T-Mobile: s tarifem WorldClass bude roaming většinou ještě dražší než dřív

T-Mobile připravil pro tarifní zákazníky nový roamingový tarif WorldClass. Zjistili jsme ale, že ve většině případů bude vhodnější, když se tomuto tarifu vyhnete a zůstanete u standardního účtování. Oživeno 12.07 Bohužel to je ještě horší ...
T-Mobile: s tarifem WorldClass bude roaming většinou ještě dražší než dřív

T-Mobile včera rozeslal tiskovou zprávu, ve které představil roamingový tarifní program WorldClass. Nejde o žádnou novinku, tento tarif mohli už od loňského léta využívat firemní zákazníci, nyní byl ale uvolněn i pro běžné uživatele s tarifními programy.

Má to být jednoduché

Když si tarifní program WorldClass aktivujete, velmi se vám zjednoduší ceník volání z ciziny. Už nebudete muset zkoumat, kolik zaplatíte při volání domů z té a tamté země, ceník je pro všechny zúčastněné sítě stejný:

  • volání ze sítě WorldClass do sítě WorldClass v jiné zemi (tedy i do českého T-Mobilu): 39 Kč/min
  • volání z jiné sítě v zemi WorldClass do zemí WorldClass: 42 Kč/min

Do konce července ale platí zvýhodněné ceny:

  • volání ze sítě WorldClass do sítě WorldClass v jiné zemi (tedy i domů): 26 Kč/min
  • volání z jiné sítě v zemi WorldClass do zemí WorldClass: 32 Kč/min

Když voláte ze zahraniční sítě, která není ve skupině WorldClass, platí pro vás standardní ceník roamingu, který najdete na webu T-Mobilu. Textovek se zatím WorldClass také netýká, platí pro ně běžný ceník, ale podle infolinky se také pro SMS do budoucna uvažuje s podobným zvýhodněním.

Na rozdíl od T-Mobilu všechny ceny uvádím i s daní z přidané hodnoty. Od operátora to bylo hodně nesportovní: v ceníku všechny roamingové ceny píše s DPH, ale aby to vypadalo lépe, v tiskové zprávě o WorldClass najednou použije ceny bez daně.

Ze sedmdesáti procent se nevyplatí

Myslím, že neudělám chybu, když budu předpokládat, že běžný člověk z ciziny volá výhradně domů do České republiky a nikoli do jiných zemí. To beru jako základ následujících výpočtů. Už víme, že s tarifem WorldClass zaplatí 39 Kč/min (do konce července 26 Kč/min), ale zajímavé bude zjistit, kolik by platil se standardními cenami roamingu.

V tabulce najdete seznam zahraničních zemí a sítí, pro které platí tarif WorldClass. V prvním sloupečku 1 : 1 najdete průměrnou cenu, kdybyste volali z padesáti procent ve špičce a z padesáti mimo špičku, ve druhém sloupci 2 : 1 jsme špičku zvýhodnili dvěma třetinami a třetina zůstala na časové pásmo mimo špičku. Tarif WorldClass časová pásma nerozlišuje.

ZEMĚ SÍŤ 1 : 1 2 : 1
Belgie Mobistar 51 Kč 53 Kč
Dánsko Teledenmark 24 Kč 24 Kč
Francie Bouygues 33 Kč 35 Kč
Holandsko Ben 26 Kč 26 Kč
Irsko Meteor 31 Kč 31 Kč
Itálie TIM 26 Kč 26 Kč
Lucembursko P&T Lux 31 Kč 33 Kč
Maďarsko Westel 33 Kč 33 Kč
Německo T-Mobile 29 Kč 31 Kč
Norsko NetCom 46 Kč 46 Kč
Polsko Era 33 Kč 34 Kč
Portugalsko TMN 44 Kč 44 Kč
Rakousko T-Mobile 37 Kč 37 Kč
Řecko Stet Hellas 31 Kč 32 Kč
Španělsko Amena 35 Kč 37 Kč
Švédsko Telia Mobitel 23 Kč 23 Kč
Švýcarsko DIAX 43 Kč 43 Kč
USA VoiceStream 67 Kč 67 Kč
Velká Británie T-Mobile 33 Kč 35 Kč

A teď spočítáme průměr: V prvním případě, kdy pro volání ve špičce a mimo špičku uvažujeme o poměru 1 : 1, bychom v průměru zaplatili 35 korun za minutu hovoru. V druhém případě, kdy jsme špičce vyhradili dvoutřetinový podíl, to je 36 korun za minutu. Zajímavé, v obou případech to je o několik korun za minutu méně, než zaplatíte s výhodným roamingovým tarifem World Class (teď neuvažuji s dvouměsíčními zlevněnými sazbami).

WorldClass se vyplatí jen v pěti zemích, které jsou v tabulce vyznačeny tučně: v USA, Belgii, Norsku, Portugalsku a Švýcarsku, ve všech ostatních je výhodnější zůstat u standardního účtování. T-Mobile v tiskové zprávě samozřejmě neopomněl zdůraznit Spojené státy americké, u kterých je zvýhodnění skutečně velmi výrazné, ale z celkového pohledu jde o běžný fígl, statistickou lež.

Slevu nedostanete zadarmo

T-Mobile si je cenového paradoxu u WorldClass zjevně vědom. Na moji připomínku, že nový tarif není tak výhodný, jak ho operátor prezentuje, měla infolinka připravenu pohotovou odpověď: WorldClass je výhodný hlavně pro volání z ciziny do jiné cizí země. Ano, to je pravda, ale který obyčejný uživatel to potřebuje?

Skončím ale pozitivně, protože sleva, která platí do konce července, se vyplatí. Tarif WorldClass můžete aktivovat a potom – nejdříve však po měsíci – zrušit zdarma. Pokud se v době zlevnění chystáte do ciziny, uvažujte o něm.

(Bude jistě zajímavé sledovat, jestli se v blízké době nezvýší standardní ceny za roaming v zemích, kde platí tarif WorldClass.)


Oživeno pondělí 12.07

V diskusi jsme byli upozorněni na další záludnost. Pokud budete s aktivovaným roamingovým tarifem WorldClass volat v rámci navštívené země, zaplatíte za to stejnou částku jako byste volali domů.

Následující tabulka je připravena úplně stejně jako předchozí, jsou v ní však ceny pro volání v místních sítích.

ZEMĚ SÍŤ 1 : 1 2 : 1
Belgie Mobistar 17 Kč 19 Kč
Dánsko Teledenmark 7 Kč 8 Kč
Francie Bouygues 19 Kč 21 Kč
Holandsko Ben 18 Kč 18 Kč
Irsko Meteor 12 Kč 12 Kč
Itálie TIM 17 Kč 17 Kč
Lucembursko P&T Lux 24 Kč 24 Kč
Maďarsko Westel 10 Kč 10 Kč
Německo T-Mobile 17 Kč 19 Kč
Norsko NetCom 23 Kč 23 Kč
Polsko Era 13 Kč 14 Kč
Portugalsko TMN 13 Kč 13 Kč
Rakousko T-Mobile 25 Kč 25 Kč
Řecko Stet Hellas 16 Kč 16 Kč
Španělsko Amena 25 Kč 27 Kč
Švédsko Telia Mobitel 16 Kč 18 Kč
Švýcarsko DIAX 25 Kč 25 Kč
USA VoiceStream 31 Kč 31 Kč
Velká Británie T-Mobile 13 Kč 13 Kč

Znovu spočítáme průměr. Pokud voláte rovnoměrně ve špičce i mimo špičku, průměrná cena za volání v místních sítí těchto zemí je 18 Kč za minutu. Při zvýhodnění volání ve špičce 19 Kč za minutu. S tarifem WorldClass budete platit 34–42 Kč/min. resp. v rámci časově omezené slevy 26–32 Kč/min.

Ne, toto se skutečně nevyplatí.

Diskuze (28) Další článek: Dohoda s Oskarem a Slyším Vás: tarify neveřejné

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Roaming, Tarif, Mobil, Aktivovaný roaming


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136