Symbian S60: zavařte svým palcům a klávesnicím

Animovaně a s emocemi, přes Bluetooth nebo s půvabem instant messagingu: posílání zpráv třikrát jinak.
Kapitoly článku

Animated SMS: dejte svým emocím život

Emocionální stav člověka hraje při komunikaci důležitou roli. Je v něm promítnuta nálada či postoj protějšku, ten lze vyčíst také z hlasu, tváře a způsobu komunikace. Média postavená na textové komunikaci (emaily, internetové chaty, SMS) se mohou jevit bez všech těchto osobnostních rysů v nevýhodě. Tato média si ale našla způsob, jak vyjádřit emoce a to díky několika interpunkčním znaménkům a speciálním znakům. Emotikony nebo také smajlíky jsou tím, co dokáže alespoň z části interpretovat naše pocity, náladu a dá tvář holým větám.

Smajlíky jsou dnes naprosto všude a zejména v instant messagingu a SMS zprávách je jim velmi dobře. Pokud patříte k náruživým textovkářům a smajlíky jsou vám vlastní, pak se jistě najdete v aplikaci Animated SMS. Superlativy obvykle šetřím, tentokrát máte před sebou ale opravdu výborný doplněk pro telefony na platformě S60 třetí edice, jenž umožňuje odesílání a příjem animovaných smajlíků a zábavných full screen animací.

Po instalaci Animated SMS (dále jen A-SMS) jsem postrádal ikonu programu kdekoliv v menu telefonu. Očekával jsem standardně řešenou (tedy samostatnou) aplikaci, ve které budu moci pracovat. A-SMS na to jde ale jinak, žádná ikona, žádná oddělená aplikace, namísto toho dojde k jejímu začlení přímo do operačního prostředí. Kde jinde je vhodnější místo, než v nabídce Zprávy – Nová zpráva. Zde najdete spolu se třemi výchozími položkami jednu novou – Animated message.

Klepněte pro větší obrázek 
Cesta k animovaným SMS zprávám začíná v menu Zprávy, pod volbou Nová zpráva

Dříve než se pustím do dalších řádků, zmíním, jak animované SMS fungují a zodpovím otázku, zda nejsou spojeny s dalšími náklady. Ať už odeslaná SMS obsahuje animované smajlíky nebo animaci, vždy se jedná o standardní SMS zprávu. Není-li protější strana vybavena aplikací A-SMS, zobrazí se na takovém telefonu pouze holý text. V něm jsou animace reprezentovány kódy, jako například tento {A.SMS:sing}. To co dělá zprávy animované je až překladač, v tomto případě aplikace Animated SMS. Žádné náklady navíc vás tedy nečekají. Podobně jako při odesílání běžných zpráv si stačí ohlídat počítadlo dílů zpráv, jenž naleznete v pravé horní části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zpráva vytvořená v A-SMS se dvěma animovanými smajlíky a jednou animací (její přítomnost indikuje filmařská klapka v pravé horní části displeje) • na telefonu bez aplikace A-SMS se zobrazí pouze holý text

ProstředíA-SMS je prakticky identické jako standardní SMS aplikace. Zřetelné řádkování, které se objeví při spuštění, se vytratí spolu se zadáním prvního písmene. Účel tohoto prvku mi trochu unikl. Nic se nemění ani na počtu znaků jedné zprávy – až 160 bez diakritiky, pouhých 70 s jejím použitím, podpora vícedílných zpráv nechybí. Až doposud se nejedná o nic objevného, to podstatné se totiž nachází v menu Options.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zřetelné řádkování se vytratí po zadání prvního písmene • položky pod nabídkou Options

Nabídka Insert emoticon nabízí celkem pět desítek decentně vypadajících a velmi hezkých graficky zpracovaných smajlíků. Najdete mezi nimi různě se usmívající, mrkající, brečící, naštvané i zamilované, trucovité, nafoukané… To vše se neustále hýbe a pořád dokola šklebí. Výčet by byl dlouhý, více napoví obrázky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Část nabídky animovaných emotikonů • použitím správných smajlíků se obsahově bohatá zpráva stane ještě bohatší

Celoobrazovkové animace jsou k dispozici v nabídce Add animation. Je jich sice méně (celkem sedm), další vtipné a originální je ale možné stáhnout z internetu – přímo k místu vás navede položka Download updates z prostředí aplikace. Také zde se rozdávají pusy a vyplazují jazyky – tentokrát přes celou plochu displeje telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Část nabídky animací • vložená animace se nejprve přehraje, pak uvolní místo pro psaní textu – její přítomnost indikuje filmařská klapka v pravé horní části displeje • další animace a její zobrazení v příchozí zprávě

Od okamžiku přítomnosti doplňku ve vašem telefonu, je každá zpráva obsahující některý z emotikonů přiřazena aplikaci A-SMS. Tato asociace je také indikována ikonou zprávy – klasická poštovní obálka je nahrazena opět obálkou, z ní ale vykukuje jeden z emotikonů. Pravidla automatické asociace lze upravovat, k tomu je určena v nabídce Options položka „A.SMS convert rules“. Vybrat lze úplnou asociaci ke všem zprávám (tedy i těm bez emotikon), autodetekci a vypnutí. Zprávy je možné také oboustranně konvertovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ikony zpráv dávají napovědět, že bude zpráva otevřena aplikací Animated SMS • animovanou zprávu lze konvertovat na standardní a naopak • nastavení pravidel automatické asociace

Domnívám se, že další takto koncipovaný doplněk na trhu nenajdete. Komu jsou Animated SMS určeny? Pokud o smajlík zavadíte jednou ročně a to jenom o Vánocích nebo se vaše vyjadřování omezuje pouze na strohé formulace typu výsledků měsíčního hospodaření firmy, aplikace vám nic nepřinese. Jestli ale smajlíky přijímáte a rádi je vracíte, deset dolarů je investice, která se vrátí pokaždé, když na vás bude z displeje telefonu mrkat nebo špulit pusu váš partner, na okamžik proměněný do žlutého kulatého stvoření s lesklýma očima.

Tvůrce aplikace, společnost Zensis Limited, nabízí pouze dvoudenní testovací verzi. Snad i proto, že telefony z rodiny S60 standardně nepodporují interpretaci smajlíků v grafické podobě, si na rodinku „padesáti žlutých přistěhovalců“ zvyknete a těžko se sní budete loučit.

Autor: Zensis Limited
Stránka programu:
A-SMS
Platforma:
S60 3rd edition
Download (dvoudenní testovací verze)
Cena: $9.99

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nedílná součást, Vestavěná podpora, Animovaný emotikon, Animovaný smajlík


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 58

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153