Symbian vs. Microsoft – kdo je v chytrých mobilech lepší?

V tomto opravdu rozsáhlém srovnávacím testu jsme vedle sebe postavili chytré telefony s operačními systémy Symbian a Microsoft. Který z nich je lepší? V jakých případech se vyplatí první a kdy je vhodnější druhý systém?
Symbian vs. Microsoft – kdo je v chytrých mobilech lepší?
Symbian v současné době nemá jako operační systém pro chytré telefony a komunikátory konkurenci. V prvním čtvrtletí 2004 byl jeho evropský podíl v této oblasti plných 91 %, a to je příliš vysoká příčka na to, aby ji chtěl někdo s objektivním úsudkem překonat. Na druhém místě je s nenápadnými téměř osmi procenty Microsoft se svým systémem Windows Mobile (Smartphone). Je to jediný další hráč, který se alespoň trochu snaží. PalmSource s jedním procentem a žádnou viditelnou strategií je bez šance, ostatní platformy si v Evropě drží kulatý nulový podíl.

Tip: přečtěte si samostatný článek o podílech výrobců a operačních systémů

Protože v chytrých telefonech může Symbianu trochu „zatopit“ pouze Microsoft, srovnal jsem, jaké jsou možnosti obou systémů, čím se liší a kdy se který z nich víc vyplatí.

Ovšem v chytrých telefonech není Symbian jako Symbian. Existují dva různé směry, které se uživatelsky hodně liší. Na jedné straně je vývojová platforma Series 60, kterou zaštiťuje Nokia a která má na svědomí naprostou většinu zmíněného obrovského podílu. Pouze z deseti procent do Symbianu zasahuje odrůda UIQ, kterou používá Sony Ericsson ve svých modelech P900 a P800.

V tomto srovnání se podíváme pouze na Symbian Series 60, na platformu UIQ záměrně zapomeneme. Zmíněné Sony Ericssony lze částečně zařadit do třídy komunikátorů a chytrým Nokiím se Series 60 už tolik nekonkurují. Telefony s UIQ se navíc na rozdíl od Series 60 a Microsoft Smartphone mohou ovládat perem, odlišností je zde tedy mnohem víc. Důvody jsou ale také prostorové – do jednoho článku bych tak rozsáhlé srovnání nedostal. Pokud tedy v dalším textu budu psát o Symbianu, mám tím na mysli právě Series 60.

    
Prostředí Symbianu UIQ: v článku se jím nezabývám

Chytré mobily v Česku

V současné době je na českém trhu v prodeji několik chytrých mobilů se Symbianem, jejich přehled najdete níž. Srovnání jsem prováděl hlavně se Siemensem SX1 (Symbian verze 6.1), funkce ale průběžně kontroloval i s Nokiemi N-Gage a zpětně jsem se díval i na duel Siemensu s Nokií 6600 (Symbian 7.0), kde jsem zmínil všechny odlišnosti. Chytrý telefon s operačním systémem Windows Mobile je dnes, když se Eurotel Smartphone doprodává, už jen jeden: Motorola MPx200 (systém Smartphone 2002).

Současné telefony se Symbianem

  
  

Současné telefony s Windows Mobile for Smartphone

 

Podívejme se na současné chytré telefony ještě jednou, pohledem ceny. V následující tabulce jsou seřazeny od nejlevnějších k nejdražším.

Telefon cena typ
Nokia N-Gage 6 958 Kč Symbian Series 60
Nokia N-Gage QD 7 777 Kč Symbian Series 60
Nokia 3650 9 750 Kč Symbian Series 60
Nokia 6600 12 613 Kč Symbian Series 60
Siemens SX1 12 903 Kč Symbian Series 60
Sony Ericsson P800 15 243 Kč Symbian UIQ
Eurotel Smartphone 15 995 Kč Microsoft Windows Mobile
Motorola MPx200 16 070 Kč Microsoft Windows Mobile
Nokia 7610 17 717 Kč Symbian Series 60
Sony Ericsson P900 21 495 Kč Symbian UIQ

Shrnutí:

Symbian je v chytrých telefonech několikanásobně rozšířenější systém než Smartphone od Microsoftu. Z pohledu funkčnosti to nic neznamená, rozšířenější systém má však větší potenciál pro vývojáře dalších aplikací, má pod sebou také větší komunitu uživatelů.

Pro koho jsou chytré telefony?

Téma je velmi široké a abych trochu zúžil podmínky, rozhodl jsem se k chytrým telefonům přistupovat jako k pracovním nástrojům, které mají za úkol nahradit kapesní počítače. Proto se nebudu příliš věnovat funkcím pro zábavu. Přesto má smysl posoudit, pro jaké činnosti jsou oba operační systémy stavěny; trochu se zde totiž od sebe liší.

Microsoft Smartphone je určen hlavně pro práci. V nabídce aplikací sice najdeme programy pro zábavu, dají se stáhnout i různé hry, telefony mohou mít fotoaparát a zvládnou nahrávat i krátká videa. Hlavní je ale opravdu práce. Microsoft kladl důraz na možnost propojení s počítačem, na synchronizaci dat aplikací pro organizaci času. Smartphone má být prodlouženou rukou uživatele Windows, případně lze mezi tyto dva prvky vložit ještě kapesní počítač PocketPC.

Nokia se nemohla odrazit od vlastního operačního systému pro osobní počítače, Symbian Series 60 proto víc vychází z mobilního telefonu, do něhož byly přidány další funkce. Chytré telefony se Symbianem Series 60 nejsou nudné a seriózní nástroje, existuje pro ně také řada her a dalších aplikací pro zábavu (ostatně N-Gage také běží na Symbianu). Funkce pro práci nebyly upřednostněny a například komunikace s počítačem nepatří zrovna mezi kladné vlastnosti systému.

Prostředí a ovládání

Symbian stále zůstává v zajetí mobilních telefonů, a tak na hlavní obrazovce může být nanejvýš obrázková tapeta. Pouze Sendo se svým modelem X přidalo aplikaci, kdy jsou na hlavním displeji rovnou vidět důležité události. Tato užitečná funkce je v systému Microsoftu standardně a když si na obrazovku Today zvyknete, bude vám hodně chybět. Hned vidíte, jaká je nejbližší schůzka, co vás čeká, rovnou zde nastavíte vyzváněcí profil apod. Všechno lze navíc velmi efektivně přizpůsobit, aby hlavní displej přesně splňoval představy uživatele (podívejte se třeba na tento článek). Microsoft Smartphone na hlavní obrazovce navíc ukazuje ikony naposled spuštěných programů - příště je tedy lze spustit mnohem rychleji.

 
Symbian: hlavní displej Siemensu SX1 • dvakrát ukázka různých grafických témat u Nokie

  
Microsoft: stejná obrazovka Today se dvěma různými grafickými schématy • nastavení grafiky titulní strany

Pro Symbian sice existují doplňkové aplikace, které na jedné obrazovce umí zobrazit všechny události, nejsou však přímo součástí systému, musíte je spouštět nebo rezidentně umístit do paměti. To se ovšem potom negativně dotýká výdrže a ani práce s nimi není tak pohodlná.

 
Symbian: samostatná aplikace, která nahrazuje úvodní obrazovku Today

Doba provozu telefonu na jedno nabití není příliš otázkou operačního systému, ale konkrétního zařízení. U Series 60 se při běžném používání dostanete tak na dva dny, u Motoroly je to stejné, nebo jen o trochu horší. Opravdu zde velice záleží na způsobu používání a na nainstalovaných programech. Nelze jednoznačně shrnout, který systém je energeticky méně náročný.


Článek pokračuje v další kapitole

Témata článku: Microsoft, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola MPx200, Nokia 3650, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Siemens SX1, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Samostatná kapitola, Pravidelná kontrola, Chytrý, Chytrý mobil, Rozepsaný e-mail, Tučný font


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35