T-Mobile: „Rok 2003 je pro nás rokem nehlasových služeb“

Na včerejší tiskové konferenci zveřejnil RadioMobil své ekonomické výsledky za loňský rok a nastínil svoji strategii pro rok letošní. Kolik RadioMobil loni vydělal a co můžeme od nastávajícího T-Mobile Czech republic čekat letos?
T-Mobile: „Rok 2003 je pro nás rokem nehlasových služeb“

Rok 2002 byl úspěšný

Podle RadioMobilu byl rok 2002 velice úspěšný. Kromě toho, že se, ostatně jako každým rokem, zvýšil počet zákazníků (a to o 659 248), došlo také ke zvýšení tržeb, EBITDA a v neposlední řadě také čistého ekonomického zisku (viz tabulka).

2002 2001
Tržby 21 568 21 107
Čisté tržby za služby* 16 068 14 318
Hrubá marže 14 414 11 350
EBITDA 9 498 7 623
Čistý zisk 2 899 2 537
*tržby za služby bez poplatků za propojení
**údaje jsou v milionech Kč

Jak můžete sami vidět, tak pravděpodobně největším překvapením byl mírný vzestup tržeb. U Eurotelu totiž loňské razantní snížení propojovacích poplatků způsobilo pokles tržeb o více než miliardu. T-Mobile si své tržby dokázal udržet a dokonce i mírně zvýšit, a to i včetně EBITDA, které se u T-Mobilu zvýšilo téměř o 2 miliardy, což se ovšem promítlo v čistém ekonomickém zisku pouze jako 362 milionové navýšení.

RadioMobil také na rozdíl od Eurotelu má stále ještě nesplacené dluhy, které ovšem v současné době neznamenají nikterak velké riziko. Finanční závazky společnosti RadioMobil činily k 31. 12. 2002 podle auditu společnosti PricewaterhouseCoopers 6,18 miliardy Kč, přičemž část úvěru by měl RadioMobil splatit ještě letos. Pohledávky, které má RadioMobil vůči svým věřitelům činí 2,28 miliardy Kč. Ve svém důsledku tyto údaje značí to, že RadioMobil se již velmi rychle blíží době, kdy bude zcela bez finančních závazků a bude připraven na případný tvrdý konkurenční boj, kterého se nepochybně v příštích letech dočkáme.

Co bude dál

Od letošního roku si RadioMobil slibuje další navýšení zisků a hlavně realizaci výhod plynoucích ze členství v mezinárodní skupině T-Mobile. Již za necelý měsíc se tak objeví celosvětová masivní kampaň T-Mobilu na nové t-zones II doprovázená uvedením prvních „T-Mobilizovaných“ telefonů. Bude se jednat o Nokii 3650, Samsung V200 a Panasonic GD87, které budou navíc vybaveny speciálním tlačítkem pro rychlý přístup do t-zones. Telefony pro T-Mobile by pak také v budoucnu měly být vybaveny dalšími ryze "t-funkcemi" jako bude například zjednodušený přístup k MMS. Další nepatrné změny se dočkáme v květnu, kdy se z RadioMobil, a. s., stane definitivně T-Mobile Czech republic, a. s., čímž bude definitivně dokončen přerod z Paegasu na T-Mobile. V průběhu roku se také objeví nové datové tarify, které by podle prvních náznaků měly přinést nižší ceny za užívání GPRS. Ostatně nových tarifů by se mohl letos dočkat také hlas.

MMS a UMTS

Masivní propagace se dočkají ale také multimediální zprávy, které budou velmi brzy obohaceny o dlouho očekávané MMS info. Podle tiskového mluvčího RadioMobilu je totiž právě teď pro MMS ten správný čas. MMS však nebudou jediná mobilní multimédia, o kterých bude letos v T-Mobilu řeč. Stále více se totiž přibližuje doba, kdy T-Mobile bude muset spustit UMTS (1. 1. 2005). Český T-Mobile však na UMTS sám pracovat nebude. To se totiž vyvíjí pro skupinu T-Mobile centrálně, ve výzkumných laboratořích v německém Bonnu. Rakouský a německý T-Mobile přitom UMTS hodlají spustit již na přelomu letošního a příštího roku, což znamená, že český T-Mobile bude mít ještě rok na to, aby se poučil s počátečních zkušeností s UMTS u našich sousedů. U T-Mobilu je také již jasný dodavatel síťové technologie – ten byl vybrán opět centrálně a jsou jím společnosti Nokia, Nortel a Siemens.

Diskuze (122) Další článek: SMS Server a SMS Agent

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Panasonic GD87, Samsung V200, Rok, Mobil, Velké riziko, Hrubá marže


Určitě si přečtěte