Symbian v roce 2005

Symbian je nejrozšířenější mobilní operační systém. Myslíte si, že loňský rok byl pro něj až moc úspěšný? Tak si přečtěte, co jej zřejmě letos čeká a nemine. Nebudete se stačit divit.
Symbian v roce 2005

Přestože loňský rok byl v České republice především ve znamení rozvoje vysokorychlostních datových služeb, mohli bychom říct, že šlo zároveň o rok Symbianu. Díky tomu, že tento operační systém ve svých telefonech využívá Nokia, Siemens a SonyEricsson, tedy u nás nejprodávanější značky, dostal se už Symbian do podvědomí obyčejných uživatelů. Jen za loňský rok si jistě získal mnohem víc příznivců, než za předchozích pět let. A vše stále ukazuje na to, že Symbian bude i nadále udávat tempo.

Na internetovém serveru AllAboutSymbian se objevila předpověď, jak by to letos mohlo vypadat s rozvojem tohoto operačního systému, služeb a rozšířeností mezi uživateli. Úplně s ním nemohu souhlasit, ale jsou tam zajímavé názory. Doplnil jsem je vlastními myšlenkami.

Symbian

Letošní rok by měl být pro Symbian ještě úspěšnější než ten loňský. Kromě již delší dobu očekávaných událostí, jakými je uvedení nové verze Symbian 9 a další držitelé licencí, by se konečně mohlo podařit dosáhnout vysněné mety – tedy prodeje více než pěti milionů smartphonů za jedno čtvrtletí. Celkově můžeme očekávat dvacet až pětadvacet milionů prodaných chytrých symbianových telefonů za rok.

Pokud se ostatní společnosti nevzpamatují a nezačnou na chytré telefony víc myslet, trend postupného prorůstání Symbianu do telefonů nižších tříd by mohl způsobit další výrazné zvýšení náskoku tohoto operačního systému, ale i Nokie před konkurencí. Pokud hovořím o náskoku, pak je to především díky platformě Series 60. Ani letos tomu nebude jinak, což podtrhuje i dvanáct nových smartphonů od Nokie, minimálně jeden od Siemensu a jistě několik dalších od konkurenčních výrobců, které by se mohly objevit.

Series 60

Dalším výrazným mezníkem posilujícím pozici Symbianu na špici je již dříve avizované postupné slučování platforem Series 60 a Series 90. Přinese to určitě řadu výhod, ale také nevýhody – například vyšší nároky na provoz mobilního zařízení nebo nemožnost použití nové platformy na telefonech nejnižší třídy. Konečná fáze slučování obou platforem je plánována na rok 2006. Ještě než se však na trh dostane nová symbianová platforma, budeme moci, nejspíše už u očekávané Nokie 6680, využít funkcí doplňujícího balíčku Feature Pack 3. Nejenže nabídne kvalitnější uživatelské prostředí, ale také možnost vyššího rozlišení displeje, což je další drobný krůček ke sloučení chytrých telefonů a kapesních počítačů do jedné kategorie.

Není pravděpodobné, že by se zmiňované nejnovější modely ještě soustředily na klasické sítě GSM druhé generace. Přestože v Česku stále žijeme v době železné, ve světě už na plné obrátky fungují moderní sítě UMTS. A především na tyto sítě a jejich služby budou klást výrobci důraz. Dokazuje to i fakt, že deset nových symbianových Nokií bude určeno právě pro 3G. Kromě již zmiňované Nokie 6680 už se objevily informace o modelech 8650 a také 9700, který měl být původně klasickým komunikátorem Series 80, ale postupně přešel pod vlajkovou loď Series 60.

Kapitolou samo o sobě je i pokračující vzájemná spolupráce mezi společnostmi Symbian a FOMA (DoCoMo), která má pozitivní dopad nejen na japonského dodavatele mobilních telefonů a operační systém, ale vůbec na celý mobilní svět. Kde jinde by si mohl Symbian otestovat nejnovější technologie a jejich bezchybnou implementaci do systému lépe než právě v Japonsku?

Series 80

Není úplně vyloučeno, že do konce letošního roku ještě dočkáme nového komunikátoru pro sítě třetí generace. Ale vzhledem k tomu, že Nokia 9300 byla představena teprve nedávno (megarecenze), nestane se tak nejspíš dříve, než ve druhé jeho polovině – a kdo ví, jestli vůbec. Ačkoli si Nokie 9300 a 9500 jistě najdou své příznivce a svoji skupinu uživatelů, nemůžeme očekávat příliš mnoho novinek. Symbian táhne dopředu hlavně Series 60.

UIQ

Pro další grafickou nadstavbu Symbianu, platformu UIQ, nebyl rok 2004 zase tolik úspěšným, jak se původně předpokládalo. Z očekávaného boje Series 60 vs. UIQ se tudíž vyklubal souboj UIQ vs. alternativní operační systémy (Windows, Linux apod.). Trend růstu byl až na malé výjimky téměř nulový a snad kromě uvedení nové verze UIQ 3 nezaznamenala tato platforma žádné zásadní inovace.

Dá se tedy říci, že na životě UIQ drželo jen spojenectví se společností SonyEricsson. V následujících dvanácti měsících by však mělo být o této grafické nadstavbě slyšet mnohem více, než tomu bylo doposud. Především pak v druhé polovině roku, kdy přijdou na trh nová zařízení. Díky větší rozmanitosti grafického prostředí, podpoře dotykového displeje a vyšším rozlišení je kvalita prostředí UIQ 3 naprosto srovnatelná, ne-li vyšší než u Series 60 s Feature Pack 3.

N-Gage

Je docela pravděpodobné, že se v letošním roce dočkáme třetího modelu herní konzole N-Gage. Nokia by ale hlavně měla přijít s něčím, co N-Gage posune výš. Mohou to být kvalitní hry a při pohledu na poslední novinky je N-Gage na správné cestě. Nokia by také měla řešit problém s kopírováním her. S kartami MMC sice asi nic neudělá, když ale hry správně prováže s internetovou N-Gage Arenou, kde nelze pirátské kopie použít, hráči pochopí, že koupit hru se vyplatí.

Chytrý telefon už není exkluzivita

Je jasné, že letošní rok bude pro chytré telefone jednoznačně nejúspěšnější v historii. A tím teď nemyslím jen Symbian. Přibudou megapixely, zvětší se displeje, objeví se mnohem víc samostatných aplikací. Smartphony začnou pronikat do masového trhu a dostanou se do cenových tříd, kde už nebudou zajímavé jen pro úzkou skupinu technoidů.

Diskuze (12) Další článek: Sony Ericssonu se daří jako nikdy před tím

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 9300, Nokia N-Gage, Obyčejný uživatel, Konečná fáze, Vzájemná spolupráce, Ostatní společnost


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10