Symbian: známe pět nejlepších programů loňského roku

Představíme si výsledky soutěže Series 60 Challenge, která vybrala nejlepší symbianové programy. Podíváme se na novinky mezi symbianovými telefony a poté si odpočineme u několika logických i strategických her.
Symbian: známe pět nejlepších programů loňského roku

Vítězové Series 60 Challenge

V posledních dvou měsících jsme hned několikrát zmínili o probíhající soutěži pro mobilní vývojáře Series 60 Challenge. V sobotu byli slavnostně vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií. Zde je kompletní přehled:

Nejlepší služba pro operátora – Map@Handset (China Mobile Communications Corporation)
Nejlepší podniková aplikace – QuickOffice Premier (Mobile Digital Media)
Nejlepší multimediální aplikace – Photo Twister (Scalado)
Nejlepší herní aplikace – Marble Revolution (Bit-Side)
Zvláštní cena – Mobile Cinema Booking (Keytechnology)

Kromě nezbytné trofeje za vítězství získali všichni vývojáři mobilní telefony Nokia 6630, Sendo X, Siemens SX1, sadu nejnovějších knih zabývajících se problematikou operačního systému Symbian, dva testy Symbian Signed od společnosti NSTL, Inc. a příručku o programování aplikací pro Series 60 v jazyce C++. Jelikož je tato soutěž ve světě docela prestižní záležitostí, v příštích týdnech se na některá z vítězných řešení podíváme podrobněji.

Flash oficiálně do Series 60

Minulý týden jsme informovali o programu Flash Lite. Jde o jednoduché vývojové prostředí umožňující vytváření flashových animací přímo v mobilním telefonu. Tento počin však nezůstal dlouho bez odezvy. V uplynulém týdnu byla totiž uzavřena dohoda mezi společností Macromedia a Nokií o integraci technologie Flash do mobilních zařízení založených na platformě Series 60. Series 60 je však jen první krok. Postupně by se měl Flash objevit na všech softwarových platformách finské firmy. Flash nabídne mnoho nových možností jak pro vývojáře, tak pro uživatele.

Vítejte do rodiny

Panasonic X800

V uplynulém týdnu se na internetu objevily podrobnější informace o tom, že se do výroby chystá nové mobilní zařízení založené na operačním systému Symbian. Jeho výrobcem je Panasonic a model by měl nést označení X800. Podle obrázků se jedná o telefon véčkové koncepce se dvěma barevnými displeji. Vybaven bude integrovaným 1,3 megapixelovým fotoaparátem s bleskem nebo slotem pro paměťové karty.

 
Čelní pohled • pohled z boku • zavřený telefon

Nokia 3230

Už ne tolik aktuální novinkou je Nokia 3230. Ačkoliv o ní vyšlo již mnoho a mnoho řádků textu, až tento týden jsme měli možnost, jako jedni z prvních na světě, vyzkoušet ji na vlastní kůži. Telefon díky své jednoduchosti a příjemnému designu jistě vtáhne do světa Series 60 mnoho nových uživatelů. Samozřejmě však záleží na tom, jakou cenu Nokia nastaví.

  
Žádné designové výstřelky, telefonu vládne strohá elegance • oproti ostatním smartphonům je menší

Na 3GSM World Congressu byly uvedeny ještě další smartphony Series 60. O hudebním Sendu X2 jsme psali v tomto článku, Nokie 6680 a 6681 jsme včera viděli na vlastní oči a tady jsou naše první dojmy. O Smartphonu Lenovo P930 se zatím chystáme napsat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sendo X2

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6680 a 6681

Aktualizace

Mobile Media Maker

Nové verze se v tomto týdnu dočkal jeden z oblíbených programů pro převod DVD a dalších videosouborů do formátu použitelného pro mobilní telefony. Programových změn se událo jen minimum, objevila se především nová podporovaná zařízení. Podrobnější informace si můžete přečíst v jenom z předchozích dílů tohoto seriálu.

   
Počítačová aplikace • základní obrazovka mobilní aplikace • vyhledávání ve filmu • informace

Vyprofilujte svůj mobil

Na serveru Series60.cz vyšla včera zajímavá minirecenze dvou prográmků umožňujících rozšíření možností volby vyzváněcích profilů. Článek doporučuji především těm, kteří mají přesně rozvrhnut svůj denní harmonogram a nechce se jim myslet na to, kdy má být vyzvánění zapnuté.

Tibia Micro Edition 1.2

Hned ze začátku nasadíme ostré tempo. Tibia Micro Edition je jedna z nejlepších masivních online multiplayerových her na světě. Hraj se přes GPRS a v každém okamžiku je ke hře připojeno až několik desítek hráčů z celého světa. Nemusíte se bát velkého přenosu dat. Za jednu hodinu nepřetržitého hraní se vymění asi 400–450 kB. Vaším úkolem je porazit spolu se svými protihráči co nejvíce protivníků. Za každého z nich získáváte bonusy a čím více takových bonusů budete mít, tím lépe pro vás. Plná verze přináší několik zajímavých vylepšení.

   
Úvodní obrazovka • nastavení • připojování přes GPRS • prostředí hry

Autor: CipSoft (stránka programu)
Download (verze zdarma)
Cena: 4,99 $ (Gold version)

Maze 3D 1.0

Třetí rozměr do Symbianu pomalu proniká nejen díky novému uživatelskému rozhraní Nokie, ale také díky hrám snažícím se pohyb v prostoru simulovat. Jednou takovou je Maze 3D. Pokud znáte klasický spořič obrazovky s motivem chůze trojrozměrným bludištěm, pak budete během několika málo sekund doma. Účelem hry je dostat se v časovém limitu z jednoho konce labyrintu na druhý. Aby nebyl úkol tak složitý, na začátku je jako nápověda zobrazena mapa celého bludiště. Ačkoli na nejlepší trojrozměrné hry Maze 3D nemá, jeho obtížnost vás přinejmenším zaujme.

   
Splash screen • hlavní menu • nápověda • prostředí bludiště

Autor: Intarnet
Download (testovací verze)
Cena: 6,99 $

Championship Chess Pro 6.04

Chcete si dokázat, že jste více smart než váš chytrý telefon? Proč si to tedy nevyzkoušet ve hře mistrů, hře v šachy? Hra kromě klasického módu „uživatel proti telefonu“ nabízí mnoho dalších možností. Pro začátečníky jsou tu nástroje jako opakovaný tah, vrácení se zpět apod. Pro světem protřelé kandidáty na velmistra pak Championship Chess Pro nabízí možnost odeslání výsledků na internetový server a přímou konfrontaci se šachisty z celého světa. V testovací verzi si zahrajete maximálně deset her. Pozn. Ke správné funkčnosti je potřeba nástroj AppForge Booster. Ten je zahrnut v instalačním balíčku.

   
Informace pro začátečníky • volba obtížnosti • nastavení hry • šachovnice

Autor: (stránka programu)
Download (testovací verze)
Cena: 14,98 $

Diskuze (11) Další článek: Eurotel: nový způsob účtování e-mailů – za kus

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 3230, Nokia 6630, Nokia 6680, Siemens SX1, Mobilní vývojář, Loňský rok, Rok, Program, Herní aplikace, Nejlepší služba, Prestižní záležitost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21