T-Mobile: Pojďte si hrát s Javou!

T-Mobile jako první operátor představil své portfolio Javových aplikací, které si můžete stáhnout přímo z jeho WAPových stránek. Prozatím jsou k dispozici pouze hry, ale již brzy přibudou i aplikace další. Přinášíme vám kompletní recenze všech her (včetně fotografií), které si můžete od T-Mobilu stáhnout.

Java je tu

T-Mobile minulý týden představil nové hry spolu s prvním telefonem, který je bude podporovat, tedy Siemens MT50, což je pro T-Mobile upravená verze telefonu Siemens M50. I když možná naši pozorní čtenáři teď podotknou, že prvním Javovým telefonem u nás byl Siemens SL45i (jehož recenzi naleznete zde), tak ten v nabídce T-Mobilu ani Paegasu nikdy nefiguroval. Z tohoto důvodu jsou všechny hry také upraveny pro Siemens MT50 a je tudíž možné že na Siemensu SL45i nebudou fungovat korektně.

V současné době tedy můžete Javové hry používat pouze s telefonem Siemens MT50 (případně M50), ale lze předpokládat, že v nejbližších týdnech až měsících se nabídka telefonů s podporou Javy radikálně rozšíří. První „vlašťovkou“ budiž například Nokia 3410, která je již doslova za dveřmi. Nokia 6310i, která je v současné době na našem trhu je pro Javové hry výrazně nevhodná, a to jednak proto, že má jen velmi málo paměti a jednak proto, že má jiný standard pro stahování souborů z WAPu, díky kterému si v současné době žádnou hru z WAPu T-Mobilu nestáhnete. Nyní se ale pojďme podívat na to, jak vlastně vypadá taková Java v mobilu v praxi.

Jak si hrají velcí

Když už máte takový telefon, který Javu podporuje, tak nezbývá než se připojit na WAP (se SIM kartou T-Mobilu) a přejít do položky ClickFun/Java Hry (MT50) a začít vybírat. Na výběr máte celkem z 19 her rozdělených do čtyř kategorií. U každé hry najdete úvodní obrázek, velikost souboru se hrou a poměrně výstižný popis, který zpravidla pochází přímo z herního návodu (ten mimochodem najdete u každé hry).

Jistě vás teď ale napadly dvě zásadní otázky: „Co za to?“ a „Kolik her se do telefonu vejde.“ Na první otázku existuje poměrně jednoduchá odpověď – za každou hru zaplatíte 31,50 Kč (včetně DPH) + cenu za stažená data nebo strávený čas na WAPu. Ona cena za stažení hry se pak může v případě WAPu přes GPRS pohybovat až kolem 30 Kč. Přes CSD spojení by vás to mělo vyjít o něco levněji. Jinak do Siemensu MT50 se nám při testování „vešlo“ celkem 200 kB her, což bohatě stačilo na pět nejoblíbenějších her. Hry samozřejmě ale můžete také mazat, takže když vás některá z her omrzí, tak ji můžete nahradit hrou jinou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Samotné stahování hry je zezačátku poněkud psychicky náročnější a uživatel, který není zvyklý na MS Windows bude asi překvapen. Když se totiž proklikáte do konečné fáze, kdy schválíte stáhnutí vybrané hry, tak se objeví hláška, která říká, že stažení bude trvat například 1:18. To ale znamená, že musíte tak 1 – 2 minuty počkat (při připojení přes GPRS, které nabízí Siemens MT50 v konfiguraci 4+1) a pak najednou začnou kvapem ubývat minuty přibývat procenta. Ničeho se tedy nelekejte a v poklidu vydržte. Po úspěšném stažení hry se pak objeví dialog, který vám nabídne spuštění hry.

Redakční hodnocení

Každou z her jsme si dovolili subjektivně ohodnotit. Hodnotilo se provedení, tj. grafika a eventuelně příběh, hratelnost, tj. snadnost a „příjemnost“ ovládání, a v neposlední řadě také výdrž neboli dobu, po které vás hra může přestat bavit. Hodnocení probíhalo stejně jako ve škole, což znamená, že hra s nejlepším provedením, nejlepší hratelností a nejdelší výdrží by dostala samé jedničky.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Nokia 3410, Nokia 6310i, Siemens MT50, Siemens SL45i, Nejlepší hra, Horkovzdušný balón, Piknik, Mobil, Jednoduchá hra, Strávený čas, MKA

Určitě si přečtěte