T-Mobile vyšperkoval věrnostní program Bonus

Dostaňte peníze za své peníze. Operátor rozšířil seznam odměn a přidal další pozitiva. Věrní paušálisté si ale pohorší.
T-Mobile vyšperkoval věrnostní program Bonus

Věrnostní programy všeho druhu jsou mezi lidmi velmi populární, aby také ne. Výhody zavedení věrnostního programu pro firmu jsou zřejmé, zákazník má větší motivaci k nákupu zboží či služeb a zároveň pro něj program představuje jakousi přidanou hodnotu. Za utracené peníze tak může získat ještě něco navíc, slevy na další nákup, dárky, poukázky na zboží, atd. Věrnostní programy nabízí svým zákazníkům v různých podobách také všichni tři naši mobilní operátoři, a jelikož mobilní telefon většina z nás používá každý den, není od věci se seznámit s tím, co nám náš poskytovatel služeb za naši věrnost nabízí. Čas od času se tak totiž dají ušetřit nějaké ty peníze.

Článek s rozsáhlou analýzou věrnostních programů O2 Benefit jsme přinesli před několika měsíci, dnes se zaměříme na konkurenční T-Mobile Bonus. Růžový operátor svůj věrnostní program totiž před několika dny poměrně výrazně změnil a díky sloučení bývalého věrnostního programu pro předplacené karty Twist a paušální zákazníky do jednoho samostatného celku mohou teď obě skupiny zákazníků využívat více výhod. Do věrnostního programu se teď mohou navíc zapojit úplně všichni zákazníci operátora, takže vyloučení speciálních tarifů jako Kredit 150 nebo Bav se je nyní už minulost. Pro početnou skupinu těchto zákazníků je to jistě radostná novina.

Jak už jsem uvedl, požívání výhod programu Bonus už není vázáno na paušální program, do systému bylo nově zavedeno jakési minimální měsíční plnění nebo chcete-li minimální měsíční útrata (dobití), kterou operátor podmiňuje přidělení odměny. Pokud ji nesplníte, nic nedostanete. Výše minimální měsíční útraty je závislá na stáří každé SIM karty, měsíční limity nejsou naštěstí nastaveny nijak megalomansky a myslím, že i studenti (mladí zákazníci) s tarifem Bav se a číslem starším jak dva roky provolají měsíčně nad 250 Kč zcela bez problémů. Jelikož jsou pro celé fungování programu cenové limity a stáří SIM karty důležité, shrneme si je do přehledné tabulky:

Stáří SIM kartypotřebná výše věrnostního účtu
do 6 měsíců600 Kč
6 - 12 měsíců400 Kč
12 - 24 měsíců300 Kč
nad 24 měsíců250 Kč

Období, ve kterém je třeba utratit (paušální tarif) nebo dobít (Twist) danou částku označuje operátor jako rozhodné období. To je pro klienty s paušálem jejich klasické zúčtovací období, pro twisťáky pak 30 dnů. Stáří SIM karty je u paušálů počítáno jako doba od aktivace čísla, u Twistu doba od uskutečnění prvního hovoru. Pokud na konci rozhodného období dosáhne dobitá částka minimálně stanovené výše, bude Twist zákazníkům přičten počet Bonus bodů odpovídající dobité částce, nebo jim bude v následujícím období (30 dnů) poskytnuta zvýhodněná služba. V případě paušálních zákazníků nelze přesně stanovit celkovou utracenou částku ihned po skončení daného zúčtovacího období. Proto jsou jim bonusové body načteny až v době vyúčtování, zvýhodněnou službu čerpají z tohoto důvodu o jedno zúčtovací období později.

Klepněte pro větší obrázek
V administraci služeb Můj T-Mobile je částka uváděna bez DPH, pokud ji nepřekročíte, nic nedostanete

Samá pozitiva a sociální jistoty

A nyní už můžeme přejít k odměnám. Ty jsou nově pro všechny zákazníky dvojího druhu. Buď můžete sbírat věrnostní body v poměru 1 bod za každých utracených 23,80 Kč a následně je vyměnit za odměnu z katalogu operátora (dole na této stránce) tak, jak to znají paušální zákazníci, anebo zvolit využívání aktuálně poskytované zvýhodněné služby. Druhou variantu znají pro změnu zákazníci s předplacenou kartou Twist, jako příklad může posloužit zlevněné SMSkování do vlastní sítě v dopoledních hodinách. Zvýhodněná služba se bude obměňovat každých šest měsíců, po ranní SMS rozcvičce je od března na programu „Noční volání“ mezi 21 a 9 hodinou do sítě T-Mobile za 1 Kč za minutu.

Dalším pozitivem je skutečnost, že mezi oběma variantami benefitu můžete libovolně přecházet, přičemž neztratíte věrnostní body. Řekněme například, že jako paušální zákazník sbíráte body a na svém kontě jich máte určitý počet. Ranní SMSkování byste nevyužili, ale večerní volání za korunu je pro vás to pravé ořechové. Můžete tedy třeba jen na onoho půl roku změnit svou odměnu na zvýhodněnou službu, za šest měsíců se zase vrátit ke sbírání bodů a pokračovat tam kde jste přestali. O Bonus body nepřijdete.

Tip: Na toto téma můžete diskutovat na našem fóru

Pro zapojení do věrnostního programu Bonus je i nadále nutná bezplatná registrace. Lze ji provést zasláním SMS ve tvaru BONUS A na číslo 4603, zavoláním na zákaznickou linku či prostřednictvím služby Můj T-Mobile. Účastníci dřívějších variant věrnostního programu se již znovu registrovat nemusí, automaticky se stávají členy. Po registraci je paušálním zákazníkům coby výhoda standardně nastaveno sbírání bodů, Twist zákazníci mají aktivováno využívání zvýhodněné služby. Během jednoho období může zákazník využívat pouze jeden typ výhody. Pro další období si však zákazník může druh odměny změnit. Za registraci SIM karty je udělen vstupní bonus 100 bodů.

Další výhoda je spojena s přechodem z paušálu na předplacenou kartu Twist a opačně. V případě takového přechodu zůstane zákazníkovi zachován zvolený typ výhody a přenáší se mu i všechny nasbírané body. Při přechodu z tarifu na Twist je standardně nastaveno využívání zvýhodněné služby, Bonus body jsou přeneseny pouze tehdy, pokud jde o jedinou (poslední) SIM kartu zákazníka v rámci daného vyúčtování služeb. Možná vás napadne, zda má nová podoba programu oproti té starší také nějakou nevýhodu. Odpověď zní ano.

Alespoň co se týče paušálních zákazníků. Ti byli totiž zvyklí dostávat po dvou letech v určitých intervalech několik set bodů jako věrnostní odměnu. A nutno podotknout, že právě díky těmto jednorázovým bonusům rostla bodová konta nejvíce. Twistoví zákazníci zase musí operátorovi poskytnout své údaje prostřednictvím administrace služeb Můj T-Mobile, aby jim mohl být zasílán katalog odměn a objednané zboží. Na závěr ještě několik zajímavých čísel týkajících se programu Bonus:

  • V programu je registrováno celkem na 1,8 milionu zákazníků. Z toho milion paušálních
  • Operátor dosud zákazníkům rozdělil body v celkové hodnotě 2,9 miliardy Kč
  • Z katalogu T-Mobile Bonus si zákazníci v roce 2007 objednali více než 95 tisíc odměn
  • Nejžádanější odměny jsou v 73 % případů zboží (telefony, příslušenství atd.), služby operátora (dobíjení, volné jednotky) si vybralo 14 % zákazníků a služby a zboží partnerů s 11 %
  • Nejúspěšnější nabídky v Twist Bonus: Noční a víkendová volání do sítě T-Mobile za 1 Kč a každá druhá SMS zdarma
Diskuze (22) Další článek: Spice: mobil za 350 Kč a filmový mobil s disky

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Bonus, Objednané zboží, Věrnost, Věrnostní program, Zvolený typ, Twisto, Mobil, Program