Symbian: filmy na mobilu bez koruny v kapse

Možností, jak přehrát filmy na symbianových mobilech, je hned několik: stačí si pořídit některý z programů jako SmartMovie nebo DVD Player. Jenže ty jsou placené a ne každý chce obětovat desítky dolarů za něco, co využije jen zřídka. Existuje však možnost, jak si oblíbené video připravit a přehrát zdarma.
Symbian: filmy na mobilu bez koruny v kapse
Řešením je použití nativních formátů Real Playeru: MP4 nebo 3GP. Oba používají kodek H.263. Ke konverzi videa můžete použít Nokia Multimedia Converter, který má však poměrně omezené použití. Maximální bitový tok videa je jen 128 kb/s a nelze použít jiný zvukový kodek než AMR s bitovým tokem pouze 13 kb/s. Navíc se pro stažení musíte zaregistrovat na webu Forum Nokia a stáhnout 17MB balík.


Přátelé na Nokii S60

Lepší je využít nástrojů, které jsou zdarma, např. program Super. Ten umí převádět zdrojové video do řady různých formátů včetně požadovaného 3GP/MP4. Výsledné video pak přehraje Real Player, který mají novější smartphony automaticky a komunikátory ve standardu.

Jak nastavit převod videa

Po spuštění programu Super nastavte v horní části Output Container MP4, dálek video kodek H.263 a zvukový kodek AAC. Můžete zvolit i 3GP, který používá stejný video kodek, ale nebude možné nastavit kvalitnější výstup u zvukového kodeku AAC (max. 22 kHz, což třeba u hudby nestačí).

Pokud budete převádět video pro jiné telefony, které podporují 3GP, zvolte raději kodek AMR Narrow Band. Kvalita zvuku ale bude bídná. Je zkrátka nutné experimentovat, co který mobil umí.

 
Super: Real Player zvládá formáty MP4 a 3GP s kodekem H.263; zvuk nastavte na AAC, případně zvolte AMR (není k tomu ale důvod)

V sekci video nyní zvolte rozlišení 176 × 144, dále poměr stran 4:3 nebo 16:9, záleží na zdrojovém videu. Následně vyberte bitrate, 144 kb/s pro video tohoto rozměru bohatě postačí, a počet snímků za sekundu. Nokia 6681 zvládá bez problém 25 fps, Nokia 7710 rozumně přehraje 15 fps. U starých symbianových telefonů je rozumnou volbou 12,5 nebo 15 fps.

V sekci Audio pak nastavte frekvenci alespoň 24 kHz, lépe ale 32 kHz a více. Dále je zde počet kanálů (1 – mono, 2 – stereo) a datový tok. Zde je rozumné minimum 32 kb/s pro mluvené slovo a alespoň 48 kb/s, pokud film obsahuje hudbu; jinak bude zvuk příliš kovový.

Pak už jen přetáhněte myší video nebo videa do spodní části okna, označte ta, která chcete převést a spusťte kódování (Encode now). Výsledek si můžete nechat přehrát tlačítkem Play the rendered file. Pak už jen stačí video zkopírovat do mobilu a je to.

Zkoušel jsem různá nastavení videa 3GP, Real Player přehrál vše; u MP4 si poradil jen s kodekem H.263. Je škoda, že nezvládá také H.264, který umožňuje nastavit vyšší rozlišení videa.

Co s titulky?

Kvalita videa je oproti formátu DivX/XviD, který používá program SmartMovie, nepatrně horší. Je to dáno také tím, že filmy ve SmartMovie se přehrávají v plném rozlišení displeje, tj. 208 × 176 bodů.

Nevýhodou Real Playeru je také absence titulků – musíte je dostat přímo do obrazu, nelze je mít mimo obraz jako u SM. To ale není takový problém; stačí při stahování filmu z DVD použít program DVDx, který umístí titulky přímo do obrazu. Je také možné na to jít oklikou: nejprve převedete film z DivX s externími titulky do AVI s titulky vlepenými do obrazu programem PocketDivXEncoder, a pak teprve provedete finální konverzi do 3GP nebo MP4. Je to ale zbytečně složité, zvažte proto, jestli se investice do SmartMovie přece jen nevyplatí.


Pokud vás převod videa pro použití v chytrých telefonech zajímá, přečtěte si také naše dva starší články:

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 6681

37 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kejchal 2. 1. 2008 16:38:05
    protoze je to nezakone
  • Martin 30. 8. 2007 23:45:58
    Neví někdo,jak přehrát ve SmartMovie (N6680) i jiný fimy,než ty dvě dema...
  • _ef_ 25. 8. 2007 22:46:32
    Pozde, ale prece... zmineny pocket divx encoder a k nemu existuje opet...
Určitě si přečtěte

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

Recenze Essential PH-1: „Zkouší vystoupit z řady, ale...“

** Essential Phone od Andyho Rubina jde konečně do prodeje ** Zahraniční redakce oslovil nejen svým futuristickým vzhledem ** Špičkovou výbavu přitom nabídne za velmi sympatickou cenu **

Dnes | Miksa Martin

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Včera | Láska Jan


komerční sdělení

Komerční sdělení