T-Mobile: máme televizi v kapse – a v mobilu

T-Mobile včera na Invexu v pilotním provozu demonstroval novou multimediální službu: vysílání digitálního televizního signálu na displej mobilního telefonu. Kdy se můžeme na televizi v mobilu těšit a jak vypadá její příjem?
T-Mobile: máme televizi v kapse – a v mobilu

T-Mobile má na Invexu v Brně vlastní pavilon. Novinářské a odborné obci tam včera poprvé představil novou službu – televizní vysílání na displej mobilního telefonu. Na projekcích T-Mobilu svítí motto „Televize v kapse“.

T-Mobilu trochu vyfoukl prvenství z kapes Český Telecom. Na tiskové konferenci o pár hodin dřív jen tak mimochodem ukázal Nokii 7710 vybavenou přídavným modulem pro příjem digitálního vysílání. T-Mobile ale z této akce udělal větší show a přidal mnohem více podrobností.

Ještě není nic jisté

T-Mobile tuto službu prezentuje jen jako experimentální projekt. Pokud by ale vše zafungovalo a veřejnost by mobilní televizi přijala, bude to znamenat impulz ke spuštění i pro ostatní evropské země, kde má T-Mobile zastoupení. Česká odnož operátora je totiž jakýmsi „testerem“ této služby.

Operátor si nechal vypracovat průzkum, ve kterém zjišťoval míru poptávky po vysílání a také to, kolik by byli uživatelé ochotni za přenosy zaplatit. Výsledky napovídají, že zájem je velký a více než polovina dotázaných by platila i deset euro měsíčně.

Klepněte pro větší obrázek
Graf poptávky po službě DVB-H

Zkušební provozy jsou v plném proudu, samotné vysílání jsme měli možnost na místě shlédnout. Předveden byl přímý přenos z vily VyVolených a živé vysílání zpravodajského kanálu ČT24. Obraz jsme sledovali na speciálním terminálu značky Siemens s rozměrným dotykovým displejem, který se zatím neprodává.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Živě z vily VyVolených zpravodajství ČT24

Jak to funguje?

Experimentální projekt využívá technologii DVB-H (Digital Video Broadcasting – Handheld), což je jeden ze systémů příjmu terestrického digitálního vysílání. Šíří se vzduchem, takže jsou jej schopny zachytit mobilní telefony, které si s DVB-H rozumí.

Na zajištění projektu se podílí mezi jinými i České radiokomunikace. Tato společnost v pátek spustila komerční vysílání v klasickém digitálním standardu DVB-T, z něhož technologie DVB-H vychází. Oba systémy jsou vzájemně kompatibilní a díky tomu bude možné postupovat při budování sítě rychleji.

Největším ozvláštněním stávajícího digitálního vysílání – pomineme-li samotnou možnost přijímání mobilním telefonem – je přítomnost interaktivního obsahu vedle obrazu televize. Příklad z praktického fungování: sledujete hudební pořad T-Music nebo stanici Óčko a hlasuje se v hitparádě skladeb. Stačí zmenšit obraz, objeví se tlačítko pro hlasování. Stisknete jej a je to, vaše přízeň je písničce přičtena.

Klepněte pro větší obrázek
Interaktivní tlačítka

Anebo se vám píseň líbí natolik, že si ji přejte slyšet při každém příchozím hovoru. Stisknete tlačítko pro objednání zvonění a za krátký čas k vám dorazí zakoupená melodie. Zároveň nebude problém vytvářet speciální účty uživatelů, což bude znamenat velký potenciál pro vytvoření silného komerčního obsahu – vedle stálého vysílání za paušální úhradu i placené přenosy sportovních utkání nebo třeba koncertů.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma fungování vysílání DVB-H

Aby to nebylo „slide-show“

Pro plynulý přenos obrazu nabídne DVB-T rychlost těsně pod 400 kb/s a rozlišení by mělo dosahovat 360 × 228 obrazových bodů. Při prezentaci obraz občas „zamrzl“ a trvalo necelou sekundu, než se pixely překreslily.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá "redakce" živého vysílání z Invexu

„Náš projekt je důkazem konvergence technologií, jíž jsme v posledních letech svědky. Lidé si již zvykli na to, že mohou mobilem fotit, natáčet audio i video sekvence, brouzdat po internetu, poslouchat rádio či hudební soubory", vysvětluje Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel T-Mobilu.

Segmentování a kódování

Problémem digitálního vysílání je energetická náročnost ze strany přijímače. To komplikuje mobilní příjem televizního obrazu. Možným řešením je tzv. časové segmentování – data jednotlivých služeb nejsou přenášena souvisle, ale v opakujících se krátkých časových úsecích.

Klepněte pro větší obrázek
Vysílání hudebního pořadu T-Music

Pro kompresi videa je použit kodek H.264, který je součástí standardu MPEG-4. Takové kódování lze uplatnit pro různé úrovně kvality rozlišení, od QCIF až po HD-TV. Pro audio je používán kodek AAC.

Klepněte pro větší obrázek
Vysílání stanice ČT24

Signálem mobilního televizního vysílání bude pokryta nejprve samozřejmě Praha. Plnohodnotný zkušební provoz by měl být zahájen možná v prvním, spíše však ve druhém kvartálu příštího roku. Ceny zatím nejsou známy a rychlost pokrývání populace bude záviset na projeveném zájmu uživatelů.

Diskuze (23) Další článek: Katalog mobilů podzim/zima 2005 právě na stáncích

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Digitální standard, Mobil, Mobil m


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40