T-Mobile v říjnu: „lepší“ GPRS a komunikátor MDA

T-Mobile se po včerejších novinkách Eurotelu na říjen také pochlubil svou troškou. I když jsou nové služby užitečné, většina běžných uživatelů je zatím asi moc nevyužije. Zajímá vás proč?
T-Mobile v říjnu: „lepší“ GPRS a komunikátor MDA

Technika pro manažery

T-Mobile představil nové služby a „nový“ (význam uvozovek určitě pochopíte při dalším čtení) telefon. Začnu třeba dvěmi novinkami mezi službami. Jsou určeny hlavně pro uživatele „manažerského“ typu, ale pokud patříte k těm mobilistům, kterým není neznámá zkratka GPRS a nebo tuto službu dokonce využíváte, budete také potěšeni. T-Mobile totiž vylepšil právě technologii datové přenosů typu GPRS. Vylepšenou verzi nazval GPRSpeed, což by mělo znamenat, že se nějakým způsobem zrychlí GPRS, a také že ano…

S klasickými přenosy GPRS (ponecháme teď stranou využití GPRS pro brouzdání se wapovými stránkami, protože při něm objem stažených dat nedosáhne žádných závratných výšek a tedy vás ani nebude moc stát, a budeme uvažovat jen o připojení se s jejich pomocí k internetu) platíte za stažená data podle jejich množství, přitom toto množství ale nemůžete příliš ovlivnit – snad jen tak, že prohlížeči internetu třeba zakážete stahovat obrázky. Jenže i obrázky často vidět chcete, ale pak se množství stažených dat zase docela rychle a nepříjemně zvětšuje. Ostatně třeba jen titulní stránka MobilManie má velikost přibližně 150 kB, takže si snadno spočítáte, že za stažení jedné stránky zaplatíte více než dost.

Diagnóza: Hlavně ušetříte

T-Mobile ale nabízí variantu, při které množství stahovaných dat znatelně snížíte, přitom ale o nic nepřijdete, navíc je možné také několikanásobně zvýšit rychlost datových přenosů GPRS. To první v praxi znamená, že ušetříte, to druhé, že bude služba pohodlnější. A teď už konkrétně:

Služby GPRSpeed a GPRSpeed Plus umožňují uživatelům až pětkrát (v praxi je hodnota většinou zhruba poloviční) rychlejší přístup k internetu prostřednictvím technologie GPRS díky speciální kompresi dat. GPRSpeed je uživatelům dostupná automaticky a pro její využívání stačí při spuštění prohlížeče internetu jenom zvolit úroveň komprese. Kompresi můžete nastavovat třeba pro stahování obrázků – prostě zvolíte nižší kvalitu a tím se ztratí nějaký ten bod z obrázků. Takto můžete ušetřit až polovinu objemu dat…

Pro využívání GPRSpeed Plus je třeba nainstalovat do počítače ještě program, který je možné zdarma stáhnout na adrese www.t-mobile.cz/GPRSpeedPlus (má velikost přibližně 4 MB). Díky němu si pak můžete vybrat další nastavení přenosů GPRS. Nejen nastavení komprese, ale také blokování nejrůznějších typů obsahu. Oproti GPRSpeed je díky programu možné dosáhnout ještě vyššího stupně komprese, a tím i vyšší průměrné přenosové rychlosti.

Obě služby jsou určeny pouze tarifním zákazníkům, kteří mají aktivovány klasické přenosy GPRS a budou dostupné od 7. října. Jejich využívání je zdarma –platíte jen za objem přenesených dat. prostřednictvím technologie GPRS.

XDA = MDA

Druhou novinkou T-Mobilu je komunikátor MDA. Jeho název vznikl jako zkratka anglického výrazu Mobile Digital Assistant, čili mobilní digitální asistent. Nebudu jej podrobně popisovat – nejedná se totiž o nic jiného než o komunikátor XDA (jen s trošku jiným názvem) o kterém jsme psali už dříve. O tom, že je to užitečná věcička, není pochyb, to nejdůležitější je ale cena: 25 009 Kč, což je přesně tolik, kolik jsme dříve předpokládali a v porovnání cena/výkon opravdu stojí za to. Cena není dotovaná. MDA by se navíc měl do Vánoc dostat také do speciální akce a dá se předpokládat, že se jeho cena dostane určitě pod dvacet tisíc, což už je opravdu dobrá nabídka.

Pokud si koupíte MDA, dostanete k němu jako pozornost poukázku na aktivaci karty Twin za pouhou korunu. Hodí se ještě připomenout, že tento komunikátor už před časem začal prodávat Eurotel, pro změnu pod názvem DataPhone, cena je ovšem vyšší – 28 995 korun.

Doba ještě neuzrála

Jak už jsem psal v úvodu, nabídka T-Mobilu zatím moc obyčejných lidí neosloví. Na internet se přes GPRS připojuje jen hrstka uživatelů a pětadvacet tisíc na nový mobil také hned tak někdo nemá. Je to škoda, protože obě nabídky jsou povedené. Ale co platí dnes, nemusí platit zítra…

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Lep, Mobil, Komunikátor, GPRS

Určitě si přečtěte

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

** Novinky nejsou, ale tři roky starý 32GB iPhone 6 koupíte pod 10 tisíc ** Kvalitu za rozumnou cenu nabízí o tisícovku zlevněné Honory 8 a 6X ** Neprohloupíte ani s Nokií 5, která klesla o 500 Kč a stojí pod 5 tisíc

2.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 7

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

** Operátoři slibují něco nového a fantastického ** Problém je, že to zřejmě odporuje pravidlům ** ...a hlavně to nedává velký smysl pro uživatele

25.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34