Svět se zbláznil: Palm pojede na Windows

Spojení, které bylo před dvěma lety neuvěřitelné, se dnes stalo skutkem. Kdo si teď vsadí na světlé zítřky operačního systému Palm OS? Navíc: firma PalmSource je prodána.
Svět se zbláznil: Palm pojede na Windows
Linux versus Windows, AMD versus Intel, Apple versus Microsoft… Nejsou slavnými náboženskými válkami ovlivněni novináři a uživatelé více než ti, kteří je vyvolali? Mezi další pověstné téma patří – pardon, patřilo – rovněž „Palm vs. Windows“: dvě nesmiřitelné a neusmiřitelné platformy, dva nepřátelé na život a na smrt. Respektive až do první sekundy, když si uvědomí, že vydělají více peněz, když se z nich případně stanou přátelé.

Prostě Treo, ale s Windows

Firma Palm oznámila, že nový model komunikátoru Treo bude osazen nikoli stejnojmenným operačním systémem, ale konkurenčními Windows Mobile (verze 5.0). K tomuto rozhodnutí navíc došlo už před rokem a půl, v únoru 2004, jak uvádí News.com. Nový výrobek byl představen teprve v prototypu, není známé ani jeho přesné jméno (zatím kódově Treo for Windows“, ani jeho cena, odhad míří někam k 15 000 Kč. Výbava je víceméně známá, může asi doznat určitých změn. Je to komunikátor s QWERTY klávesnicí, barevným dotykovým displejem, zabudovaným digitálním fotoaparátem, příjmem FM rádia, možností přístupu k internetu.

Třetím hráčem, který za tímto „palm-mobilem“ stojí, je významný operátor Verizon Wireless, který jej bude exkluzivně dodávat zřejmě ze začátku roku 2006.

Microsoft se chystá na mobily

Co může uvedené oznámení znamenat pro hráče zúčastněné (Palm, Microsoft), nezúčastněné (PalmSource) a vůbec pro celý svět mobilního computingu a mobilů? Je to především velké vítězství pro Microsoft, méně pak porážka pro PalmSource, dodavatele operačního systému Palm OS.

Microsoftu totiž nejde ani tak o kapesní počítače – tento trh je malý a problematický – jako o mobily. Těch se má brzy prodávat miliarda ročně a nemusíme vůbec pochybovat, že za několik let budou všechny nově prodávané mobily z kategorie „chytrých“. Budou mít schopnosti počítače a budou vyžadovat operační systém, který toto vše zvládne.

Microsoft si zcela jistě nemyslí, že by za svůj mobilní operační systém mohl inkasovat tolik, co dnes dostává od zákazníků za Windows na stolních počítačích. Ale i kdyby to bylo pětkrát až desetkrát méně – a to může být docela reálný odhad – budou to pro něj obří peníze.

Microsoft dnes pohání vynikající komunikátory výrobce HTC označkované různými názvy, spolupracuje s ním Motorola (už brzy se objeví špičkový model Q) a brzy si připíše další zářez – Palm Treo. V bitvě o chytré telefony má tedy už nyní dobré výsledky.

K tomu ještě musíme přičíst, že Microsoft poprvé v historii překonal Palm i v dodávkách kapesních počítačů. Gartner Group spočítala, že za poslední čtvrtletí se prodalo 1,4 milionů kapesních počítačů s Windows Mobile. Palm klesl na 850 000 a třetí vzadu, který ale roste nejrychleji ze všech, je RIM se svými BlackBerry – 565 000. Microsoft tak v nově prodaných kusech ovládá 48 % operačních systémů na handheldech.

Palm OS se chystá do Japonska

Pokud Microsoft zvítězil, mohl PalmSource neprohrát? Tato zásadní událost jej nijak dramaticky, jednorázově nepoškodila. Operační systém Palm je už delší dobu volbou, nikoli povinností a má své využití i nadále. PalmSource především nikdy nebyla významná společnost. I když zaštiťovala velké jméno v operačních systémech, tržby firmy jsou maličké (za poslední čtvrtletí 15 milionů dolarů), což firmě nikdy nedovolovalo velké investice.

PalmSource byla navíc nedávno pohlcena společností Access Software, což je poměrně širokospektrální japonská softwarová společnost, známá hlavně svým prohlížečem NetFront pro kapesní počítače a chytré mobily. Aktivní je například i v softwaru pro televizní set-top boxy atd. I když se PalmSource nyní „rozpustí“ ve větší firmě, může to pro Palm OS znamenat spíše polepšení: více investic na rozvoj, integrace s produkty nové mateřské firmy, otevření dvířek na důležité asijské trhy.

Rozhodnutím přivrátit se k Microsoftu – i když většina produktů stále běží na Palm OS – si polepšil i Palm Inc. Firma nemá za sebou šťastné období (je otázkou, zda jej kdy měla) a často se hovoří o dlouhé sérii přehmatů jejího managementu. Palm se ale konečně rozhodl, že bude čistě hardwarovým výrobcem (což je dobře), který je agnostický k softwarovým platformám. Ukončil tak své religiózní lpění na jediném operačním systému, který se v poslední době neposouval příliš dopředu.

Hendrix míří do Woodstocku

Na závěr několik „perliček z natáčení“, jak popisuje server News.com přibližování Palmu a Microsoftu. Pro obě firmy to byl určitý kulturní šok, neboť se setkávali pracovníci dlouhodobě na život a na smrt znepřátelených společností. Skupiny manažerů z obou společností si daly schůzku ve vyhlášené restauraci v New Orleans s rezervací oddělené místnosti. Když dorazili, místnost nebyla připravena a oba týmy si sedly na opačný konec baru – předstíraly, že o sobě navzájem neví. Diskuse poté probíhala u čtyřhodinové večeře, která měla sedmnáct chodů, a zážitek z jídla měl údajně velký podíl na tom, že jednání dospělo ke kladnému výsledku. Společnosti nadále udržovaly zakódovanou komunikaci: firma Microsoft byla označována jako „Woodstock“, Palm byl „Purple Haze“, a přístroj Treo s Windows byl „Hendrix“. Kdo kódy zapomněl, dostal pokutu.

Diskuze (62) Další článek: Jaký bude nástupce Razru: Motorola V3x (první pohled)

Témata článku: Palm, Svět, Opačný konec


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62