T-Mobile chystá levnější data a SMS v zahraničí

V rámci EU voláme levněji, konečně přišly na řadu také data a SMS. T-Mobile sníží ceny během pár měsíců!
T-Mobile chystá levnější data a SMS v zahraničí

V polovině letošního roku se dočkáme dalšího snížení roamingových cen na území Evropské unie. Tentokráte nepůjde o ceny hovorů, ale o datové přenosy. Na světovém mobilním kongresu v Barceloně to uvedl generální ředitel T-Mobile International Hamid Akhavan. A nejen to, růžový operátor už brzy svým zákazníkům zlevní také roamingové textovky. V současné době mají povinně všichni operátoři působí v zemích evropského společenství v nabídce takzvaný Eurotarif, se kterým zákazníci volají výrazně levněji. Již během několika měsíců budou levnější i data, a to díky nové jednotné sazbě dvě eura za 1 MB přenesených dat. V přepočtu na naši měnu to znamená něco okolo padesátikoruny, aktuálně 51,10 Kč.

Spolu s touto příjemnou cenovou změnou bude dostupný také jednodenní balíček pro větší data. Ten nabídne 50 MB dat za 15 euro, což je v přepočtu asi 383 Kč. Výhoda pro zákazníka bude dále v tom, že sazby budou platné pro všechny mobilní operátory, zákazníci tak nebudou muset neustále kontrolovat v jaké síti jsou přihlášeni. Dle mluvčí tuzemského T-Mobilu Martiny Kemrové se čeští zákazníci dočkají v polovině letošního roku. Tarif pro roamingové SMS by měl být dostupný ještě dříve. Uvedené ceny jsou ale pouze orientační a v jednotlivých zemích, kde T-Mobile působí se mohou více, či méně lišit.

Klepněte pro větší obrázek
Klíč k nižším roamingovým cenám je v jejich regulaci, jak dokazuje zavedení hlasového Eurotarifu

Za cenovou regulaci a z ní plynoucí existenci Eurotarifu vděčíme eurokomisařce Viviane Redingové, která je názoru, že za SMS odesílané v zahraničí by měli zákazníci platit stejné ceny jako v domácí síti. Také o regulaci datových přenosů už několikrát mluvila, nyní bude vše záviset na tom, zda a jak operátoři ceny sníží do poloviny roku. Pokud z jejího pohledu nebudou výsledné ceny adekvátní, navrhne Evropské komisi další regulační opatření. Změny ve svém roamingovém ceníku datových služeb učinil nedávno i O2, nejsou tak nízké jako zavede konkurenční T-Mobile. Modrý operátor navíc účtuje data nevýhodně (pro zákazníka) po velkých 100 KB balících. Jedinou cestou jak se nevýhodnému účtování vyhnout je aktivuje některého z balíčků.

Uvidíme jak to celé dopadne, pokud vyjdeme z cen, které chystá T-Mobile, budou muset s cenami dolů i zbývající dva operátoři. Další závazné cenové stropy regulované nařízením Evropských orgánů by nebyly od věci, data jsou totiž velmi drahá už v rámci domácích sítí. O jejich cenách v zahraničí nemluvě.

Diskuze (26) Další článek: Samsung U900 Soul: živá fotogalerie z Barcelony

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, SMS, Mobil, Zahraničí, Data

Určitě si přečtěte