T-Mobile: rychlejší a levnější GPRS v praxi

Nedávno jsme vás informovali o nové službě GPRSpeed a GPRSpeed Plus, kterou od října zavádí T-Mobile. Tato služba má přinášet uživatelům GPRS rychlejší a také úspornější Internet přes GPRS. Jaká je ale skutečnost a jak ono zlepšení vypadá v praxi, to se dozvíte v našem článku.
T-Mobile: rychlejší a levnější GPRS v praxi

Jak to celé funguje

Princip fungování obou služeb je v podstatě jednoduchý – aby zákazník ušetřil a měl rychlejší Internet přes GPRS, tak stačí pouze snížit objem přenášených dat a kýžený výsledek je dosažen. Problém je ale v tom, jak objem přenášených dat snížit, což je také jednou z hlavních odlišností mezi GPRSpeed a GPRSpeed Plus. Další odlišností je univerzálnost použití – zatímco GPRSpeed můžete využít prakticky na jakémkoliv zařízení, které vám umožňuje surfovat po Internetu, tak pro GPRSpeed Plus potřebujete mít nainstalovaný klientský program, který funguje buď v prostředí MS Windows a nebo MS Pocket PC.

GPRSpeed

Služba GPRSpeed funguje pouze na bázi výběru kvality posílaných obrázků – hned po připojení k Internetu přes APN Internet (bez použití proxy serveru) se objeví jednoduché formulářové okno, které se vás zeptá, zda chcete stahovat obrázky v původní kvalitě a nebo v kvalitě nižší. O tom, co která volba v praxi znamená si pak můžete udělat představu z našich obrázků a z tabulky na konci článku. Používání GPRSpeed je automatické (v případě, že nemáte spuštěného klienta pro GPRSpeed Plus a je zdarma).

Klepněte pro větší obrázek 

GPRSpeed Plus

Služba GPRSpeed Plus je již o něco náročnější, ale zároveň také mnohem více prakticky použitelnější. Kromě volby kvality obrázků totiž také komprimuje veškerou komunikaci přes Internet, což má za následek třeba to, že wordovský dokument s nějakým větším obrázkem rázem při poslání e-mailem zabere jen polovinu své původní velikosti – před odesláním jej totiž GPRSpeed Plus zkomprimuje. Ten samý efekt se pak vyskytuje při příjmu pošty, stahování souborů, ale také prohlížení běžných webových stránek, kde se při větším objemu textu komprese také uplatní. Pokud se rozhodnete pro GPRSpeed Plus, což rozhodně nebude špatná volba, tak si nejprve budete muset stáhnout příslušného klienta, kterého naleznete zde. Dalším, neméně důležitým krokem, je pak jeho správné nastavení. O jeho náročnosti si můžete udělat opět představu z našich obrázků.

K dispozici máte celkem čtyři podmenu: Obrázky, Blokování, Pošta a Síť. U záložky Obrázky si nastavíte požadovanou kvalitu obrázků, kterou můžete kdykoliv průběžně změnit. Potřebujete-li nějaký obrázek vidět v jeho původní kvalitě a současná kvalita, ve kterého jste jej načetli, vám nevyhovuje, pak si jen nastavíte v GPRSpeed Plus klientovi vyšší kvalitu a ve vašem prohlížeči stisknete tlačítko obnovit – nyní se obrázek zobrazí v plné kvalitě.

Klepněte pro větší obrázek 

Také položka blokování je poměrně užitečná, a to tehdy, chcete-li omezit nejrůznější zvuky, applety a nebo dokonce videa. Stejně jako v předchozím případě si však můžete to, co se bude stahovat, vybírat průběžně. Velmi užitečná je také položka Pošta, kde si nastavíte servery, se kterými bude GPRSpeed Plus „komunikovat komprimovaně.“ Ve skutečnosti však komprimovaná komunikace probíhá vždy mezi vámi a přístupovým bodem do Internetu u T-Mobilu. Tam se data před další cestou opět dekomprimují na původní velikost a formát.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Poslední volbou je pak záložky Síť – zde si již jen vyberete, pro která připojení se bude GPRSpeed Plus používat. Samozřejmě, že se ale uplatní pouze při využití s T-Mobile GPRS.

Klepněte pro větší obrázek 

Vylepšení v praxi

Kromě teoretického popisu služeb GPRSpeed a GPRSpeed Plus jsme se samozřejmě podívali také na praktickou stránku věci – kolik se tedy použitím těchto služeb dá ušetřit peněz a eventuelně času. V následující tabulce najdete výsledky našeho měření týkající se velikosti, přenosovou rychlost vzhledem k charakteru technologie GPRS nemělo smysl měřit. Pro zobrazení stránky byl však potřeba přibližně adekvátně kratší čas – tedy při poloviční velikosti byl čas také poloviční. Jediný časový rozdíl nastal u menších stránek – při použití GPRSpeed Plus se totiž stránka nejprve chvíli načítá a pak se objeví celá najednou, přičemž obrázky se objevují prakticky ihned po načtení textu a hned všechny. Při klasickém spojení přes GPRS bez využití této služby se načte nejprve text a obrázky se načítají postupně.

Typ spojení Velikost stránky* Cena** Úspora
Běžné GPRS 299,793 kB 9,44 Kč -
GPRSpeed 198,729 kB 6,26 Kč 33,69%
GPRSpeed Plus (nízká kvalita) 141,628 kB 4,46 Kč 52,75%
GPRSpeed Plus (střední kvalita) 154,068 kB 4,85 Kč 48,62%
GPRSpeed Plus (vysoká kvalita) 191,991 kB 6,05 Kč 35,91%
*Velikost stránky je vypočítána při přepočtu 1 kB = 1024 B a je zaokrouhlená
**Cena je s DPH a zaokrouhlená na dvě desetinná místa
Pro náš test byl použit
tento článek, který byl pokaždé třikrát načten a byl spočítán průměr přenesených dat.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá originál

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá článek s využitím GPRSpeed

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tady jsou články načtené pomocí GPRSpeed Plus v pořadí nízká kvalita, střední kvalita a vysoká kvalita. 

Jen tak dál!

Jak to tak vypadá, tak T-Mobilu se povedlo udělat velmi dobrou službu – zákazník zaplatí méně a Internet přes GPRS má rychlejší. Při našich měřeních jsme se při stahování jednoho souboru dokonce dostali až na rychlost 112,500 kbit/s, a to s telefonem Siemens S45 s konfigurací GPRS 4+1 a maximální teoretickou fyzickou rychlostí downloadu 57,6 kbit/s. A jak, že jsme toho docílili? Jednalo se o download nekomprimované tabulky, kterou síť před odesláním na mobil zkomprimovala a GPRSpeed Plus klient ji zase dekomprimoval zpět na původní velikost.

GPRSpeed a obzvláště pak GPRSpeed Plus tak přinášejí skutečný a hmatatelný přínos, který, obzvláště při využití v zahraniční při GPRS roamingu, dokáže uživatelům GPRS velice zpříjemnit život. Při našem testování pak GPRSpeed ukázalo, že při druhé nejvyšší kvalitě obrázků dokáže skutečně Internet v průměru přibližně o třetinu urychlit a také zlevnit.

Diskuze (33) Další článek: Prodej PDA a chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí: nárůst o 104%!

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Siemens S45, Mobil, GPRS, Poloviční velikost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35