T-Mobile je jednička: posílejte SMS zdarma

T-Mobile se minulý týden hrdě pochlubil, že sesadil Eurotel z pomyslného trůnu. Počet zákazníků T-Mobilu je vyšší než číslo konkurenta a operátor začal s oslavami. Jak si vlastně operátoři vedli do této chvíle a proč je nyní růžová barva vidět všude? Dnes můžete u T-Mobilu posílat SMS zdarma.
T-Mobile je jednička: posílejte SMS zdarma

Jednoduché počty

Po sečtení počtu zákazníků na konci druhého čtvrtletí letošního roku vyšlo najevo, že největším mobilním operátorem již není Eurotel. Příčina výměny pozic ale byla jiná, než by se mohlo zdát. T-Mobile svého konkurenta nepředstihl tím, že za druhé čtvrtletí získal tolik nových lidí.

Příčinou byla změna metodiky Eurotelu v počítání zákazníků předplacených služeb. Eurotelu kvůli této změně vykázal ztrátu přibližně 244 tisíc zákazníku. Zatímco T-Mobile s Oskarem počítali u svých předplacených služeb pouze zákazníky s neaktivní kartou po dobu maximálně třinácti měsíců, Eurotel si takové zákazníky ponechával celých osmnáct měsíců. Ve chvíli, kdy se přizpůsobil ostatním dvěma operátorům na českém trhu, celkový součet se snížil a na prvním místě je dnes T-Mobile.

Podívejme se ale na vývoj zákazníků v roce 2005. Za první čtvrtletí si Eurotel polepšil o celých 72 529 uživatelů, Oskar byl v tomto čtvrtletí o přibližně deset tisíc zákazníků horší a T-Mobile překvapivě ulovil jen půlku nové klientely budoucího Vodafonu.

V druhém čtvrtletí si nynější jednička na trhu polepšila o 73 000 zákazníků a jejich celkový počet se tak vyšplhal zhruba na 4,46 miliónu, což znamená nárůst o přibližně 2 % oproti minulému čtvrtletí. Eurotel pak změnou přístupu „přišel“ o nezanedbatelných 5 % zákazníku – jejich celkový počet se ustálil na 4,42 miliónu. Oskar pak ve druhém čtvrtletí získal 58 722 nových lidí a služby nabízí téměř dvěma milionům uživatelů.

Jak se rozkrojí koláč

Zajímavě působí procentuální vyjádření podílu na trhu. Z pomyslného koláče si totiž nyní ukusuje T-Mobile celých 41,2 %, druhý Eurotel 40,8 % a zbytek zůstal pro Oskara. Růžový operátor si tak polepšil o 1,1 %, Eurotel naopak vzhledem k minulému kvartálu zhoršil svůj podíl o necelá dvě procenta.

Meziroční nárůst zákazníků Eurotelu tak velmi strmě poklesl a to z celých 381 tisíce na rovných 100 tisíc uživatelů. To ale v žádném případě neznamená svrhnutí Eurotelu ve všech směrech. Pokud bychom se totiž zaměřili na příjmy operátorů, zůstává stále na špici.

Oslavy jsou bujaré

Změna prvenství vyvolala na českém trhu nevídaný rozruch. T-Mobile děkuje svým zákazníkům téměř na každém rohu a pokud náhodou přehlédnete billboard, projede kolem vás pojízdná reklama. Operátor pro své zákazníky také připravil dárek: tuto sobotu a neděli můžete ze svého mobilu posílat SMS úplně zadarmo (přečtěte si podrobné podmínky).

Diskuze (90) Další článek: Vítězem šestého týdenního kola soutěže Můj mobil se stává...

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, SMS, Zdarma, Mobil, Jednička


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40