T-Labs: hrajeme si pro budoucnost (reportáž)

Reportáž z Deutsche Telekom Laboratories, kde studenti zkoumají možnosti techniky, potřeby člověka a vytváří koncepty, se kterými se setkáme v budoucnosti.

Deutsche Telekom Laboratories (zkráceně T-Labs) byly založeny relativně nedávno, v roce 2005. Své hlavní sídlo mají v Berlíně, přímo v kampusu berlínské technické univerzity (Technische Universität Berlin), se kterou navíc velmi úzce spolupracuje. Další pobočky byste pak našli v Los Alamos v americkém Sillicon Valley či v Beer Sheva v Izraeli. Německá část laboratoří zaměstnává přibližně 360 výzkumných pracovníků, z čehož polovina patří Deutsche Telekomu, druhá polovina jsou vyučující a studenti univerzity.

Klepněte pro větší obrázek
Budova T-Labs na berlínském Ernst-Reuter-Platz (street view)

Taková spolupráce má samozřejmě řadu výhod. Deutsche Telekom může čerpat z obrovské studnice akademické půdy, využívat špičkové vědce i kreativní studenty, vybírat si z široké nabídky ty nejlepší. Výzkumníci z univerzity se zase dostanou ke špičkovým technologiím, získají data z reálného provozu, možnost otestovat své nápady ve skutečných podmínkách a v neposlední řadě jistě také finanční podporu. Studenti se navíc ve svých diplomových pracích mohou věnovat něčemu, co má skutečně praktický význam.

Cílem laboratoří ale není vyvíjet nové služby, které by šly rovnou do ceníků operátora a mobilních telefonů zákazníků. T-Labs má naopak dělat výzkum, který se sice právě teď zdá být praktickému využití na hony vzdálený, přitom lze ale předpokládat, že se dříve či později setká s úspěchem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Robot s izolepou připevněnou webkamerou, směr se doladí klacíkem, nebo kusem zmačkané lepenky. Když přijde nápad, k jeho realizaci se používají ty nejpřímější cesty. I to jsou T-Labs.

Všechny karty v mobilu

Jedním z projektů, kterým se v T-Labs intenzivně zabývají, je peněženka v mobilu. Předpokladem pro její používání je vlastnictví mobilu s podporou NFC (Near Field Communication) a dále pak speciální SIM karty, která v sobě obsahuje prostor pro uložení speciálních dat. Právě do tohoto prostoru plánuje T-Mobile uložit informace o všemožných kartách, počínaje samozřejmě vašimi platebními kartami, přes nejrůznější průkazky do knihoven nebo karet zajišťujících vstup do kanceláře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Karty uložené v mobilu mají i shodnou grafickou podobu, to pro snazší orientaci

Jakmile přiložíte mobil ke čtečce NFC signálu, nabídne vám na obrazovce, kterou z mnoha uložených karet chcete použít. Dále proběhne komunikace mezi čtečkou (a samozřejmě systémem, který se za ní ukrývá), vaším mobilem a zvolenou virtuální kartou, která je uložena na vaší SIM kartě. Výsledkem je zaplacení zvolené částky, umožnění přístupu do budovy a podobně. Vše samozřejmě může (ale také nemusí) být podmíněno případným zadáním PINu či schválením dané operace na displeji vašeho mobilu.

Ve výsledku tak s sebou nemusíte vůbec nosit peněženku. Všechny platby zajistíte mobilem, všechny průkazky, tramvajenky či vstupní karty si ponesete s sebou. Pokud telefon někde ztratíte nebo vám ho ukradnou, můžete samozřejmě všechny karty jedním telefonátem zablokovat. Kvůli placení mobilem ale nemusíte nikam chodit. V T-Labs předpokládají, že domácí počítače budou brzy vybaveny NFC čtečkou, případně ji k nim připojíte formou externího zařízení. Snadno tak zaplatíte z pohodlí domova, například nákup v internetovém obchodě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtečka je jednoduché (a potenciálně levné) zařízení, které se k počítači připojí přes USB. Brzy ji možná budete mít i doma, při nákupu na e-shopu už nebude nutné vyplňovat snadno zneužitelná čísla, použijete NFC. 

Kde vázne praktické nasazení? T-Mobile mám vyvinuty všechny potřebné aplikace. Trochu se obává nedostatku NFC přístrojů; výrobci tuto technologii zatím příliš nepodporují. Dále je potřeba domluvit se s vydavateli karet (banky v případě platebních karet, dopravní podniky v případě tramvajenek apod.) na způsobu spolupráce. Vydavatelé musí vybavit příslušná místa (turnikety v metru, platební terminály u obchodníků) čtečkami NFC, musí nabídnout svým zákazníkům virtuální kartu a musí za to samozřejmě nějakým způsobem zaplatit. Zatím není vyřešeno, zda bude platba probíhat formou určitého procenta z každé provedené transakce (jako je tomu v případě běžných platebních karet) nebo třeba nějakým paušálem za pronájem prostoru ve vaší SIM kartě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
NFC, to kromě mobilů nejsou jenom aktivní čtečky. Může to být i takováhle jednoduchá nálepka, která mobilu předá potřebné informace (v tomto případě potřebné k otevření dveří).

Propojená domácnost

Mezi další projekty, se kterými se v T-Labs pochlubili, patří byt budoucnosti řízený z jednoho místa inteligentním dotykovým panelem. Na panelu se zobrazují informace posbírané ze všech možných domácích spotřebičů přes Wi-Fi. Na jednom místě tak vidíte například aktuální spotřebu energie. Můžete plánovat, kdy se který spotřebič zapne. Pokud máte pásmovou sazbu elektrické energie, ušetříte například praním v období nočního proudu nemalé peníze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá prototyp řídícího centra moderní domácnosti (a nahlédli jsme i do zákulisí). Tok energie, peněz, osob, materiálu, nebo třeba multimédia, to všechno má v malíčku. Chybí vám nějaká funkce? Nevadí, je to počítač a cokoliv je možné doprogramovat.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do inteligentní domácnosti je možné zapojit i spotřebiče „ze staré školy“ – stačí jen použít dálkově ovládanou přechodku.

Výzkumníci se dále zabývají problémy z oblasti automobilismu. Snaží se vyvinout takový systém, který by řidiči umožnil ovládat všechna zařízení bez ztráty pozornosti. To zahrnuje například hlasité čtení SMS zpráv, upravené ovládací prostředí, které zvládnete obsluhovat, i když ho můžete sledovat jen koutkem oka a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poznáváte Volkswagen Passat? Studentům stačí jeho přístrojová deska...
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Dalším projektem je způsob snadného rozpoznávání typu vozidel podle fotografie, kterou vytvoříte mobilním telefonem a prostřednictvím datových přenosů odešlete na server. Líbí se vám libovolné auto na ulici? Namiřte na něj fotoaparát a během pár sekund zjistíte, kolik ten který model stojí na největším německém internetovém autobazaru.

Všechno to jsou samozřejmě skvělé věci a já ani chvilku nepochybuji o tom, že se s nimi v nejbližší době setkáme v praxi. Prozatím jsou to ale jen koncepty, které potřebují tu doklepnout, tam dotáhnout, k tomu dojednat s partnery přesné podmínky. Prozatím se můžeme jen nadšeně těšit. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Viděli jsme také představu německých studentů o moderním sportování. Obsahuje rotoped a obří televizi. Na obrazovce je veškerá myslitelná diagnostika vašeho výkonu, ale třeba také satelitní fotomapa, v níž můžete závodit s virtuálními soupeři. Projíždíte reálnými místy a nemusíte se obávat dopravního ruchu, pozornost tedy můžete věnovat třeba zájmovým bodům Wikipedia.
Diskuze (9) Další článek: Jérôme Arnaud, CEO Doro: Proč jsme lepší než „číňani“

Témata článku: Operátoři, Technologie, T-Mobile, Koncepty, diagnostika, Reportáž, Levné zařízení, Hra, Lab, Hlavní sídlo, Budoucnost, Libovolné auto, Moderní domácnost, Výzkumný pracovník, Inteligentní domácnost


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

RECENZE: OnePlus 6 — další pokus o zabití vlajkových lodí

** Poměr ceny a výkonu je fantastický ** OxygenOS je fakticky čistý Android ** Foťák je krůček za nejlepšími

Jakub Michlovský | 53

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

** Čekáme tři nové iPhony navazující na loňský model X ** Víme o nich hodně. Má Apple v rukávu utajený trumf? ** Tim Cook vstoupí na pódium v 19:00

Filip Kůžel, Martin Miksa | 235

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 14