T-Mobile: LTE jede na ostro, ještě letos v půlce Prahy

T-Mobile se pouští do budování sítě LTE i bez vydražených frekvencí. Plány jsou jasné do konce roku, pokračování zaleží na výsledku aukce.
T-Mobile: LTE jede na ostro, ještě letos v půlce Prahy

Po několika testovacích fázích se LTE síť T-Mobilu 1. října dostane do ostrého provozu. Pokrytí v Mladé Boleslavi aktuálně doplňuje 26 % území resp. 33 % populace Prahy (většinu tvoří Praha 4). Co to znamená v praxi? V Praze funguje 140 LTE vysílačů, v Boleslavi dalších 18 a 3 v budově operátora na pražských Roztylech, všechny na frekvenci 1 800 MHz. Do konce roku by měla být pokryta zhruba polovina pražské populace (podle plánů má mít LTE síť T-Mobilu na konci roku 273 vysílačů). „T-Mobile má nejrychlejší mobilní síť 3G a chce být lídrem i v technologii 4G.“ řekl Milan Hába, ředitel řízení kategorie a produktů T-Mobile. Zároveň však připouští, že další rozvoj LTE souvisí s výsledky aukce kmitočtů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plán pokrytí Prahy:
1. října 2013: 33 % populace, 26 % území 8
31. prosince 2013: 50 % populace, 36 % území

Od úterka tak může LTE vyzkoušet kdokoliv s datovým tarifem od T-Mobilu. Pochopitelně však musí být v pokryté oblasti a mít kompatibilní zařízení – ať už to je USB modem, tablet, nebo smartphone (z nabídky operátora jsou to Sony Xperia Z a Z1, BlackBerry Q10, Nokia Lumia 820 či 925, Huawei E398, HTC One, Samsung Galaxy S4, iPhone 5 a brzy také 5c a 5s). U konkurence je toto hledisko zatím slabší: O2 LTE umí jen modemy, u Vodafonu zvládají i smartphony, ale zatím ne iPhony.

Připojení do LTE bude probíhat zcela automaticky, bez nutnosti přihlášení jako v předchozím zkušebním provozu. Ten bude současně s komerčním spuštěním sítě ukončen a stažená data se začnou standardně započítávat do datového limitu. V praxi může nastat problém se SIM kartami z roku 2003 a staršími, u těch bude nutná výměna. Novějším kartám stačí dálkový update přes síť, zájemci mohou o aktualizaci požádat přes službu Můj T-Mobile.

Klepněte pro větší obrázek 
Pro zajímavost: takhle vypadá struktura datového provozu v síti T-Mobile (včetně výhledu do roku 2016).

Maximální rychlost (teoretické maximum 100 Mbit/s pro download a 37,5 Mbit/s pro upload) bude rezervovaná pro datové tarify a balíčky Mobilní internet 10 GB a více a pro tarify S námi bez hranic a jeho „plusové“ varianty. Nižší tarify budou omezené na 42 Mbit/s, resp. 5,76 Mbit/s pro upload.

Velkou otázkou pro sítě LTE je přenos hlasu. Zatím se hlasové hovory řeší oklikou přes CS FallBack – s příchozím hovorem se telefon odhlásí od LTE, přihlásí se k 2G nebo 3G, tam proběhne hovor a po jeho ukončení se telefon vrátí do LTE. V praxi to znamená 2 až 3 sekundy zpoždění. Na VoLTE (Voice over LTE) je prý ještě příliš brzy, T-Mobile sice má technologii, ale čeká se na kompatibilní telefony. To pravé VoLTE přijde na řadu ve druhé polovině roku 2013.

Postřehy z meetingu

Operátor k ostrému spuštění LTE uspořádal malý meeting, na kterém padlo několik zajímavých informací. Tady je máte v bodech:

 • T-Mobile se přihlásí do aukce o volné telekomunikační frekvence (ne, tohle není příliš překvapivá informace).
 • T-Mobile a Telefónica se v žádném případě nebudou účastnit aukce jako jeden subjekt, budoucí spolupráce je možné domlouvat až po aukci, ale pro teď je to mimo diskuzi. Současná spolupráce těchto dvou operátorů se týká pouze 2G/3G.
 • Operátor nechal nahlédnout pod pokličku: koncové vysílače pro LTE síť dodá Huawei, dodavatelem pro páteřní linku je Cisco, optiku dělá Alcatel-Lucent, mikrovlnné přenosy jsou od japonské firmy NEC.
 • LTE od T-Mobilu v Praze běží na šířce pásma 15 MHz, což znamená teoretické maximum 100 Mbit/s pro download. Mimo Prahu je to pouze 10 MHz, což znamená max. 70 Mbit/s.
 • V T-Mobilu se snažili exaktně změřit dopad LTE na výdrž baterie. LTE je o jednotky procent náročnější, než 3G, ale to když je řeč pouze o „rádiu“, u celého telefonu (kde je typicky největším žroutem velký dotykový displej) je prý rozdíl v praxi neznatelný.
 • Jak je to v LTE s prioritami mezi daty a hlasem? Hlasové hovory mají pochopitelně vyšší prioritu, mají v síti dokonce dedikovanou kapacitu.
 • Hovory přes VoLTE jsou (docela logicky) vyloučeny z FUP limitu, i když po technické stránce je to „hovor přes internet“.
 • Hlasový provoz v síti T-Mobile stále roste, ale u dat je ten růst daleko rychlejší. I to je jeden z argumentů pro zavedení LTE.
 • Srovnáváme 3G a 4G (LTE), ale zajímavé je, že i 2G síť se stále buduje, i když jde jen o malé desítky vysílačů ročně. Stejně tak nečekejme ani výrazné rozšiřování 3G sítě – pokrývat se budou spíše už jen nové silnice, nové stanice metra a podobně.
 • T-Mobile dosud do LTE investoval cca 750 milionů Kč (2012: 340 mil. Kč, 2013: 410 mil. Kč).

Témata článku: LTE, T-Mobile, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Blackberry Q10, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), Nokia Lumia 820, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Sony Xperia Z, Teoretické maximum, Mobil

60 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Ján Kisty 4. 10. 2013 12:22:02
  Mam tomu chapat, ze ked mam telefon s podporou LTE, tak nemusi a mozno ani...
 • pc1660 3. 10. 2013 17:06:03
  Funguje to lépe, než bych čekal. Na Praze 4 je výrazně lepší pokrytí než s...
 • Petr Maleček 1. 10. 2013 23:45:24
  U Vodafonu má fungovat LTE snad jenom u těch vyšších balíčků (4 a 10GB),...
Určitě si přečtěte

Nordic Telecom dá vale CDMA, příští rok spustí LTE. Zákazníci nový hardware dostanou

Nordic Telecom dá vale CDMA, příští rok spustí LTE. Zákazníci nový hardware dostanou

** Nordic Telecom chce být 4. mobilním operátorem, pomoci má LTE ** Stávající zákazníci budou vybaveni novým zařízením i SIM kartami ** Klíčová však bude aukce frekvencí v pásmu 700 MHz

Včera | Pospíšil Aleš | 15

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 5

Xiaomi Mi Mix 2 v redakci: Ve všech směrech lepší, jen už ne tak výjimečný

Xiaomi Mi Mix 2 v redakci: Ve všech směrech lepší, jen už ne tak výjimečný

** První Mi Mix byl úchvatný, Mi Mix 2 je lepší, ale už nešokuje ** Technologické pokusy jsou zapomenuté, vše funguje na jedničku ** V Česku bude s požehnáním Xiaomi, cenu však zatím neznáme

20.  9.  2017 | Kůžel Filip | 49


komerční sdělení

Komerční sdělení