středu Evropy to tak nevnímáme, ale vztah mezi Finy a Švédy je historicky a dlouhodobě vyostřený, skoro bych to přirovnal ke vztahu mezi námi a Rusy za totality: Švédové dlouhodobě Finsko okupovali, jsou vnímáni jako zpupný a dobyvačný národ (Finové naopak jsou skromní, což je dáno tím, že je jich málo a byli v celé své historii skoro pořád pod něčí nadvládou). Finové se dnes nesmírně houževnatě snaží Švédy porážet, kde to je jenom možné (viz hokej) a výhru vnímají jako národní hrdinství. Možná i to přispělo ke nebývalému nasazení lidí u Nokie, pro které toto může být stejně tak velkou motivací jako výše jejich platu.
Diskuze (47) Další článek: EuroTel umí SIM Toolkit a další novinky

Témata článku: Smartphony, Švédsko, Největší zdroj, Fin, Finsko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35