Systém výstražných SMS spuštěn konečně i v ČR

Chraňte sebe i své okolí, zvyšte si svou informovanost. Stačí si aktivovat bezplatné SOS-zprávy.
Systém výstražných SMS spuštěn konečně i v ČR

Vzpomínáte na nedávný článek o plánu využít obyčejných SMS jako účinného, levného a rychlého prostředku pro komunikaci s obyvatelstvem v krizových či jinak závažných situacích? Pokud ano, pak vězte, že takový systém mohou nyní využívat i někteří Češi. Informační textovky si mohou jako první aktivovat obyvatelé Jihomoravského kraje, přičemž krajský hejtman, pan Stanislav Juránek, na speciálním webu vysvětluje, že se jedná o projekt, který je svým rozsahem unikátní jak v měřítku České republiky, tak v měřítku Evropské unie. Varovným SMS se říká „SOSka“ a celý název systému zní „Komunikační, varovný a vyrozumívací systém Jihomoravského kraje“.

Pro obyvatele okresů Blansko, Brno, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo se tak otvírá ideální způsob jak se v případě ohrožení rychle dozvědět co se děje. Svou účast v registru telefonních čísel vyřídíte opět pomocí SMS za 3 Kč, odhlášení se provádí obdobně a je rovněž zpoplatněno pouze cenou textovky. „Chtěl bych Vás vyzvat, abyste svou aktivní účastí v projektu rozšířili možnosti komunikace v kraji. Každý občan, který se zapojí do systému pomocí SMS se svým jménem, bydlištěm a telefonní číslem pomůže v budování databáze kontaktů. Tito aktivní občané budou včas informováni svými volenými zástupci jak o běžných záležitostech života obce, tak budou dostávat informace v případě krizových situací nebo mimořádných událostí,” říká Stanislav Juránek.

Klepněte pro větší obrázek
Lidé z Jihomoravského kraje si mohou zvýšit svou informovanost prostřednictvím SOSek

Jak uvedl zpravodajský server Akuálně.cz, systém se začal testovat už před šesti lety po ničivých povodních a nějaký čas fungoval pouze pro potřeby místních samospráv. Do projektu se zapojily všechny obce v kraji, které navíc dostaly možnost informovat své obyvatele i o dalších událostech jako změnách úředních hodin, konání kulturních akcí nebo jiných událostech nekrizového charakteru. Zakázané jsou pouze reklamní sdělení, těch se registrovaní občané obávat nemusí. Zavedení systému prý přišlo kraj na několik milionů korun, jedna SOSka stojí odesílatele, tedy kraj a obce 1,19 Kč, uživatelé za příchozí zprávy nic neplatí. Nový systém se ale už osvědčil, alespoň to tvrdí starosta Vranova u Brna Marek Juha, který už nemusí při každém přerušení dodávky plynu čelit zahlceným linkám na úřadě i v plynárně, místo toho pošle zhruba 80 % procentům registrovaným obyvatel obce informační SMS.

Obyvatelé Jihomoravského kraje mohou své telefonní číslo zaregistrovat na adrese www.krizoveinfo.cz, ti ostatní si zatím budou muset počkat na rozšíření systému i do jejich kraje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Registrace je dílem okamžiku

Témata článku: Ostatní, SMS, Ideální způsob, Systém

Určitě si přečtěte

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

** Tarif A měl mít 100 GB, „béčko“ 5 GB. Nakonec mají 150 MB až 1 GB ** Tarif pro lidi, kteří hodně volají nabízí 3000 minut za 499 Kč ** Veřejnou soutěž vyhrál brněnský virtuální operátor Fayn

12.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 65

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

7.  12.  2017 | Láska Jan | 14

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9