SyncML: propojí nač si vzpomenete

Dělá vám problémy synchronizace vašeho mobilního telefonu s PC nebo se trápíte s propojením mobilů různých značek? Celou řadu problémů se synchronizací může vyřešit technologie SyncML, o které je tento článek.
SyncML: propojí nač si vzpomenete

Pod názvem SyncML se skrývá jedna z technologií, určených pro vzdálenou synchronizaci mobilních zařízení s pevnými popř. mezi mobilními přístroji navzájem. Již před časem, chvíli po jeho vzniku jsme o tomto standardu na MobilManii psali. Prohlédněme si však tento protokolu ještě jednou a poněkud podrobněji. Jeho koncepce a myšlenky za to jistě stojí.

Jak se věci mají

SyncML je otevřený standard, jenž je určen pro komunikaci mezi nejrůznějšími typy zařízení, která mohou pracovat na rozličných platformách. Technologie podporuje velké množství přenosových protokolů a proto je použitelná v mnoha dílčích sítích a zařízeních. Jeho hlavním rysem je univerzálnost použití a sjednocuje tedy z hlediska synchronizace i jinak velice odlišná zařízení.

Poprvé byl protokol SyncML představen v únoru 2000 za spolupráce předních výrobců a dodavatelů mobilních technologií a zařízení. Na vývoji standardu spolupracovaly firmy jako Ericsson, IBM, Motorola, Nokia a další. Postupem času se k podpoře standardu hlásili další a další výrobci. Pro získání si široké podpory výrobců zařízení a pro rychlejší zavedení systému do praxe byly vývojáři uvolněny potřebné zdrojové kódy (SyncML Reference Toolkit). Dále se standard vyvíjí a zdokonaluje a zatím poslední verze s označením 1.1 byla vydána v únoru roku 2002.

Protokol SyncML pracuje systémem klient – server. Skládá se ze dvou hlavních dílčích protokolů. Ten první se označuje SyncML Reprezentation protocol a definuje různé zprávy, vzkazy (pomocí XML) a stavová hlášení. Druhý dílčí protokol se označuje jako SyncML Synchronization protocol a definuje jednotlivé akce, které probíhají při komunikaci mezi SyncML serverem a SyncML klientem.

Univerzální pojítko

Výhody SyncML tkví zejména v jeho univerzálnosti. Tedy v možnosti použít jej s využitím většiny běžných síťových technologií a to pro bezdrátové i pevné kabelové spojení. Podporuje mnoho přenosových komunikačních protokolů, mezi jinými např. HTTP, OBEX (tedy Bluetooth nebo IrDA), WSP (složka wapu), dále e-mailové standardy (SMTP, POP3, IMAP), protokoly rodiny TCP/IP a navíc ještě celou řadu dalších proprietárních přenosových technologií. Další výhodou je podpora běžných datových formátů pro ukládání osobních dat. K tomu je navíc optimalizován pro práci se zařízeními s nízkou kapacitou paměti, což se týká hlavně mobilních telefonů.

Díky těmto výhodám lze protokol použít pro synchronizaci téměř jakýchkoli zařízení, ať už se jedná o PC, PDA nebo mobilní telefon. Nezáleží prakticky na typu zařízení ani na použitém operačním systému. Jediné, co je vyžadováno, je podpora standardu SyncML. V praxi to znamená, že prostřednictvím SyncML můžete pohodlně synchronizovat svoje přenosné zařízení (notebook, PDA, mobil atd.) s jiným prakticky kdykoli bez ohledu na vzdálenost. Můžete si tak např. na výjezdu v terénu průběžně synchronizovat svůj osobní plánovací kalendář s firemním a aktualizovat si změny atp. Vše probíhá přes internet nebo třeba přes wap. V případě vzájemné dosažitelnosti zařízení můžete pro změnu v rámci SyncML synchronizace použít infraport, Bluetooth nebo třeba RS-232.

Mohlo by být lépe 

A jak je to v současnosti s podporou výrobců mobilních telefonů? Technologii syncML podporují z těch nejznámějších zejména výrobky firmy Nokia a Sony Ericsson. Mezi podporované modely patří např. Nokia 7610, 5140, 7250, 7700, N-Gage, 6230, 6610i, 6810 aj. Podporu SyncML najdete i u modelů Sony Ericsson T68, Z600, P800 nebo P900, dále třeba Siemens SX1. Z modelů Motorola je to např. V600.

Další informace o SyncML a také aktuální seznam produktů pro SyncML je dostupný např. na stránkách OMA (Open Mobile Aliance).

Současné použití protokolu standardu SyncML se týká synchronizace kalendáře a seznamu kontaktů, zpracovávání e-mailů a také sdílení souborů. Do budoucna se počítá s uplatněním tohoto systému zejména v oblasti spolupráce mobilních zařízení s databázovými a informačními systémy nebo třeba pro aktualizaci aplikací. Doufejme, že se podpora tohoto zatím poněkud opomíjeného standardu bude nadále rozšiřovat, protože klíčem k univerzálnosti systému není jen jeho vhodná koncepce, ale hlavně také dostatečný výběr zařízení k jeho využití.

Diskuze (20) Další článek: Můj mobil: Motorola C200

Témata článku: Ostatní, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Hlavní díl, Současné použití, Otevřený standard


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82