T-Mobile Internet 4G: vše, co potřebujete vědět o rychlém internetu

T-Mobile včera jako první v ČR spustil síť UMTS. Nedá se v ní sice telefonovat, nabídne ale rychlé mobilní připojení k internetu. Přečtěte si podrobnosti o nabídce, cenách a podmínkách. Podívejte se na praktický test, jak je Internet 4G rychlý.
T-Mobile Internet 4G: vše, co potřebujete vědět o rychlém internetu
Kapitoly článku
T-Mobile včera jako první mobilní operátor v České republice komerčně spustil mobilní síť standardu UMTS. Podmínky služby Internet 4G jsou stejné, jako jsme napsali už před deseti dny, ovšem s jedním příjemným překvapením: nižší cenou měsíčního paušálu.

V tomto článku shrnujeme všechno, co byste o službě Internet 4G měli vědět.

Babylónské zmatení

Kolem názvosloví sítí třetí generace je už tak velký zmatek a T-Mobile ho ještě prohloubil. Z marketingových důvodů svoji službu postavenou na standardu UMTS TDD nazval technicky nesmyslným termínem Internet 4G. Je to velmi silný brand, tuto značku samozřejmě budeme muset používat, ale i přes čtyřku v názvu jde stále o technologii třetí generace. Původní název Fast-UMTS, který T-Mobile používal před tím, než Eurotel oznámil svůj úmysl spustit 3G, byl výstižnější. Navíc je zde ještě slogan „O generaci napřed“, který uvedl včerejší tiskovou konferenci. Je hodně nesmyslný, snad ho operátor nebude používat i v běžné marketingové komunikaci.

Aby to bylo ještě složitější, technologie UMTS s přídavkem TDD nemá nic společného s podporou UMTS v telefonech Nokia (např. N70), Sony Ericsson (např. K600i) nebo Siemens (např. SXG75). T-Mobile spustil ryze datovou síť, ve které je nutné používat speciální modemy a s 3G telefonem se do ní nepřihlásíte. To bude zmatku...


Stručně k prvenstvím

První síť 3G v České republice spustil Eurotel, když loni v srpnu v pásmu 450 MHz zprovoznil síť CDMA.

První českou síť UMTS spustil včera T-Mobile.

První síť UMTS, ve které bude možné používat normální mobily, spustí Eurotel. Očekává se, že by to mohlo být už příští týden na Invexu.


Silná slova, ale rychlost dobrá

T-Mobile svoji novou službu prezentuje jako konkurenci ADSL Českého Telecomu. Na tiskové konferenci doslova zaznělo, že „Internet 4G nahrazuje ADSL.“ Pokud jde o přenosové rychlosti, operátor má pravdu, jsou srovnatelné. Modří však vědí, že drát je drát a pokud jde o kapacitu nebo spolehlivost, zatím ho žádné radiové vlny nenahradí. Chcete důkaz? Podívejte se do diskuzí o CDMA Eurotelu. Nevěřte, že jiný operátor udělá zázrak. T-Mobile Internet 4G je „jen“ velmi rychlá mobilní datová služba.

Jaké jsou rychlosti? Záleží na zvoleném tarifu. S nižším programem je maximum 512/128 kb/s (download/upload), u vyššího tarifů lze dosáhnout na megabit: 1 024/256 kb/s. Důležitý je i parametr latence, odezva má být 50–70 ms.

A skutečnost? Záleží na lokalitě a na zatížení. Jak vidíte na následujících obrázcích, průběh stahování byl stabilní a rychlost se s vyšším tarifem pohybovala těsně pod 900 kb/s. Převedeno na kilobajty, jsme na 111 kB/s. Průměrná odezva na příkaz Ping je 81 ms. Při uploadu jsme dosáhli rychlosti 301 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testy rychlosti

Když už máme internet, proč s ním netelefonovat? Uživatele programů pro VoIP můžeme potěšit, že kvalita hovoru mezi dvěma počítači spojenými přes Skype je vynikající a zpoždění minimální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonování prostřednictvím Skype • ping • Counter Strike „přes mobil“

Pokrytí zatím jen v Praze

T-Mobile pro včerejší spuštění logicky zvolil Prahu. Můžeme si o tom myslet cokoli, ale koncentrace velkého množství solventních lidí není nikde jinde větší než v hlavním městě. Služba se postupně bude rozrůstat i do dalších oblastí.

Ale pozor, Praha je pokryta signálem na frekvenci 1 900 MHz, kdežto zbývající území republiky bude následně pokryto signálem v pásmu 872 MHz. Aby to bylo ještě komplikovanější, současné modemy jsou funkční jen v Praze a nikdy se nenaučí nic jiného. Až příští rok by měly do prodeje přijít duální modemy, se kterými se bude možné připojit kdekoli. První zákazníci tak budou moci využívat novou technologii hned od začátku, ale pokud budou chtít později vyjet se svým rychlým mobilním internetem mimo Prahu, budou si muset koupit nový modem. T-Mobile nebude starší modemy za novější duální vyměňovat zdarma, možná je jen nějaká sleva, u které ale očekáváme podmínku prodloužení smlouvy na dobu určitou.

Pokrytí Prahy a velmi blízkého okolí je dnes zajištěno, na obrázku si můžete prohlédnout mapku. Pokrytí ale není zcela homogenní, najdeme v něm prázdná místa, proto se vyplatí využít možnost půjčení modemu na zkoušku. O ní ještě napíšu.

Klepněte pro větší obrázek 
Pokrytí Prahy

T-Mobile chce do poloviny příštího roku pokrýt sítí UMTS TDD 52 % populace. Na mapkách si můžete prohlédnout, jak bude pokrytí vypadat. Abyste to neměli tak jednoduché, třetí generace je smíchaná s EDGE a pro obě technologie je použita růžová barva.


Nahoře je pokrytí k polovině roku 2006, dole ke konci roku. Tmavě růžová
barva odpovídá Internetu 4G, světlejsí barve označuje EDGE

Zajímavé je, že v druhé polovině roku už T-Mobile pokrytí UMTS TDD nebude rozšiřovat. Pokrytí populace zůstane stejné, šířit se bude jen EDGE.


Ve druhé kapitole najdete ceny tarifů 4G, podmínky a také modemy, které lze s novou službou používat

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, 4G, Internet, Domácí použití, Mobil, Velké stahování, Datová služba, Pot, Původní rychlost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39