Symbian: novinky, programy a Nokia 3650 s dotykovým displejem

Do rodiny Symbianu se dostane několik nových mobilních telefonů. Nokia spolupracuje s Microsoftem a bude mít také lepší synchronizaci. Podívejte se na Series 60 s dotykovým displejem. K tomu přidáme praktický program, online překladač a 3D hru pro milovníky akce.
Symbian: novinky,  programy a Nokia 3650 s dotykovým displejem
Mobilního svět upíral minulý týden zraky do francouzského města Cannes, kde probíhal již tradiční 3GSM World Congress. Jako každoročně byla představena spousta novinek a Symbian se na této odborné telekomunikační akci neztratil.

Nové modely

Největším tahákem byla bezesporu nová zařízení založená na Symbianu. Nový model X2 představila britská společnost Sendo, symbianový smartphone s označením D720 představil také Samsung. Pozadu nezůstal ani Panasonic, který se bude snažit prosadit s modelem X800 a nejočekávanější Nokia se svými modely 6680 a 6681, jejichž prodej je plánován i v Česku. Motorola představila model A1010, který však na rozdíl od předchozích telefonů používá grafické rozhraní UIQ. Všechny nově představené telefony najdete pěkně pohromadě v našem přehledu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sendo • Samsung • Panasonic • dvě Nokie • Motorola

Series 60 3rd Edition

Hned po nejnovějších modelech měla Nokia plné ruce práce s prezentací třetí edice nejpopulárnější symbianové platformy Series 60. Kromě podpory nových mobilních technologií přichází s novými možnostmi přizpůsobení pracovního prostředí telefonu. Novinek se dočkají také vývojáři softwaru. Připravujeme podrobnější informace.

Lepší synchronizace, ještě lepší hudba

Doposud byla velice často symbianovým smartphonům vyčítána ne příliš precizně provedená možnost synchronizace s jinými zařízeními. Právě v tomto ohledu Symbian stále trochu ztrácel za chytrými telefony založenými na platformě Windows Mobile. Zdá se však, že se příslušné kruhy rozhodly tuto situaci razantně řešit. Nokia uzavřela licenční smlouvu se společností Microsoft na použití synchronizačního protokolu ActiveSync. Podrobnější informace najdete v této bleskovce.

Kromě zdokonalování synchronizace se Microsoft a Nokia rozhodly pro vzájemnou spolupráci při rozvoji hudebních služeb v mobilních telefonech. To znamená, že by se na mobilních zařízeních Nokia měla v budoucnu objevit podpora technologií Windows Media Audio, Windows Media Digital Rights Management (DRM) 10 a Media Transfer Protocol (MTP). Naopak novější verze kodeků pro multimediální přehrávač Windows Media Player by měly v budoucnu zahrnovat i podporu Open Mobile Alliance (OMA) Digital Rights Management a MPEG Advanced Audio Coding (AAC). Více informací v oficiální tiskové zprávě.

Dotkněte se

V srpnu loňského roku proběhla internetem informace o autorovi technologie Penabled, společnosti Wacom. Že vám tyto názvy nic neříkají? Penabled je zařízení citlivé na tlak určené pro digitalizaci obrazovkové technologie, která je použita ve většině Tablet PC, smartphonů i obyčejných mobilních telefonů. Zjednodušeně řečeno dokáže klasický displej přeměnit na dotykový.

Navíc reaguje jen na speciální elektromagnetické pero a to i tehdy, nedotknete-li se vůbec displeje a pero umístíte nad něj. Proč o tom vůbec mluvím? Během 3GSMC se totiž tato technologie objevila v upravené Nokii 3650. Výchozí specifikace Series 60 přitom dotykové displeje vůbec nepovoluje.

 Upravená Nokia 3650

SMS Assistant 2.99 alpha2

O tomto programu jsem už jednou psal. Od té doby však doznal určitých změn, a proto jistě nebude na škodu jeho základní funkce znovu zmínit. Jste na důležité poradě a zvoní vám telefon? Je nemyslitelné se zvednout a odejít z místnosti. Pokud byste rádi dali volajícímu najevo, v jaké situaci se zrovna nacházíte, pak je ideálním řešením program SMS Assistant. Stačí ho jen aktivovat a aplikace už se sama postará o to, aby předem definovaná omluvná SMS dorazila k příjemci. Kromě hovorů lze automatickou odpověď zvolit i pro textové a multimediální zprávy. K dispozici je i automatická deaktivace.

   
Odesílání je třeba programu povolit • nastavení • hlavní obrazovka • příchozí SMS

Autor: Tuomas Eerola
Download
Cena: zdarma

CircleTran 2.0

Protože angličtinu dnes najdeme na každém kroku, klasické překladové a výkladové slovníky jsou dnes již velice často nezbytným vybavením chytrých mobilních telefonů. Méně obvyklým programem je pak překladač, který kromě jednotlivých slovíček převede do cizího jazyka i celé věty nebo složitější texty.

Jedním takovým je program CircleTran. Je naprogramován v Javě, takže si na své přijdou i majitelé obyčejných mobilních telefonů. Instalační soubor má navíc jen necelých 28 kB, takže je možné jej využívat na každém telefonu podporujícím Javu bez ohledu na velikost paměti. Taková velikost je možná jen díky tomu, že samotný proces překládání neprobíhá přímo v programu, ale na vzdáleném serveru, k němuž se během překladání připojíte. Nevýhodou je ale pak cena za přenášená data. Výhodou naopak to, že databáze mohou být pravidelně aktualizovány a uživatel přitom nemusí instalovat stále nové a nové verze.

Překládat lze:

  • z angličtiny do němčiny, španělštiny, francouzštiny, italštiny, portugalštiny, japonštiny, korejštiny a zjednodušené čínštiny
  •  z němčiny do angličtiny a francouzštiny
  • ze španělštiny do angličtiny
  • z francouzštiny do angličtiny a němčiny
  • z italštiny do angličtiny
  • z portugalštiny do angličtiny
  • z japonštiny do angličtiny
  • z korejštiny do angličtiny
  • ze zjednodušené čínštiny do angličtiny

 
Volba překladu • editor • je třeba aplikaci povolit odesílání dat • překlad

Autor: Circle Kernel
Download (JAD, JAR)
Cena: 9,95 $

Fatal Arena 3D 1.22

Pokud jsou bojové hry právě vaše krevní skupina, pak si Fatal Arenu zamilujete. Jde o hru, kde cílem je, jak jinak než, porazit soupeře, v tomto případě buď v podobě mobilního telefonu, nebo protihráče připojeného přes rozhraní Bluetooth.

V docela slušně zpracovaném 3D prostředí si můžete vybrat z pěti různých postav a deseti obtížnostních úrovní. Aby nebyla hra jednoduchá, každá z postav má specifickou předem danou bojovou techniku, takže nejde jen o umění, ale také o strategii. Kvalitu zajišťuje jméno firmy Synergenix, která je mimo jiné i autorem hry Colin McRae Rally 04. Testovací verze pro mobilní telefon není v tomto případě k dispozici, hru si však můžete vyzkoušet přímo v prohlížeči (kliknutím na ikonku Demo v pravém horním rohu).

   
Nastavení bojovníka • screenshoty ze hry

Autor: Synergenix (stránka programu)
Cena: 9,99 $

Diskuze (7) Další článek: Zítra se začíná prodávat Sagem myX-8

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Displeje, Symbian, Nokia 3650, Dotykový displej, Nov, Automatická deaktivace, Program, Fata, Novinky, Dot, Krevní skupina, Dotyk, Displej


Určitě si přečtěte

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 130

RECENZE: Huawei Nova 5T – vánoční znovuzrození povedeného modelu

RECENZE: Huawei Nova 5T – vánoční znovuzrození povedeného modelu

** Povedený design, hodně výkonu, dobrý fotoaparát i displej ** Na druhou stranu nic, co už bychom neviděli u Honoru 20 ** Lákadlem může být opravdu originální fialová varianta

Jakub Vrbacký | 4

Tohle příslušenství musíte mít. Drobnosti pro smartphony, které překvapí i potěší

Tohle příslušenství musíte mít. Drobnosti pro smartphony, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, hračky a další gadgety ** Ceny se pohybují od stovky až po několik tisíc korun

Jan Láska | 7