T-Mobile představil nové tarify

T-Mobile vaří z kuchařky O2. Mých5 zdarma koření NEONy, zavádí se minutové účtování a delší smlouvy. Mění i Kreditní tarify.

Když jsem v silvestrovském článku shrnujícím loňský rok očima redaktorů MobilManie prorokoval brzkou reakci konkurentů O2 na jeho NEONové tarify, nečekal jsem, že přijde doslova během pár týdnů. A právě dnes přichází „den D“ pro T-Mobile, náš největší operátor co do počtu zákazníků totiž před malou chvílí představil celé portfolio nových tarifů pro paušální zákazníky (aktivovat půjdou od neděle 18. ledna). Prim budou hrát (jak jinak) neomezené služby, díky kterým se právě konkurenčním tarifům NEON tolik daří. Počet zákazníků využívajících některý NEONový tarif se blíží 200 000 a stále roste i přes zjevné nevýhody, jako je nevýhodné účtování po celých minutách.

O2 s novými tarify navíc zdárně uvazuje zákazníky až na 3 roky, ti pokud chtějí dotaci na telefon a zároveň nechtějí mít přiškrcené neomezené volání či SMS většinou kývnou… A jak pojal své nové tarify T-Mobile? Předchozí řádky jsem nepsal zbytečně, na začátek rovnou prozradím, že i magentový operátor zavádí minutové účtování a smlouvy až na tři léta! A zdá se mi, že to není náhoda, nýbrž inspirace u konkurence. Ostatně není to poprvé, T-Mobile už od O2 „opisoval“ například po zavedené tarifů Simple, které na náš trh přinesly účtování způsobem 60+30, což jak je dnes patrné, byla jen přestupní stanice na cestě k minutovému účtování.

Pět kontaktů a víc ani ťuk

Vzpomínáte ještě na tarif T-Mobile Mých 5? Pokud ano, pak vězte že i dnešní várka nových tarifů má co dělat s výhodnější komunikací na pět zvolených kontaktů. První trojice tarifů nazvaných „Přátelé v síti“, „Přátelé síť nesít“ a třetí varianta doplněná znaménkem plus nabídkou neomezené volání a posílání SMS až na pět čísel za paušální poplatek, přičemž ve verzi standard nedostane zákazník už vůbec žádné další volné jednotky. HITové varianty obsahují i nějaký ten kredit, ale je ho jako šafránu. Nejlevnější tarif za 300 Kč měsíčně obsahuje neomezené volání a SMSkování jen do vlastní sítě, zbylé dva za 500 Kč, respektive 750 Kč měsíčně rozšiřují množinu potenciálních přátel na všechna tuzemská čísla.

Klepněte pro větší obrázek
T-Mobile ve způsobu tarifikace bohužel srovnává krok s O2

Odeslání multimediální zprávy vyjde jednotně na 4,90 Kč a textovka na 1,20 Kč. Volání je odstupňováno od 4,90 Kč až k 1,90 Kč u tarifu „Přátelé síť nesíť +“. Je ovšem nutné vzít v úvahu účtování po celých minutách, kvůli kterému se minutová sazba oproti systému 60+30 velmi prodraží. Stačí si předsvit, že každý den uskutečníte několik hovorů lehce přesahujících jednu minutu a rázem platíte téměř dvojnásobek. Jednoduše řečeno, je třeba počítat s prodražením minutové sazby o 25 %. Nevýhodné účtování ostatních hovorů kompenzuje bezplatná komunikace s vaší pětkou. I zde platí (jako u NEONů) jasná úměra – čím více využíváte neomezených služeb, tím jsou pro vás tarify výhodné a tím méně ve finále zaplatíte. Takže i nejlevnější sazba 1,90 Kč se v reálu o padesátník zvedne. V případě volání za 4,90 Kč se ve skutečnosti dostáváme téměř na 6,20 Kč.

TarifPřátelé v sítiPřátelé síť nesíťPřátelé síť nesíť +
měsíční paušál300 Kč500 Kč750 Kč
kreditstandardHITstandardHITstandardHIT
0 Kč60 Kč0 Kč100 Kč0 Kč150 Kč
5 vybraných číselv síti T-Mobilev jakékoli sítiv jakékoli síti
volánízdarmazdarmazdarma
SMS
ostatní čísla      
volání*4,90 Kč3,90 Kč1,90 Kč
SMS1,20 Kč1,20 Kč1,20 Kč
MMS4,90 Kč4,90 Kč4,90 Kč
*hovory jsou účtovány po celých minutách (60+60)

Čísla ve vaší pětce lze měnit zdarma jednou za účtovacní období, jinak ne ani za poplatek. Otázkou samozřejmě zůstává, zda vám bude volání a SMS s pěti kontakty stačit. Operátor má na tuto otázku jasnou odpověď, bude. Ústy Petra Dvořáka, marketingového ředitele T-Mobile jsme se dozvěděli následující: „Podle statistik směřuje více než 60 procent hovorů a SMS maximálně na pět telefonních čísel. Proto jsme připravili takové tarify, které přesně odpovídají a maximálně vyhovují potřebám našich zákazníků – volání a esemeskování na pět čísel z jakékoliv sítě zcela bez omezení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové tarify vycházejí z teze, že nejvíce zákazníci komunikují s pěti kontakty. Konečná úvaha o výhodnosti je na zákazníkovi

Já osobně bych toto tvrzení i rozporoval, za nemalé měsíční paušály bez dalších minut by to chtělo alespoň volání v síti zdarma a co se týče účtování, nevím zda bych našel někoho, komu účtování po minutách maximálně vyhovuje. A ještě něco málo k úvazkům. K starému známému kontraktu na 24 měsíců přibude ještě možnost uvázat se na tři léta, to pokud chcete zároveň zvýhodněný telefon a HITovou variantu tarifu. Zákazníci se totiž výměnou za lepší podmínky uvazují mnohem ochotněji, zde bych ovšem připomenul smluvní politiku T-Mobile, který ji má ze všech našich operátorů nejpřísněji nastavenou a v podstatě není možné v průběhu trvání smlouvy odejít.

Rodinka za 750

Další dnešní novinka doplňuje zvýhodnění Rodina, funguje rovněž na podobném principu. Za 750 Kč měsíčně získá zákazník ničím nelimitované vzájemné volání za 0 Kč za minutu s až pěti účastníky ze sítě T-Mobile. Hovory na další čísla jsou účtovány sazbou 3,90 koruny za minutu, SMS přijdou na 1,20 Kč. Ostatní účastníci „rodiny“ zaplatí za hovory a krátké textové zprávy mimo skupinu podle svého tarifu. Více už prozradí následující tabulka:

TarifRodina
měsíční paušál750 Kč
kreditstandardHIT
0 Kč150 Kč
4 vybrané číslav síti T-Mobile
vzájemná volánízdarma
ostatní čísla
volání*3,90 Kč
SMS1,20 Kč
MMS4,90 Kč
*hovory jsou účtovány po celých minutách (60+60)

Překopané Kreditní tarify

Aby těch novinek nebylo málo, rozhodl se operátor sáhnout také do struktury svých Kreditních tarifů. Všechny běžné tarify (krom Kreditu 150/HIT) budou nahrazeny, a to tak, že Kredit 250, 450 a 700 nahrazují tarify Kredit 300, 500 a 750. Čili posun směrem vzhůru, naopak dva vyšší Kredity 1200 a 2000 nahradí jen jeden Kredit 1000. Co se týče cen, tak zde jde jednoznačně o posun k lepšímu, všechny ceny nových ekvivalentních tarifů jsou totiž o něco nižší. Účtování zůstává způsobem 60+30, tedy po třiceti sekundách po první celé minutě, zůstává i neomezená převoditelnost kreditu, jež lze využít nejen na volání a SMS, ale také na MMS.

TarifKredit 300Kredit 500Kredit 750Kredit 1000
měsíční paušál300 Kč500 Kč750 Kč1 000 Kč
kreditstandardHITstandardHITstandardHITstandardHIT
300 Kč360 Kč500 Kč600 Kč750 Kč900 Kč1 000 Kč1 200 Kč
volání*5,90 Kč4,90 Kč3,90 Kč2,90 Kč
SMS1,20 Kč1,20 Kč1,20 Kč1,20 Kč
MMS4,90 Kč4,90 Kč4,90 Kč4,90 Kč
*hovory jsou účtovány způsobem 60+30
Klepněte pro větší obrázek
Dřívější podoba Kreditních tarifů

TOP tarify pro náročné

Následují dva tarify jsou pro zákazníky, kteří mobil nedají z ruky, přičemž evidentně suplují stažený Kredit 2000. Předností tarifů TOP a TOP+ je volnost nakládání s kreditem, ten lze využít nejen na hovory v rámci ČR, SMS a MMS, ale také na data a volání do zahraničí. U těchto tarifů je také zajímavá cena textové a multimediální zprávy, obě stojí 2,50 Kč, což je u MMS opravdu dobré, ale u SMS velmi drahé. Jako u ostatních tarifů je možné využívat i HITové varianty, nebo získat zvýhodněný telefon. Popřípadě obojí se smlouvou na 3 roky.

TarifTOPTOP+
měsíční paušál1 500 Kč2 000 Kč
kreditstandardHITstandardHIT
1 500 Kč1 800 Kč2 000 Kč2 400 Kč
volání*2,90 Kč2,50 Kč
SMS2,50 Kč2,50 Kč
MMS2,50 Kč2,50 Kč
mezinárodní hovory (Evropa)11,90 Kč11,90 Kč
*hovory jsou účtovány způsobem 60+30

Tříměsíční cukr a jednadvacetiměsíční bič

To by bylo, aby se s novou nabídkou neobjevila nějaká ta motivační akce. T-Mobile připravil pro každého zákazníka, který si do konce března uzavře smlouvu na dobu určitou k některému z uvedených tarifů včetně BAV SE, BAV SE s Mých5 atd. získá 50 % slevu z paušálu na dobu tří měsíců. Akce platí od 19. ledna do 31. března 2009. Kdo provede aktivaci v internetovém obchodě operátora, ušetří navíc půl roku dalších 20 procent z měsíční platby. Celkem tak lze během čtvrt roku uspořit rovnou 70 % z pravidelného měsíčního paušálu.

Nové tarify si žádají nová zvýhodnění

Komu by byly volné jednotky z kreditu málo, a nechce se při používání mobilu omezovat, má k dispozici tři nové balíčky určené k použití ve vlastní síti. Ty si může aktivovat ke všem výše uvedeným tarifům.

  • Víkend Nonstop - za 175 Kč měsíčně nabízí volání zdarma o víkendech a státních svátcích
  • Mimo špičku Nonstop - za 299 Kč měsíčně si zákazníci užijí neomezené hovory v sobotu, neděli, ve večerních a nočních hodinách všedních dnů (od 19:00 do 8:00 hodin)
  • Balíček SMS Nonstop - za 175 Kč měsíčně obsahující esemeskování bez limitů 24 hodin denně, 365 dnů v roce
  • Čerpání tarifních zvýhodnění probíhá před tarifním kreditem
Diskuze (243) Další článek: Samsung představuje první kapesní přístroje se zabudovaným projektorem

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Tarify, Mobil, Tarif, Zajímavá cena, Dnešní novinka, Třetí varianta


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21