T-Mobile Relax roaming: jednodušší, ale žádná velká sleva

T-Mobile od včerejška nabízí novou službu pro telefonování ze zahraničí. Prozkoumali jsme, co všechno tarif Relax roaming nabízí, v čem je výhodný a pro co se naopak příliš nehodí. Levné příchozí hovory ve stylu Oskara ale stále nečekejte.
T-Mobile Relax roaming: jednodušší, ale žádná velká sleva

Dvě novinky, které T-Mobile včera představil, nejsou nijak zvlášť převratné. Tou první je zjednodušené zpoplatňování hovorů v roamingu, neboli program Relax Roaming, ve druhé jsou dva balíčky pro levnější volání.

Relax roaming zjednodušuje uživatelům s paušálními programy T-Mobilu ceny za telefonování v zahraničí. T-Mobile tuto službu nabízí vedle standardního roamingu, služby Holiday roaming i WorldClass roaming. Jde tedy o další možnost telefonování do zahraničí s trochu jinými podmínkami.

T-Mobile pro Relax roaming rozdělil svět na tyto čtyři oblasti:

  • oblast 1: Slovensko
  • oblast 2: Evropa (s výjimkou Ruska a Ukrajiny)
  • oblast 3: Rusko, Ukrajina, Afrika, Asie, Austrálie a Oceánie, Severní Amerika
  • oblast 4: Střední a Jižní Amerika.

S Relax roamingem uživatel volá v sítích všech operátorů dané oblasti za stejné ceny. Na rozdíl od staršího programu WorldClass roaming zde ani nezáleží, ve které síti je přihlášen. Podle místa, kam cestujete, si můžete aktivovat buď tarif Relax Holiday roaming, který platí pro oblasti 1 a 2, tedy téměř pro celou Evropu, nebo plnohodnotný Relax roaming.

Aktivace nižšího tarifu Relax Holiday roaming je bezplatná a lze ji provést všemi běžnými způsoby: infolinka T-Mobilu, pomocí SMS nebo prostřednictvím t-zones (wapu). Tarif je také automaticky aktivován u všech nově prodaných SIM karet. Aktivace kompletního tarifu Relax probíhá stejným způsobem, není omezen jen pro první dvě oblasti, T-Mobile ale v některých případech bude požadovat složení zálohy 5 000 Kč.

Tak tedy za kolik

Přehled cen pro hovory a posílání textových zpráv shrnuje pro oba programy Relax následující tabulka. Ceny jsou stejně jako v celém článku včetně DPH. 

Ceny odchozí hovory příchozí hovory SMS
Oblast 1 29,75 Kč/min 14,28 Kč/min 8,33 Kč
Oblast 2 41,65 Kč/min 23,80 Kč/min 9,52 Kč
Oblast 3 59,50 Kč/min 47,60 Kč/min 10,71 Kč
Oblast 4 107,10 Kč/min 71,40 Kč/min 15,47 Kč

Jaký roaming se vyplatí? Je to bohužel velmi individuální, výhodnost závisí přímo na zemi, kterou se chystáte navštívit. V následující tabulce jsme pro představu srovnali ceny odchozích hovorů do České republiky. Vedle sebe jsme postavili nový Relax roaming vedle staršího World Class roamingu - o této službě jsme psali například koncem loňského roku. Do tabulky jsme přidali i sloupeček, do něhož jsme našli nejvýhodnější sazbu běžného roamingu ve špičce (nebo Holiday roamingu, který je stejný).  

Srovnání cen odchozích hovorů do ČR

Země Relax roaming WorldClass roaming běžný roaming
Slovensko 29,75 Kč/min platí běžné sazby 31,32 Kč/min
Německo 41,65 Kč/min 22,61 Kč/min 39,21 Kč/min
Chorvatsko 41,65 Kč/min platí běžné sazby 24,45 Kč/min
Velká Británie 41,65 Kč/min 22,61 Kč/min 41,06 Kč/min

Tabulka přesně ukazuje, že nelze jednoznačně říct, který roamingový program se vyplatí. Pokud jste v zemi, kde má T-Mobile partnera, je nejvýhodnější WorldClass roaming (v příkladu Německo a Velká Británie). Jindy je výhodnější Relax (Slovensky), jindy zase nesrovnatelně lépe vychází obyčejný roaming (Chorvatsko). Před cestou tedy rozhodně nelitujte času a podrobně prozkoumejte všechny možnosti.

Nevyplatí se spíš Oskar?

Oskar od počátku svého působení nabízí velmi výhodné ceny za příchozí roaming, které zaplatíte v případě, kdy vám do ciziny někdo volá. Operátor oficiálně nikdy neřekl, jak se k těmto cenám, které jsou často několikrát nižší než u konkurence dostal, předpokládá se ale, že při nedostatku levné kapacity sáhne k internetovému (IP) hovoru.

V poslední tabulce jsme proto srovnali ceny za příchozí hovory u T-Mobilu (relax, běžný a WorldClass roaming) a u Oskara. Pro porovnání s předchozí tabulkou přidáváme ještě sloupec s cenou odchozích hovorů na Oskartě. Proč na Oskartě? Není totiž nic jednoduššího než si ji před cestou za čtyři stovky pořídit a ušetřit ... ještě ale počkejme, co prozradí srovnání:

Srovnání cen příchozích hovorů odchozí hovory
Země Relax
roaming
běžný a WorldClass
roaming (podle tarifu)
Oskar Oskarta
Slovensko 14,28 Kč/min 14,28–15,47 Kč/min 8,33 Kč/min 33,32 Kč/min
Německo 23,80 Kč/min 21,42–24,99 Kč/min 11,31 Kč/min 45,22 Kč/min
Chorvatsko 23,80 Kč/min 29,75–35,70 Kč/min 11,31 Kč/min 45,22 Kč/min
Velká Británie 23,80 Kč/min 22,61–28,56 Kč/min 11,31 Kč/min 45,22 Kč/min

Oskarta má ve srovnání s roamingem T-Mobilu poměrně drahé odchozí hovory. Cena za příchozí volání je ale nesrovnatelně nižší a když se s protější stranou domluvíte, aby ona zavolala vám (např. při prozvonění), můžete hodně ušetřit. 

Užitečným přínosem Relax roamingu je tedy zejména zjednodušení cen za telefonování. Pokud jde o výhodnost, v mnoha případech najdete nižší ceny v jiných programech nebo u jiných operátorů.

Jako doplněk jsou tu balíčky

Přikoupením některého ze dvou nových balíčků T-Mobilu můžete získat určitý počet volných minut pro příchozí i odchozí hovory ze zahraničí. Balíček s názvem Dovolená T-Mobile nabízí pro období od 1. června do 30. září. Za 99 Kč nabízí deset volných minut pro volání do i z České republiky a v rámci dané země. Balíček lze využívat dva měsíce ode dne aktivace v těchto zemích: Chorvatsko, Kypr, Maďarsko, Itálie, Portugalsko, Řecko, Slovensko, Španělsko a Tunisko. 

Průběžně nabízený balíček Evropa umožňuje získat patnáct volných minut za 375 Kč. Balíček je určen pro volání v rámcí zemí 1. a 2. oblasti, jde tedy o většinu Evropy. Každá z patnácti minut volání s balíčkem Evropa, ať už do ČR, z ČR nebo v rámci dané země, vyjde na 25 Kč.

Oba balíčky se aktivují prostřednictvím infolinky T-Mobilu, pomocí SMS nebo na t-zones. Aktivovat je lze i ze zahraničí prostřednictvím t-zones (zde ale pozor na drahé datové přenosy v roamingu, raději si to případně vyzkoušejte předem, ať potom netápete).

Při využívání volných minut z aktivovaných balíčků je důležité sledovat stav pomocí počítadla délky hovoru na telefonu. T-Mobile vám nijak neřekne, že vaše deseti nebo patnáctiminutovka skončila.

Podtrženo, sečteno

S Relax roamingem při pohybu v zahraničí odpadá starost s kontrolou, zda je telefon zaregistrován do správné sítě. To je bezesporu výhoda. Na druhou stranu ale lze vhodnou volbou zahraničního operátora často ušetřit.

Programy Dovolená nebo Evropa se mohou vyplatit, stejně jako u všech ostatních balíčků ale musíte dobře počítat a plánovat. Při jejich nevyužití platíte stejně, jako byste protelefonovali všechny volné minuty.

Diskuze (18) Další článek: Čtenářské zkušenosti: Samsung SGH-C100

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Roaming, Složení zálohy, Holiday roaming, Sleva, Velká sleva, Mobil, Příchozí roaming, Relax, Nabízený balíček


Určitě si přečtěte

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

RECENZE: Sony Xperia XZ3 — Japonci jsou zpátky v extralize

** Sony výrazně zmodernizovalo vlajkový model ** OLED displej patří mezi nejlepší na trhu ** Opět se zlepšil i fotoaparát

Jan Láska | 102

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43