Systém výstražných SMS spuštěn konečně i v ČR

Chraňte sebe i své okolí, zvyšte si svou informovanost. Stačí si aktivovat bezplatné SOS-zprávy.
Systém výstražných SMS spuštěn konečně i v ČR

Vzpomínáte na nedávný článek o plánu využít obyčejných SMS jako účinného, levného a rychlého prostředku pro komunikaci s obyvatelstvem v krizových či jinak závažných situacích? Pokud ano, pak vězte, že takový systém mohou nyní využívat i někteří Češi. Informační textovky si mohou jako první aktivovat obyvatelé Jihomoravského kraje, přičemž krajský hejtman, pan Stanislav Juránek, na speciálním webu vysvětluje, že se jedná o projekt, který je svým rozsahem unikátní jak v měřítku České republiky, tak v měřítku Evropské unie. Varovným SMS se říká „SOSka“ a celý název systému zní „Komunikační, varovný a vyrozumívací systém Jihomoravského kraje“.

Pro obyvatele okresů Blansko, Brno, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo se tak otvírá ideální způsob jak se v případě ohrožení rychle dozvědět co se děje. Svou účast v registru telefonních čísel vyřídíte opět pomocí SMS za 3 Kč, odhlášení se provádí obdobně a je rovněž zpoplatněno pouze cenou textovky. „Chtěl bych Vás vyzvat, abyste svou aktivní účastí v projektu rozšířili možnosti komunikace v kraji. Každý občan, který se zapojí do systému pomocí SMS se svým jménem, bydlištěm a telefonní číslem pomůže v budování databáze kontaktů. Tito aktivní občané budou včas informováni svými volenými zástupci jak o běžných záležitostech života obce, tak budou dostávat informace v případě krizových situací nebo mimořádných událostí,” říká Stanislav Juránek.

Klepněte pro větší obrázek
Lidé z Jihomoravského kraje si mohou zvýšit svou informovanost prostřednictvím SOSek

Jak uvedl zpravodajský server Akuálně.cz, systém se začal testovat už před šesti lety po ničivých povodních a nějaký čas fungoval pouze pro potřeby místních samospráv. Do projektu se zapojily všechny obce v kraji, které navíc dostaly možnost informovat své obyvatele i o dalších událostech jako změnách úředních hodin, konání kulturních akcí nebo jiných událostech nekrizového charakteru. Zakázané jsou pouze reklamní sdělení, těch se registrovaní občané obávat nemusí. Zavedení systému prý přišlo kraj na několik milionů korun, jedna SOSka stojí odesílatele, tedy kraj a obce 1,19 Kč, uživatelé za příchozí zprávy nic neplatí. Nový systém se ale už osvědčil, alespoň to tvrdí starosta Vranova u Brna Marek Juha, který už nemusí při každém přerušení dodávky plynu čelit zahlceným linkám na úřadě i v plynárně, místo toho pošle zhruba 80 % procentům registrovaným obyvatel obce informační SMS.

Obyvatelé Jihomoravského kraje mohou své telefonní číslo zaregistrovat na adrese www.krizoveinfo.cz, ti ostatní si zatím budou muset počkat na rozšíření systému i do jejich kraje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Registrace je dílem okamžiku

Témata článku: Ostatní, SMS, Systém

Určitě si přečtěte

Computer Extra: Kompletní rádce výběrem komponent a sestavením počítače

Computer Extra: Kompletní rádce výběrem komponent a sestavením počítače

** Výběr nejlepších a nejvýhodnějších komponent ** Podrobný fotonávod pro sestavení počítače ** Hledání chyb, ladění a přetaktování

Včera | časopis Computer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

** 17 bluetooth sluchátek v přímém souboji ** Potiskli jsme stovky stran v testu tankových tiskáren ** 23 služeb Googlu, které pravděpodobně neznáte

11.  10.  2017 | časopis Computer | 1

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Jak dobít kredit někomu jinému

Jak dobít kredit někomu jinému

23.  9.  2017 | Kůžel Filip | 4

T-Mobile: Pád roamingu znamená 10× spotřebu dat a trojnásobek volání

T-Mobile: Pád roamingu znamená 10× spotřebu dat a trojnásobek volání

** Roaming už není strašák, lidé přestali mobil za hranicemi vypínat ** Datový provoz narostl v porovnání s rokem 2016 desetinásobně ** T-Mobile také obsloužil o 20 % více cizinců, nejvíce Němců

2.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 88