T-Mobile spouští EDGE: vše, co potřebujete vědět

T-Mobile mnohé zaskočil svoji zprávou, že od pondělí spouští rychlé datové přenosy EDGE ve své síti. Jaké jsou podmínky, jaké bude pokrytí a rychlost a co to všechno bude stát? V článku najdete odpovědi na všechny otázky a navíc rozhovor se zástupci T-Mobilu.
T-Mobile spouští EDGE: vše, co potřebujete vědět
Kapitoly článku

Tak jsme se konečně dočkali. Po dlouhém spekulování a očekávání přišla z čista jasna překvapivá zpráva. V pondělí 8.listopadu budou v síti českého T-Mobilu spuštěny rychlé datové přenosy technologie EDGE. Zpráva byla tak překvapující, jako nedávné ohlášení Oskara, že na spuštění technologie EDGE ve své síti také již pracuje. Jediný, kdo z českých operátorů nepřišel s nějakým překvapením ohledně EDGE je zatím Eurotel. Ale dá se očekávat, že i ten nezůstane pouze u svého CDMA a začne se zabývat i onou druhou alternativou rychlého mobilního internetu.

Co to na nás zkoušíte?

Pokud jste zaskočeni, kvůli čemu je tu takový rozruch a nevíte, co ona čtyři písmenka EDGE znamenají, doporučuji vám tento článek, ve kterém se o technologii EDGE dozvíte vše potřebné. Ve zkratce: jedná se o technologii, která umožňuje rychlý přenos dat v sítí GSM. Jedná se víceméně o optimalizovanou technologii GPRS, kterou již jistě znáte ze svého mobilu. EDGE však využívat s běžným mobilem s GPRS nemůžete, zapotřebí je mobilní telefon s podporou této technologie. Zatím jich u nás moc není, ale nabídka se neustále rozrůstá. Jedničkou je Nokia, která má zatím stoprocentní podíl v nabídce.

Pokud vás zajímá, které telefony disponují technologií EDGE, podívejte se na tento článek a nezapomeňte také na Nokie představené předevčírem. Můžete také využít vyhledávání podle parametru EDGE v katalogu mobilů. Prozatím budou výsledkem hledání tyto modely:

Zatím jen omezeně

Co nás tedy v pondělí čeká? Předně musím konstatovat, že si tuto otázku mohou klást pouze obyvatelé Prahy, Brna, Plzně, Ostravy, Olomouce a Českých Budějovic. A ani lidé z těchto měst nemohou zatím všichni jásat. Pokrytí nebude v počátcích úplné ani v těchto městech, ale příslib T-Mobilu je, že se pokrytí bude nadále zlepšovat a do konce února příštího roku by měla být všechna výše zmiňovaná města plně a homogenně pokryta.


Klepněte na náhled, otevře se větší mapa pokrytí

Pokrytí se bude dále rozšiřovat do dalších měst a pokud se EDGE ujme, bude T-Mobile rozšiřovat jeho působení i do méně obydlených oblastí.

Tip: prověřte si, zda vám funguje EDGE již dnes. Máme zprávy, že v některých lokalitách je EDGE v provozu s předstihem.

Omezena by však neměla být rychlost přenosu dat. Ta by u sítě s touto technologií mohla dosahovat teoreticky rychlosti přes 230 kbps. Je to hodnota takřka trojnásobná ve srovnání s GPRS. Je však jisté, že se s tímto maximem v síti nestkáme. Důkazem mohou být zkušenosti ze Slovenska, kde už EDGE nějaký čas mají a uživatelé se musí spokojit se 160 kbps (18 kB/s). Další důkaz je také prozatímní rekord v datovém přenosu prostřednictvím EDGE, který vytvořili při speciálně optimalizovaném testovacím provozu v Maďarsku. Bylo dosaženo rychlosti 235,6 kbps.

T-Mobile zmiňuje, že by rychlost v jeho síti měla dosahovat hodnot v rozmezí 150 – 220 kbps v závislosti na síle a kvalitě signálu v dané lokalitě.

Rychlý internet okamžitě v mobilu

Největší výhodou EDGE pro běžného uživatele je jeho návaznost na technologii GPRS. Pokud máte telefon s podporou rychlých dat, nemusíte se starat o jeho nastavení nebo aktivaci služby, pokud již používáte GPRS. Díky kompatibilitě s GPRS můžete být klidní, že nezůstanete ve štychu, pokud se octnete mimo pokrytí EDGE. Bude to sice o trochu déle trvat, ale k internetu se dostanete. To je oproti konkurenčnímu CDMA od Eurotelu značná výhoda, ale ke srovnání těchto technologií se dostaneme až dále.

Mezi GPRS a EDGE můžete plynule přecházet, aniž byste museli přerušovat spojení, poznáte to pouze na rychlosti. To oceníte především při připojení k internetu například při jízdě autem. EDGE však budete automaticky využívat i při ostatních činnostech, které doposud zastávalo GPRS, tedy wapování, posílání MMS, e-mailů nebo vzdálené synchronizaci. Zapomenout nesmíme ani na funkci Stiskni a mluv, která však u nás zatím nebyla zprovozněna.

Co to bude stát?

T-Mobile si je vědom, že spouští službu do testovacího provozu, ve kterém se může objevit mnoho výpadků a nedostatků. Proto je chvályhodné, že bude dočasně službu nabízen v podstatě zdarma. Platit se bude jako doposud za GPRS spojení, jen ta rychlost bude několikanásobně vyšší. Tyto prázdniny si mohou užívat všichni uživatelé sítě T-Mobile, včetně zákazníků s neomezenými datovými tarify, kteří tuto službu jistě ocení.

Stávající ceny datových tarifů:

Tarif Basic WAP Standard Business Unlimited Unlimited Special* Twist Data 
Unlimited
měsíční poplatek 0 Kč 58 Kč 238 Kč 594 Kč 832 Kč 772 Kč 850 Kč
volné MB (data) 0 MB 0 MB 5 MB 50 MB bez omezení bez omezení bez omezení
volné kB (wap) 0 kB 200 kB 0 kB 0 kB bez omezení bez omezení bez omezení
internet GPRS (špička) 0,07 Kč/kB 0,07 Kč/kB 0,04 Kč/kB 0,02 Kč/kB zdarma zdarma zdarma
internet GPRS (mimo špičku) 0,07 Kč/kB 0,07 Kč/kB 0,02 Kč/kB 0,02 Kč/kB zdarma zdarma zdarma
wap GPRS 0,60 Kč/kB 0,36 Kč/kB 0,36 Kč/kB 0,36 Kč/kB zdarma zdarma zdarma
* v ceně je započteno 80 volných minut pro volání do sítě T-Mobile; smlouva se uzavírá na 1 rok

Od prvního dubnového dne příštího roku však nastanou v účtování změny. Všechny neomezené tarify pro připojení k internetu budou zdraženy o 200 Kč bez DPH. Jedná se tedy o tarify Data Unlimited, Data Unlimited Special a Twist Data Unlimited. Ostatní tarify, u kterých se platí za stažená data, však zůstanou bez změny cen i nadále. U stávajících cen mohou však zůstat i majitelé neomezených tarifů, bude jim však omezena rychlost připojení pouze na 85 kbps.

Přehled všech GPRS tarifů společnosti T-Mobile najdete zde.


V druhé kapitole se dozvíte, jak bude fungovat T-Mobile EDGE za hranicemi, jak si můžete EDGE vyzkoušet, i když zatím nemáte potřebný telefon a také se krátce budeme věnovat srovnání s konkurenčním CDMA. Na závěr máme nachystaný rozhovor se zástupci T-Mobilu.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Nokia 3200, Nokia 3220, Nokia 5140, Nokia 6170, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Nokia 6230, Nokia 6630, Nokia 6820, Nokia 7200, Nokia 7260, Pot, Konec března, Edge, Mobil, MB data

Určitě si přečtěte