T-Mobile varuje před riziky mobilního internetu

Internet v mobilu vedle spousty výhod představuje i bezpečnostní riziko. Každé páté dítě už takto někdo neznámý požádal o fotku a setkání.
T-Mobile varuje před riziky mobilního internetu

T-Mobile v těchto dnech přichází se třetím ročníkem svého osvětového projektu JaXmobilem. Zatímco v minulých letech byla pozornost věnována mobilní etiketě a recyklaci telefonů (čtěte T-Mobile: za každý vysloužilý mobil 200 Kč), letos se operátor snaží v programu „JaXmobilem bezpečně“ upozornit na úskalí hrozící dětem při používání mobilního telefonu. Jedná se zejména o ochranu dětí a mladistvých před nevhodným obsahem na internetu, ale také prevenci rizik při komunikaci s cizími osobami prostřednictvím SMS, MMS nebo instant messagingu.

Základem projektu se stal nejnovější výzkum InsightOut, který pro operátora zhotovila agentura TNS AISA v březnu letošního roku. Dotazováno bylo celkem 165 dětí a mladistvých ve věku 9-17 let, kteří využívají internet a mobilní telefon, a dále vždy alespoň jeden z jejich rodičů.

Výsledky potvrdily trend, podle kterého s rostoucím věkem dítěte klesá přehled rodičů o tom, jaké informace děti na internetu hledají a které služby používají. Průměrně děti stráví u internetu 1,5 hodiny denně ve všední dny a o hodinu více o víkendu. S věkem roste také počet rodin, které nestanovují pro své děti žádná pravidla ani restrikce při používání internetu. Zatímco až 85 % respondentů se k internetu připojuje z domova přes počítač, internet v mobilu používá pouhá 1/7 dětí.

Internet v mobilu maskuje nebezpečí

Internet slouží mladé generaci především pro komunikaci (e-mail – 91 %, instant messaging– 81 %), vyhledávání informací (87 %) a k aktivitám zaměřeným na hudební obsah (poslech hudby a sledování klipů – 85 %, stahování a ukládání hudby – 75, resp. 71 %). Plných 84 % dětí a mládeže se věnuje on-line hrám. Na opačné straně žebříčku jsou on-line seznamky (21 %) a vlastní webové stránky (28 %).

Pokud rodiče kontrolují používání mobilu u dětí, pak je to především to, s kým si telefonují, případně píší zprávy. Obsah multimediálních souborů stojí stranou jejich zájmu, o možnosti použití telefonu jako nástroje zpřístupňujícího internet rodiče neuvažují téměř vůbec. Nejčastěji uplatňovanými pravidly je proto zákaz hraní nevhodných typů her, dále pak časové omezení práce s telefonem a zákaz uvádět osobní data při komunikaci přes SMS. Následující graf ukazuje, jaké služby děti na mobilu nejčastěji používají:

Klepněte pro větší obrázek

Děti sice vědí, že nemají poskytovat své osobní údaje, ovšem respektuje to pouze třetina z nich. Své telefonní číslo děti bez problémů poskytnou svým kamarádům, spolužákům a obecně lidem, které znají. Neznámým lidem, které znají pouze virtuálně, by své číslo dalo pouze 6 % dotázaných.

Virtuální komunikace má svá rizika

Děti na internetu komunikují především s lidmi, které osobně znají: s přáteli komunikuje plných 92 % z nich, se spolužáky 78 %, s příslušníky rodiny pak 63 %. Čtvrtina však udržuje styky i s lidmi, které dobře nezná či je dokonce vůbec nepotkala. Každému pátému dítěti již někdy někdo neznámý nabídl prostřednictvím internetu setkání. Z oslovených šlo na schůzku necelých 20 %. Deset procent už někdy komunikovalo prostřednictvím mobilu s neznámým člověkem, což se většinou snaží před rodiči utajit.

Pětina dětí již byla oslovena někým cizím se žádostí o podobenku, 5 % má dokonce zkušenosti se žádostí o fotografii bez oblečení. Se šikanou prostřednictvím mobilního telefonu se setkalo 10 % respondentů, většinou však uvádějí, že se to stalo „někomu jinému“. Rizika spojená s mobilem jsou pro rodiče méně aktuální než ta související s klasickým internetem. S dětmi se o nich baví tři pětiny rodičů, ve škole se s touto problematikou setkaly pouze dvě pětiny žáků a studentů.

Ze strany rodičů podle průzkumu existuje velký zájem o služby blokace ilegálních či nevhodných stránek na mobilu. Pokud by taková služba existovala, svým potomkům by ji pořídilo více než 75 % z nich. T-Mobile v této souvislosti nabídne řešení, které by mělo uchránit děti před nevhodným obsahem při surfování po internetu. Patří k nim především blokování nelegálního obsahu (konkrétně dětské pornografie) na základě databáze britské Internet Watch Foundation a zavedení tzv. dětského zámku. Tuto službu by měl operátor nabídnout zdarma od poloviny května. Zámek zamezí přístup dětí k obsahu, který pro ně není vhodný. Jedná se například o downloady, videa, hry, SMS nebo MMS info apod.

T-Mobile se snaží poskytovat rodičům i dětem maximum informací k tématu bezpečnosti – proto vytvořil speciální stránky www.prosvetkolemnas.cz/ochranadeti, věnované tématu bezpečnosti při práci s mobilem a internetem.

Diskuze (5) Další článek: Důležité je mít nápad

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Mobilní internet, AIS, Pro rodiče, Vysloužilý mobil, Internet, Nelegální obsah, Nevhodný obsah, T - Mobil, Var, Mobil, AISA, MOBI, Třetí ročník, Časové omezení, Pře


Určitě si přečtěte