T-Mobile je jednička: posílejte SMS zdarma

T-Mobile se minulý týden hrdě pochlubil, že sesadil Eurotel z pomyslného trůnu. Počet zákazníků T-Mobilu je vyšší než číslo konkurenta a operátor začal s oslavami. Jak si vlastně operátoři vedli do této chvíle a proč je nyní růžová barva vidět všude? Dnes můžete u T-Mobilu posílat SMS zdarma.
T-Mobile je jednička: posílejte SMS zdarma

Jednoduché počty

Po sečtení počtu zákazníků na konci druhého čtvrtletí letošního roku vyšlo najevo, že největším mobilním operátorem již není Eurotel. Příčina výměny pozic ale byla jiná, než by se mohlo zdát. T-Mobile svého konkurenta nepředstihl tím, že za druhé čtvrtletí získal tolik nových lidí.

Příčinou byla změna metodiky Eurotelu v počítání zákazníků předplacených služeb. Eurotelu kvůli této změně vykázal ztrátu přibližně 244 tisíc zákazníku. Zatímco T-Mobile s Oskarem počítali u svých předplacených služeb pouze zákazníky s neaktivní kartou po dobu maximálně třinácti měsíců, Eurotel si takové zákazníky ponechával celých osmnáct měsíců. Ve chvíli, kdy se přizpůsobil ostatním dvěma operátorům na českém trhu, celkový součet se snížil a na prvním místě je dnes T-Mobile.

Podívejme se ale na vývoj zákazníků v roce 2005. Za první čtvrtletí si Eurotel polepšil o celých 72 529 uživatelů, Oskar byl v tomto čtvrtletí o přibližně deset tisíc zákazníků horší a T-Mobile překvapivě ulovil jen půlku nové klientely budoucího Vodafonu.

V druhém čtvrtletí si nynější jednička na trhu polepšila o 73 000 zákazníků a jejich celkový počet se tak vyšplhal zhruba na 4,46 miliónu, což znamená nárůst o přibližně 2 % oproti minulému čtvrtletí. Eurotel pak změnou přístupu „přišel“ o nezanedbatelných 5 % zákazníku – jejich celkový počet se ustálil na 4,42 miliónu. Oskar pak ve druhém čtvrtletí získal 58 722 nových lidí a služby nabízí téměř dvěma milionům uživatelů.

Jak se rozkrojí koláč

Zajímavě působí procentuální vyjádření podílu na trhu. Z pomyslného koláče si totiž nyní ukusuje T-Mobile celých 41,2 %, druhý Eurotel 40,8 % a zbytek zůstal pro Oskara. Růžový operátor si tak polepšil o 1,1 %, Eurotel naopak vzhledem k minulému kvartálu zhoršil svůj podíl o necelá dvě procenta.

Meziroční nárůst zákazníků Eurotelu tak velmi strmě poklesl a to z celých 381 tisíce na rovných 100 tisíc uživatelů. To ale v žádném případě neznamená svrhnutí Eurotelu ve všech směrech. Pokud bychom se totiž zaměřili na příjmy operátorů, zůstává stále na špici.

Oslavy jsou bujaré

Změna prvenství vyvolala na českém trhu nevídaný rozruch. T-Mobile děkuje svým zákazníkům téměř na každém rohu a pokud náhodou přehlédnete billboard, projede kolem vás pojízdná reklama. Operátor pro své zákazníky také připravil dárek: tuto sobotu a neděli můžete ze svého mobilu posílat SMS úplně zadarmo (přečtěte si podrobné podmínky).

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, SMS, Zdarma, Jednička, Mobil

Určitě si přečtěte

Computer Extra: Kompletní rádce výběrem komponent a sestavením počítače

Computer Extra: Kompletní rádce výběrem komponent a sestavením počítače

** Výběr nejlepších a nejvýhodnějších komponent ** Podrobný fotonávod pro sestavení počítače ** Hledání chyb, ladění a přetaktování

18.  10.  2017 | časopis Computer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

Jak vybrat bezdrátová sluchátka. Computer otestoval rovnou 17 modelů

** 17 bluetooth sluchátek v přímém souboji ** Potiskli jsme stovky stran v testu tankových tiskáren ** 23 služeb Googlu, které pravděpodobně neznáte

11.  10.  2017 | časopis Computer | 1

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Nové iPhony, Nokie a hrstka slev, to je říjnový ceník T-Mobilu

Nové iPhony, Nokie a hrstka slev, to je říjnový ceník T-Mobilu

** 64GB iPhone 8 pořídíte za cenu lehce přesahující 21 tisíc ** O tisícovku zlevnila dvojice Samsungů Galaxy A3 a A5 (2017) ** S cenou dolů šly modely Huawei, třeba Mate 9 o 2 000 Kč

30.  9.  2017 | Pospíšil Aleš | 5