T-Mobile představil MDA II: Bluetooth, obrovská paměť a vestavěný digitál

Včera byl na Invexu oficiálně představen nový komunikátor MDA II. Vyzkoušeli jsme jej a můžeme se podělit s prvními zkušenostmi. Uvnitř článku je spousta fotek včetně těch pořízených přímo novým komunikátorem.
T-Mobile představil MDA II: Bluetooth, obrovská paměť a vestavěný digitál

Mezi nejdůležitější mobilní novinky, které jsou k vidění na letošním Invexu, patří chytrý telefon Motorola MPx200 a komunikátor T-Mobile MDA II. O Motorole si můžete počít v jiném dnešním článku, zde se budeme věnovat novému komunikátoru.

  
Dva snímky přímo ze včerejší prezentace ...

    
... a několik oficiálních

Inovace na první pohled

MDA, XDA nebo chcete-li DataPhone první generace už svými technickými parametry nestačil nezastavitelnému pokroku; už zaostával za klasickými kapesními počítači. Za pět minut dvanáct se tak objeví na trhu druhá generace tohoto komunikátoru. V kostce: je menší, hezčí, vyspělejší a má fotoaparát. Jediný problém: bude k dispozici pouze u T-Mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
MDA II si můžete osahat na invexovém stánku Microsoftu v pavilonu V

Ačkoli vás po uchopení nového MDA může překvapit vyšší hmotnost, vězte, že je o téměř dvacet gramů nižší než u staršího počítače. Příjemnou daní za celých 185 gramů je ale velmi dobré dílenské zpracování a výborná povrchová úprava. Na vzhledu přístroje se velkou měrou podepsala absence antény - resp. anténa je skryta uvnitř, kdyby mě chtěl někdo chytit za slovo. 

Rozvržení hardwarových tlačítek se liší od klasických kapesních počítačů. Aby se tlačítka pro přijetí a ukončení hovoru na spodní části nepletla s ostatními, mají další dvě tlačítka své místo nad displejem. Je to nezvyklé, avšak praktické.

A když už jsme u displeje, musím napsat, že i on byl inovován. Původní čtyři tisíce barev nestačily na věrné zobrazení obrázků či videa. MDA II proto již dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barev.  

  
Několik oficiálních ilustračních fotografií

Zadní strana kapesního počítače je mírně "zdrsněna", takže kapesní počítač se lépe drží v ruce. Pod touto částí se ukrývá vyměnitelný akumulátor. Stejně tomu ale bylo i u staršího MDA. Novinkou je však čočka vestavěného fotoaprátu (označení "objektiv" mi u těchto zařízení ještě zřejmě dlouhou dobu nepůjde přes jazyk). Čočka bohužel není zakrytá, je však mírně zapuštěna, k poškrábání by tedy s jistou dávkou opatrnosti nemělo dojít; zejména, budete-li komunikátor přenášet v pouzdru.

 
Pouzdro pro MDA II

K MDA II bude dodávána elegantní lehká handsfree sloužící současně jako sluchátka pro poslech hudby. Telefonovat samozřejmě lze i se samotným MDA II přímo u ucha. Důležitá je podpora všech tří frekvenčních pásem sítí GSM, cestovatelé nebudou muset opustit svůj telefon ani při cestě do USA.

 
Osobní handsfree k MDA II; kapesnímu počítači nesmí chybět ani synchronizační kolébka.

Co je skryto uvnitř

Zatímco MDA první generace bylo již v den svého uvedení mírně zastaralé, druhé verze drží s konkurencí svižný krok a leckde ji dokonce předbíhá. Buďme konkrétní: Například stoosmadvaceti megabajty vestavěné paměti se dnes může vedle MDA II chlubit jen nejvyšší HP iPAQ h5550. Bezesporu užitečnou novinkou je také vestavěná podpora technologie Bluetooth, drátová sluchátka tak můžete vyměnit za bezdrátové handsfree.

Komunikátor komunikuje hlasově, ale také datově. S GPRS třídy 10 (4+2 timesloty) je práce s mobilním internetem a elektronickou poštou vcelku svižná. A to nejlepší na konec: operačním systémem je Windows Mobile 2003 pro Pocket PC Phone Edition. MDA II umí také pracovat s MMS a konečně se naučil i SIM Toolkit.

   
Další oficiální fotografie

T-Mobile vybavil nové MDA II v základu několika nadstandardními aplikacemi. Jde o prohlížeč prezentací PowerPoint a prohlížeč PDF souborů. Uživatelé navíc budou moci za čas svůj stroj povýšit na novou verzi operačního systému Windows Mobile 2004.

 
Základní obrazovka systému Windows Mobile upravená tapetou T-Mobilu

Fotoaparát v komunikátoru

Vestavěný fotoaparát umí snímat s nejvyšším rozlišením 640 × 480 obrazových bodů, mezi jinými fotomobily tedy nijak nevyčnívá. Názor na kvalitu si můžete udělat z následujících fotografií. Věřím, že za lepších světelných podmínek lze z fotoaparátu získat fotografie vyšší kvality, stále však platí to stejné jako u všech fotoaparátů vestavěných v mobilech: na momentky a MMS stačí, rodinné album však jimi nezaplníte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázky pořízené vestavěným fotoaparátem v MDA

Radost pod stromeček

Nový MDA II byl měl být na pultech českých prodejen T-Mobilu v listopadu tohoto roku. Jeho cena zatím nebyla upřesněna. Dovoluji si odhadnout, že se bude pohybovat mezi dvaceti a pětadvaceti tisíci korunami za nedotovaný přístroj. Klidně ale ještě můžeme být příjemně překvapeni, operátor může velmi čarovat zejména dotovanou cenou.

Základní parametry

 • operační systém: Windows Mobile 2003 pro Pocket PC Phone Edition
 • pásma: GSM 900/1800/1900 MHz
 • GPRS: třída 10, 4+2 timesloty
 • bezdrátová komunikace: Bluetooth, IrDA
 • vestavěný fotoaparát: VGA, 640 × 480 obrazových bodů s možností videosekvencí
 • displej: 240 × 320 bodů, 65 536 barev
 • paměť: 128 MB RAM
 • procesor: Intel XScale 400 MHz
 • rozšíření: slot SD(IO)/MMC
 • rozhraní: USB, IrDA, sériový port (volitelný)
 • rozměry: 130 × 70 × 19 mm
 • hmotnost: 185 g
 • lokalizace: ano
 • další funkce: MMS, SIM Toolkit
 • příslušenství: synchronizační kolébka (USB), kožené pouzdro, stereofonní sluchátka/handsfree
Diskuze (40) Další článek: Nové Nokie na vlastní oči (fotogalerie)

Témata článku: Operátoři, Windows, Smartphony, T-Mobile, Software pro mobily, Paměť, Bluetooth, Motorola MPx200, Obr, BLU, Mobil

Určitě si přečtěte