SyncML: konec problémů se synchronizací mobilů a počítače

Každý kdo již někdy potřeboval sesynchronizovat nějaká data, ví, jaká procedura tomu předchází. A co teprve když potřebujete sesynchronizovat například kalendář z Nokie 8210 s kalendářem v SONY CMD-Z5?! SyncML má všechny dosavadní problémy se synchronizací brzy vyřešit.
SyncML: konec problémů se synchronizací mobilů a počítače

Pokud nevíte, co je synchronizace, doporučuji přečíst náš vysvětlující článek.

Nový standard, nové možnosti

SyncML je standard pro synchronizaci dat, který je naprosto nezávislý na zařízení, operačním systému či komunikačním protokolu. Prozatím se k podpoře tohoto nového standardu přihlásily společnosti Ericsson, IBM, Lotus, Motorola, Nokia, Palm, Psion a Starfish Software. V současné době je už vývoj SyncML ve své poslední fázi a nová zařízení podporující tento standard se už pomalu objevují (např. Ericsson T39m).

Co SyncML bude umět

Představte si, že jste na dovolené a máte s sebou pouze svůj mobilní telefon. Vaše sekretářka samozřejmě pracuje dál a chystá vám váš program na další týden. Ležíte si tak někde na pláži, hlavou se vám honí nepříjemné myšlenky na návrat do práce a na vše, co vás tam čeká. Vezmete si svůj telefon (prozatím asi jen značky Ericsson, Motorola nebo Nokia) a během pár sekund máte ve svém kalendáři všechny schůzky, které vám vaše sekretářka naplánovala a zapsala je do svého počítače připojeného do firemního intranetu. Pěkné, že?

A co jiná situace - mnoho lidí má na svém počítači databázi kontaktů. Kromě toho ji má ale také ve svém Psionu nebo Palmu a také ve svém telefonu. Jeden z vašich obchodních partnerů si změní telefonní číslo. Teď si určitě řeknete: "To budu zase muset měnit jeho číslo třikrát." Se SyncML ho ale budete muset měnit pouze jednou. Změníte ho třeba na svém mobilu a pak už jen kontakty v adresáři na svém mobilním telefonu sesynchronizujete se svým Psionem a počítačem.

Jak synchronizovat se SyncML?

Jak jsem již psal výše, tak SyncML bude multiplatformní protokol, tzn. nebude záležet na tom, které zařízení chcete synchronizovat a s čím jej chcete sesynchronizovat (popřípadě jaký operační systém tato zařízení používají). Jediné, co musí obě zařízení splňovat, je podpora tohoto protokolu. Nebude tedy problém sesynchronizovat údaje z vašeho mobilního telefonu s údaji v databázi na vašem intranetu (nebo popřípadě s údaji na Internetu).

Synchronizace může probíhat buď přes TCP/IP, HTTP, WSP (Wireless Session Protocol, část WAPu), SMTP, POP3, IMAP a případně i některé další protokoly. Všechny tyto varianty jsou určeny především pro vzdálenou synchronizaci, kdy nemáte obě zařízení (či programy) přímo k dispozici. K synchronizaci je pak využit Internet, WAP či firemní intranet. SyncML tedy umožní sesynchronizovat si váš kalendář s vaším obchodním společníkem, i když budete stovky kilometrů od sebe.

Pokud bude k dispozici přímé propojení obou zařízení, pak můžete k synchronizaci využít buď Bluetooth, IrDA, sériové rozhraní RS-232, či případně i nějaké další formy přímého propojení.

Pokud se SyncML opravdu uchytí a získá si podporu i u dalších výrobců hardwaru a softwaru, pak se bude nepochybně jednat o obrovský krok vpřed v této, doposud chaotické a nekompatibilní, oblasti.

Diskuze (5) Další článek: Textovky: ano, ale volání je lepší

Témata článku: Ostatní, Ericsson T39m, Sony CMD-Z5, Počítač, Konec, Mobil

Určitě si přečtěte