T-Mobile Cestovatel: malá roamingová revoluce

T-Mobile od ledna příštího roku T-Mobile zavede novou službu Cestovatel. Ta sníží cenu roamingového volání ze zahraničí téměř na úroveň vnitrostátních sazeb. Jaké jsou detailní podmínky nečekaného zlevnění a co za ním vězí?
T-Mobile Cestovatel: malá roamingová revoluce

Přehnaně drahému volání ze zahraničí snad už konečně začne zvonit umíráček. První těžkou ránu mu zasadil T-Mobile, když včera představil novou službu Cestovatel, která bude k dispozici přibližně od půlky ledna. Za příchozí hovory v zahraničí už nebudete muset platit minutové sazby a minuta odchozího hovoru do ČR vyjde na necelou pětikorunu. Má to samozřejmě nějaké háčky, ale přesto lze označit nový přístup T-Mobilu v našich končinách za revoluční.

Standardně nebo Happy

V současné době nabízí T-Mobile dva základní typy roamingových služeb pro volání v zahraničí. Liší se zejména podle způsobu stanovení sazeb za telefonování. U služby Standard roaming platíte sazby závislé na zemi a operátorovi, ke kterému jste zrovna přihlášení. Pokud před zahraniční cestou prostudujete ceníky jednotlivých operátorů, můžete volbou nejlevnějšího docela ušetřit. Liší se sazby za odchozí i příchozí hovory, stejně tak za zprávy.

Druhou současnou službou je Happy roaming, u kterého si nemusíte lámat hlavu, kterého operátora v zahraničí zvolit. Všechny země ze všech koutů světa, ve kterých je roaming k dispozici, jsou rozděleny do čtyř oblastí. Cena za volání je pro všechny země v dané oblasti stejná, nezáleží na používaném operátorovi. Oproti Standard roamingu mohou být ale ceny mírně dražší.

Tabulka cen služby Happy roaming:

Oblast země cena za minutu
odchozí hovory příchozí hovory SMS MMS

1

Slovensko 29,75 Kč 14,28 Kč 8,33 Kč 21,42 Kč

2

Evropa (kromě Ruska a Ukrajiny) 41,65 Kč 23,80 Kč 9,52 Kč 29,75 Kč

3

Rusko, Ukrajina, Afrika, Asie, Austrálie a Oceánie, Severní Amerika 59,50 Kč 47,60 Kč  10,71 Kč  41,65 Kč

4

Jižní Amerika a Střední Amerika včetně Karibiku 107,10 Kč 71,40 Kč 15,47 Kč 41,65 Kč

Obě služby si můžete jednoduše aktivovat SMS zprávou. V některých případech je nutné složit při aktivaci zálohu 5000 Kč. Podrobnosti si můžete nastudovat zde.

Podobně stavěné služby jako Standard Roaming T-Mobilu nabízí i konkurence. Cena za minutu hovoru ze zahraničí na české telefonní číslo je značně vysoká. Každopádně si z okolních evropských zemí zavoláte při standardních podmínkách roamingu za 20 až 30 Kč/min, ale mnohdy bývá rozlišené volání ve špičce zpoplatněno až 45 Kč/min. Při volání ze vzdálenějších zemí zaplatíte pochopitelně ještě více. Za příchozí hovor se platí 20 až 30 Kč/min, ale s Oskarem vás vyjde v okolních evropských zemích na přijatelnějších 11,30 Kč/min.

Jak je vidět, běžný český turista povykládá zážitky z cest svým blízkým raději až po návratu domů. Telefonování by mu mohlo náklady na dovolenou citelně zvýšit. A lidé jezdící do zahraničí za prací se buď musí s náklady smířit nebo hledat kličky v podobě volání po pevných linkách či internetu.

Ještě je nutné podotknout, že je řeč o roamingových službách k paušálním tarifům. Předplacené služby mají speciální sazby.

Cestujte s Cestovatelem a ušetříte

T-Mobile včera představil roamingovou službu Cestovatel, která vám při volání ze zahraničí může ušetřit mnoho peněz. Služba je zvýhodněním stávajícího roamingového programu Happy, který je nutné mít aktivovaný. Aktivace Happy roamingu je zdarma a můžete ji provést zasláním textovky ROA A HRO na číslo 4603. Připomínám, že pak budete volat za ceny dané oblastmi podle výše uvedené tabulky. Ovšem s připojenou službou Cestovatel budete moci volat ze zahraničních sítí operátora T-Mobile o mnoho levněji.

Aktivace „nadstavbové“ služby nebude zdarma, ale částka 34,51 Kč (29 Kč bez DPH) kapsu příliš nevyprázdní. Žádné další měsíční poplatky se nekonají. Za telefonát z ciziny do ČR pak nebudete platit drahé minutové sazby, ale pouze 4,76 Kč/min. K ceně jednoho hovoru je však nutné připočíst ještě propojovací poplatek ve výši 34,51 Kč. Za první minutu hovoru tedy zaplatíte 39,27 Kč, což rozhodně není málo a při volání ze Slovenska by vás minutový hovor stál bez služby Cestovatel ještě o deset korun levněji. Úspora při volání z ostatních zemí je ovšem patrná na první pohled.

Tabulka cen služby Cestovatel:

T-Mobile Cestovatel

cena

aktivace 34,51 Kč
měsíční paušál 0 Kč
spojovací poplatek 34,51 Kč/hovor
příchozí hovory 0 Kč/min
odchozí hovory 4,76 Kč/min

Při delších hovorech už není o čem pochybovat. Aktivační poplatek zaplatíte pouze jednou a dále se načítá celkem běžná sazba 4,76 Kč za každou minutu. Po pětiminutovém hovoru například z Německa by se na vyúčtování za stávajících podmínek Happy roamingu objevila částka 208 Kč, se službou Cestovatel to bude jen 58,31 Kč. To je úspora 72 %. Při stejně dlouhém hovoru ze Slovenska byste za stávajících podmínek zaplatili 149 Kč a úspora tak činí 61 %. Hovor se vám přitom začne vyplácet už od jedné minuty a 23 sekund.

Ještě lákavější je sazba za příchozí hovor v zahraničí. Je opět zachován spojovací poplatek ve výši 34,51 Kč, ale dál už za hovor nic nezaplatíte, ať je dlouhý jak chce (maximálně 65 minut). Volající samozřejmě platí za hovor běžnou sazbu podle svého tarifu.

Zvýhodněné ceny platí pro volání na všechna čísla v rámci ČR, pochopitelně kromě linek se speciálními sazbami. Hovor se účtuje po první minutě po vteřinách. Nulová minutová sazba při příchozím hovoru platí samozřejmě při volání z jakéhokoli českého čísla.

Devět zemí, včetně USA

Nastává zásadní otázka, ve kterých zemích bude možné službu Cestovatel využívat. Vše objasní následující seznam, ve kterém je vždy kromě země uveden i úplný název operátora:

  • Holandsko (T-Mobile Netherlands BV)
  • Chorvatsko (T-Mobile Croatia LCC)
  • Maďarsko (T-Mobile Hungary)
  • Německo (T-Mobile Deutschland GmbH)
  • Polsko (ERA GSM Poland)
  • Rakousko (T-Mobile Austria GmbH)
  • Slovensko (T-Mobile Slovensko, a.s.)
  • USA (T-Mobile USA)
  • Velká Británie (T-Mobile UK Ltd.)
Pro volání z ostatních zemí nebo od jiných operátorů v zemích zahrnutých v seznamu platí standardní sazby Happy roamingu. Příjemným zjištěním je zahrnutí amerického T-Mobilu do programu. Úspora je zde obrovská.

Konkurence se zatím „nechytá“ a na delší volání z dálek bude Cestovatel T-Mobilu zatím nejlevnějším řešením.

Hrozba jménem Vodafone

Moc často nevidíme, aby operátor zlevňoval svoje služby. Jak si chování T-Mobilu vysvětlit? Nehledal bych za tím nic jiného, než prostý konkurenční boj. Od nového roku by měla začít konečná fáze transformace Oskara na Vodafone a s tím se dá očekávat nástup nových služeb včetně výhodnějšího roamingu v rámci rozlehlé mezinárodní skupiny Vodafone. Je celkem jisté, že se i u nás objeví služba Vodafone Passport, která je dostupná ve stávajících zemích, kde Vodafone působí. Funguje v podstatě na stejném principu jako Cestovatel – zákazník při volání z ciziny zaplatí spojovací poplatek a poté je jeho hovor zpoplatněn podle běžných minutových sazeb daných tarifem, jaké by zákazník platil při telefonátu v domácí síti.

T-Mobile pochopitelně nechce riskovat možnou ztrátu zákazníků a potenciální zájemce o levné roamingové služby chce zavčas přilákat k sobě. Zachová se podobně i Eurotel?

Diskuze (17) Další článek: Telefony od dvou do tří tisíc: s cenou na podlaze

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Mobil, Revoluce, Drahé volání

Určitě si přečtěte