Symbian S60: freeware, který musíte mít

I dnes se mezi spoustou komerčních vývojářů najdou jedinci, kteří své produkty vyvíjejí zcela zdarma. Paradoxem je, že tyto aplikace jsou mnohdy kvalitnější, než jejich komerční konkurenti. Nabízíme vám proto přehled kvalitních programů, za které nemusíte utratit ani korunu.
Symbian S60: freeware, který musíte mít
Vánoce se blíží a jedním z tradičních dárků jsou mobilní telefony. Jednoduché modely jsou pomalu střídány chytřejšími kousky, a proto i nyní, v čase předvánočním, lze očekávat zvýšený prodej smartphonů. Stejně jako na počítači, i na chytrém mobilním telefonu potřebujete kvalitní software. Proč ale utrácet spousty peněz za placené aplikace, když existují minimálně stejně dobré alternativy dostupné zcela zdarma?

Pojďme se nyní podívat, jaké programy by v symbianovém telefonu neměly chybět a jaké jsou alternativy z řad freewarových aplikací. Předem upozorňuji, že přehled není a ani nemůže být kompletní. Pokud na některý z programů, který rozhodně stojí za zmínku, zapomenu, můžete na něj ostatní čtenáře upozornit v diskusi pod článkem.

Nastavení služeb

První věc, kterou musíte udělat vždy, když koupíte nový mobilní telefon, je nastavení všech služeb pro použití v síti daného mobilního operátora. Zapomeňte ale na pročítání konfigurací k nastavení a manuálů.

Nokia SettingWizard

Ačkoli se SettingWizard objevuje v novějších telefonech Nokia už jako standardní vybavení, starší modely tímto jednoduchým prográmkem vybaveny nebyly a chcete-li si nastavení zjednodušit, musíte si jej doinstalovat manuálně. Ale o co vlastně jde?

Nokia SettingWizard je nástroj, kde prakticky několika kliknutími nastavíte kompletně svůj telefon pro použití služeb MMS, GPRS apod. V základním menu najdete i druhou položku pro jednoduché nastavení práce s e-mailovými zprávami. Postup je jednoduchý. Česká republika by měla být nastavena automaticky podle identifikace SIM karty. Na vás už je jen výběr tarifu. Po volbě tarifu spustí automatické nastavování, o jehož ukončení budete informováni dialogovým oknem.

   
Hlavní menu • lokální menu • výběr operátora • informace o aplikaci

Už jsem se zmínil o tom, že Česká republika v seznamu zemí podporovaných aplikací SettingWizard nechybí. Kromě ní zde najdete ještě dalších třiačtyřicet států, v nichž si můžete jednoduše nastavit služby v mobilním telefonu. Na stránce s downloadem je třeba vybrat přesný model, pro nějž bude aplikace určena.

Autor: Nokia
Download


Správce souborů

Základem všeho je kvalitní souborový správce. Pokud chcete s telefonem pracovat na trochu pokročilejší úrovni, práci se samotnými soubory a disky se jednoduše nevyhnete. Jednoduchého správce souborů najdete předinstalovaného přímo v telefonu. Jeho schopnosti jsou ale velice omezené a při složitějších operacích si s ním jednoduše nevystačíte.

FExplorer

Jednou z nejkvalitnějších a zároveň nejlevnějších alternativ je již dlouho program FExplorer. Ačkoli frekvence vydávání nových verzí v posledních měsících značně polevila, stále se objevují nové aktualizace. FExplorer tak může nabídnout minimálně tolik možností, jako konkurenční, často komerční produkty.

   
Kořenový adresář • složka inbox • procesy • aplikace

FExplorer ale není jen správce. Mezi jeho možnostmi kromě základních souborových operací nechybí HEX editor, vyhledávání, možnost nastavení atributů souboru, odesílání položek, nástroj pro zjišťování podrobnějších informací o mobilní síti a zachytávání obrazovky telefonu nebo další utility pro práci s pamětí a aplikacemi.

   
Ukázky položek lokálního menu • nastavení

Sami se přesvědčíte, že „investice“ do FExploreru není zbytečná. Na domácích stránkách není zatím ke stažení česká lokalizace produktu. Budete-li chtít, zašle vám autor českou verzi hned, jakmile bude připravena. Stačí jen odeslat e-mail s prosbou o zaslání lokalizace.

Aktuální verze: 1.15
Autor: Dominique HUGO
Download


Správce systému

Žádný operační systém není naprosto dokonalý, a tak se i Symbianu občas stane, že některou aplikaci není možné vypnout, nebo na pozadí běží nějaký nežádoucí proces. Od toho jsou tu správce systému, které dohlížejí nejen na instalované aplikace, ale také na paměť.

TaskSpy

TaskSpy patří k populárním programům především mezi zkušenějšími uživateli. Nejen v případě problémů s běžnými aplikacemi, ale i pro monitorování běžného provozu poslouží na výbornou. Prostředí aplikace obsahuje několik karet. Na první z nich najdete seznam běžících úloh, na druhé procesy, na třetí vlákna, na čtvrté instalované aplikace a na poslední pak systémové grafy.

   
Běžící aplikace • procesy • vlákna • instalované aplikace

Je pravda, že TaskSpy jako samotná aplikace příliš mnoho funkcí neobsahuje. Spíše bych ji doporučil jako přídavek k FExploreru. Po funkční stránce se totiž výborně doplňují. Na rozdíl od FExploreru, TaskSpy obsahuje několik nástrojů pro práci s pamětí (komprimace) a samotnými aplikacemi.

   
Graf vytíženosti • informace o systému • lokální menu • nastavení

TaskSpy je ke stažení ve dvou verzích. První z nich, DP1, je určena pro starší symbianové modely a druhá, DP2, pro novější telefony počínaje Nokií 6600.

Aktuální verze: 0.96
Autor: PushL.com
Download (DP1)
Download (DP2)


Hudební přehrávač

Jedním z prvků základní výbavy je i hudební přehrávač. Ani možnosti vestavěného přehrávače ale nejsou nikterak bohaté, a proto není od věci poohlédnout se po kvalitní alternativě. Základem je podpora co možná nejvíce multimediálních formátů, jednoduché ovládání a pokud možno co nejpřívětivější uživatelské rozhraní.

OggPlay

Tomuto popisu odpovídá aplikace OggPlay. Díky GPL licenci se na jeho vývoji může podílet prakticky každý, a tak se možnosti OggPlay neustále zdokonalují. Základní dovednosti však zůstávají stejné. Patří mezi ně mimo jiné i podpora stále více se rozšiřujícího hudebního formátu OGG Vorbis, detekce hudebních souborů podporovaných telefonem (MP3, AAC, MP4,M4A) nebo možnost práce s hudebními playlisty ve formátu M3U.

   
Playlist • přehrávání • lokální menu • nastavení

Jedním ze základních stavebních kamenů je i příjemné uživatelské rozhraní a možnost jednoduchého používání. Postarají se o něj uživatelsky definovatelné klávesové zkratky. Prostředí si můžete upravit k obrazu svému díky volně stažitelným skinům. Nevybrali jste si z nabídky? Pak si můžete bez obav vytvořit vlastní vzhled. Kompletní návod najdete na domácích stránkách.

  
Splash screen • lokální menu • prohledávání disku • přehrávání

OggPlay je pro Symbian S60 k dostání v několika verzích. Tzv. non-MMF verze je určena pro starší modely. MMF verze pak pro všechny ostatní symbianové telefony počínaje modelem Nokia 6600. Přestože již existuje verze 1.65, ke stažení najdete zatím poslední oficiální stabilní verzi s označením 1.62.

Poznámka: V případě, že používáte Nokii 6600, ve firmwaru verze 5.27 se vyskytuje chyba, která neumožňuje správný chod MMF verze. V tomto případě si buď nechte inovovat firmware v telefonu, nebo použijte non-MMF verzi.

Aktuální verze:
non-MMF: 1.0 (v testování 1.08)
MMF: 1.6.2 (v testování 1.6.5)
Autor: Leif H. Wilden
Download (non-MMF)
Download (MMF)


Cestování

Létu, tedy době největšího cestování, definitivně odzvonilo, ale to neznamená, že se nemůžete vypravit někam na výlet. Ať už si pojedete užívat památek, nebo vánočního času někam do tepla, neměli byste s sebou zapomenout prakticky vybavený mobilní telefon.

Metro

Největším problémem při návštěvě cizího města je orientace. Na výběr vám zbývají jen dvě možnosti. Vezmete taxi a několik jízd vám pěkně provětrá peněženku nebo pocestujete městskou hromadnou dopravou případně pěšky. Jak ale cestovat, abyste se dostali tam, kam vaše kroky míří?

   
Seznam stanic • vyhledávání • hlavní okno hledání • lokální menu

Metro je aplikace obsahující trasy mnoha světových metropolí a měst. Stačí jen zadat odkud a kam se chcete dostat a během chvíle vám aplikace vyhledá nejkratší cestu. Bude-li třeba, vypíše nejrychlejší cestu i stanice městské hromadné dopravy. Nechat si můžete zobrazit i podrobnosti, mj. například seznam stanic nejrůznějších městských linek nebo podrobnější informace o místě a dopravě na něj.

   
Popis trasy • podrobné informace o významném místě... • ...a zastávkách

Další informace najdete v naší krátké zprávě. Od věci také není sledovat pravidelně domácí stránky autorů, protože prakticky denně jsou přidávány informace o dalších světových metropolích a městech. V seznamu měst najdete i šest lokací nacházejících se v České republice. Pro jejich zobrazení je ale třeba stáhnout přídavný balíček.

Aktuální verze: 5.35 Autor: P.Bernard & F.Van Caenegem
Download (aplikace)
Download (přídavný balíček)


Další aplikace zdarma, jako doplňky k symbianovým mobilům společnosti Nokia, najdete v softwarovém oddělení domácích stránek Nokie. Kromě drobných doplňků jako jsou ovladače pro přídavné moduly a služby si můžete stáhnout například některé z následujících aplikací:

Nokia PushToTalk – přídavný klient pro provoz technologie Push-To-Talk na vašem symbianovém smartphonu.
Nokia Sensor – jednoduchý nástroj pro komunikaci s ostatními symbianovými telefony pomocí bezdrátového rozhraní Bluetooth. Bližší informace v naší bleskovce.
Nokia Flier – nástroj pro vzdálenou prezentaci; funguje jako virtuální vizitka přes bezdrátové rozhraní Bluetooth.
Nokia Album – digitální organizér multimediálních položek ve vašem mobilním telefonu.

A spousta dalších. Pro každý model telefonu je připravena jiná sada programů. Stačí si jen vybrat z roletkového menu příslušný telefon, všechny dostupné aplikace se pak vypíšou v seznamu na stránce.

A na závěr lahůdka: jestli ve svém smartphonu chcete používat výborný internetový prohlížeč Opera, podívejte se na tuto stránku. Pro mnoho modelů je zde Opera připravena ke stáhnutí (u telefonu je zelená šipka).

Diskuze (10) Další článek: WordTiger: lekce angličtiny a němčiny v mobilu jen za 6 Kč

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Kompletní návod, Standardní vybavení, Free, Správný chod, Základní dovednost, Čas předvánoční, Jednoduché používání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70