T-Mobile SDA II: skalní v ofsajdu (test)

T-Mobile dlouho sypal sůl do ran fanoušků chytrých telefonů, které mají pod kapotou Windows Mobile. Teď před Vánocemi jim na Slovensku konečně dal náplast v podobě druhého stájového smartphonu – T-Mobile SDA II. Je to výhodná koupě? Vyplatí se přejít ze starého SDA na nové? Co se vlastně změnilo?
T-Mobile SDA II: skalní v ofsajdu (test)

T-Mobile se u nás rozhodl chytrý telefon SDA II neprodávat, Slovensko ale není daleko a jde o zajímavý smartphone, proto jsme se rozhodli převzít recenzi Jána Trangela z MobilManie.sk. První informace o tomto produktu jsme přinesli už v dubnu, teď jej slovenská redakce měla konečně k dispozici a tak se naskytla možnost jej pořádně prozkoumat.

T-Mobile SDA II ve zkratce:
cena 14 990 Sk
dotovaná 55Viac/Relax 60 za 6 990 Sk, 100Viac/Relax 100 a vyšší za 4 990 Sk
rozměry 107,7 × 46,8 × 19,6 mm, malý telefon
hmotnost 107 g, středně těžký telefon
hlavní displej 34 × 45 mm, 240 × 320 bodů, aktivní, 65 tisíc barev
udávaná výdrž až 250 h (pohotovost), 180 min (hovor)
komunikace infraport, Bluetooth, systémový konektor, GPRS (třída 10)
paměť 64 MB, paměťová karta: miniSD
operační systém Windows Mobile 3.0 SE
adresář sdílený, vícepoložkový, vyhledávání pomocí T9
vyzvánění polyfonní, 40 hlasů, MP3
zprávy SMS (sdílená), T9 zkracuje, MMS, e-mail
multimédia Java
fotoaparát 1 280 × 1 024 bodů, 1,31 Mpx, natáčení videa
Nerozdělenou recenzi si můžete přečíst i v textové verzi

Klíčové vlastnosti:

  • výborný displej
  • příjemný design
  • velmi kvalitní reproduktor a mikrofon
  • výborná dotovaná cena s vyšším paušálem (pro Slovensko)

Hlavní nedostatky:

  • chybějící Wi-Fi, EDGE
  • zastaralé Windows Mobile 2003 SE
  • nekompatibilita některých programů
  • přemrštěná nedotovaná cena (pro Slovensko)
  • vše je růžové

Testovaný SDA II jsem měl k dispozici jen na čtyři dny, proto se v recenzi budu opírat i o více než roční zkušenosti s jeho starším bráškou, modelem SDA. Rovněž se nebudu věnovat popisu operačního systému, kterému jsou věnovány zvláštní články. Zaměřím se jen na telefon jako takový a změny, které nastaly.

Co se skrývá v balení?

První, co mě zaujalo, byla krabice, ve které se SDA II ukrýval. Kromě samotného telefonu obsahuje balení i standardní sérii dokumentace v čele s dvousetstránkovým manuálem, dvě CD, na nichž najdete Outlook 2002 spolu s bonusovými aplikacemi, a nabíječku evropského standardu. Ta nemá vyměnitelné nástavce, takže cestovatelé budou muset použít redukci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení T-Mobile SDA II je bohaté 

Kromě běžných věcí obsahuje balení i něco navíc. Najdete v něm datový kabel, který má na jedné straně miniUSB koncovku, na druhé pak klasické USB a dokáže připojené zařízení i nabíjet. Přítomnost ochranného pouzdra je milé překvapení. Jenže je tvořeno jen dvěma zpevněnými kusy koženky spojenými jemnou gumou, klipem na opasek a magnetickým uzávěrem. Celé působí velmi nedůvěryhodně a při nošení jsem měl pocit, že telefon už už vypadne. V porovnání s pouzdrem, které bylo dodáváno k SDA, je tento kousek podstatně horší.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí jsou i sluchátka

Posledním kusem příslušenství, které T-Mobile přidal do krabice, je stříbrné handsfree. Vypadá kvalitně, kabel je potáhnutý tuhou, málo pohyblivou umělou hmotou. Pokládám to za výborný nápad, protože tak se kabel nebude zamotávat a je těžší ho roztrhnout. Asi ve dvou třetinách délky se nachází ovladač, pomocí něhož je možné ovládat hlasitost a přijímat hovory. Sluchátka samotná už tak kvalitní nejsou, ale hrají docela nahlas. Na telefonování postačí a každý náročný posluchač hudby si stejně obstará redukci a zapojí sluchátka vlastní. Takže původní handsfree splní svou úlohu se ctí a určitě jej hodnotíme lépe než to, které se dodávalo ke staršímu SDA.

Konzervativnost propojená s nápaditostí

Podle tabulkových hodnot se rozměry SDA II nikterak nezměnily, zůstaly na hodnotách 108 × 47 × 20 milimetrů, ale při přímém porovnání se mi SDA zdá být menší. Všechno nasvědčuje tomu, že to není žádný drobek, v kategorii chytrých telefonů se však tyto rozměry dají označit za dobrý výsledek. Hmotnost se zásluhou většího displeje a nového fotoaparátu nepatrně zvětšila, konkrétně o 7 gramů na celkových 107. K tomu si však musíte připočítat ještě baterii a paměťovou kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové SDA II je o něco tlustší a zejména těžší

Plastový obal chránící jemnou elektroniku ukrytou v útrobách telefonu působí velmi pevně, nevrže a také zadní kryt baterie sedí jako přibitý. Věřím, že ani po delším používání se tento stav nezmění. Nemohu nevzpomenout známý neduh nových telefonů, kdy je displej nedostatečně chráněný a vzhledem ke své velikosti se snadno poškrábe. Přítomnost ochranné fólie v balení by potěšila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
T-Mobile SDA II zboku, zepředu a zezadu

Na bočních stranách se nachází poutko pro šňůrku a tlačítka, která slouží k rychlému otevření Internet Exploreru, změně hlasitosti během hovoru a spuštění fotoaparátu. Zapomenete-li zablokovat klávesnici, určitě se vám v kapse klávesy samovolně stisknou, ale to po pár dnech používání telefonu budete brát jako samozřejmost. Nad displejem je malý otvor reproduktoru a dvě stavové diody, ze kterých jedna bliká zelenou a druhá modrou barvou. Na spodní části sídlí miniUSB konektor, 2,5mm vstup pro sluchátka a světelný senzor.


V následující kapitole vyzkoušíme klávesnici SDA II, podíváme se na jeho displej i do útrob telefonu

Témata článku: Windows, Recenze, Smartphony, Software pro mobily, Qtek 8310, Starý windows, Známý neduh, Milé překvapení, Náročný posluchač, Test, Nápaditost, Zajímavý smartphone, Mobil, Starý procesor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21