T-Mobile: zářijová revoluce v datových tarifech

Od dnešního dne T-Mobile zavádí nové datové tarify. Ty stávající jsou bez milosti zrušeny a všichni zákazníci povinně přejdou na nové. Jednodušší struktura je jistě přínosem. Jsou však nové tarify výhodnější? A jak si vedou v porovnání s konkurencí?
T-Mobile: zářijová revoluce v datových tarifech
Kapitoly článku

O nových datových tarifech T-Mobile informoval s dostatečným, měsíčním předstihem. Překvapení by v tomto případě nebylo nejvhodnější, protože s novými tarify budou zrušeny všechny stávající. Zákazníci by se nestačili v nové nabídce rychle zorientovat a zvedla by se vlna nespokojenosti. O nových tarifech jsme vás samozřejmě informovali, a měli jste dostatek času se na všechno připravit. Nyní se podíváme na novou nabídku trochu podrobněji a srovnáme ji s konkurencí.

V jednoduchosti je síla

Nové účtování dat je na první pohled daleko jednodušší. Čtyři původní tarify Basic, WAP, Standard a Business měly různé paušální poplatky a podle toho přizpůsobené volné jednotky a ceny za další stažená data, které se u jednotlivých tarifů lišily. Pak byly k dispozici ještě neomezené paušální tarify Data Unlimited.

V novém systému je základní rozdělení – cena za wap a cena za internet. Tyto základní ceny platí automaticky ke všem hlasovým tarifům a nejsou pochopitelně zatíženy žádným měsíčním paušálem. Nerozlišuje se ani období denní špičky, jak tomu bylo dříve u některých tarifů.

T-Mobile internet wap
Cena za přenesený kilobajt 0,07 Kč 0,60 Kč
Účtovací jednotka 5 kB 5 kB

Pokud využíváte datových služeb více, pak jsou pro vás připraveny dvě možná zvýhodnění s paušálním poplatkem. Jedná se tedy v podstatě o doplňkové tarify, stejně jak byly v minulosti tarify WAP, Standard a Business. Zásadní rozdíl je v tom, že po vyčerpání volných jednotek platíte u obou zvýhodnění základní, a tedy stejné sazby za další stažená data.

T-Mobile         WAP Email&PDA
Měsíční poplatek 118 Kč 237 Kč
Volné jednotky internet 10 MB
Volné jednotky wap 1 MB

Jak již název napovídá, tarifní zvýhodnění WAP je určeno uživatelům, kteří se svým mobilem častěji wapují. Hodit se může třeba při častém stahování javových her z wapových stránek. Měsíční poplatek činí 118 Kč a je v něm zahrnutý 1 MB volných dat pro wapování.

Druhé zvýhodnění je určeno zejména majitelům chytrých mobilních telefonů a kapesních počítačů, kteří mají na svých přístrojích nainstalovaný běžný internetový prohlížeč nebo hojně využívají mobilního e-mailu. Název zvýhodnění Email&PDA je proto velmi výstižný. Za měsíční poplatek 237 Kč s DPH dostanete 10 MB na stahování z internetu. Další stažená data jsou zpoplatněna podle standardní sazby.

Balíčky je možné zkombinovat, pak zaplatíte 355 Kč měsíčně.

Internet bez limitu

V nové nabídce samozřejmě nechybí ani neomezené tarify. Základem je tarif Internet+, který si můžete přidat k jakémukoli hlasovému tarifu jako doplňkový tarif. Samostatně bude k dispozici tarif Internet a při úvazku na jeden rok můžete získat výhodnější variantu Internet Hit. Při dvouletém úvazku k tarifu Internet si můžete vybrat z nabídky dotovaných telefonů, tarif je ale možné pořídit i bez smluvního závazku.

Neomezené tarify *Internet+ Internet Internet HIT Twist Internet
měsíčné poplatek 832 Kč 832,00 Kč 772 Kč 850,00 Kč
volné minuty na volání
cena za volání dle hlas. tarifu 7,14 Kč 7,14 Kč dle Twist Standard
cena za SMS dle hlas. tarifu 2,02 Kč 2,02 Kč 3,40 Kč
* pouze jako doplněk k hlasovému tarifu

Akce kulový blesk

Majitelé stávajících tarifů jsou jistě zvědavi, který z nových tarifů jim bude přidělen. Zákazníci s neomezenými tarify se nemusí ničeho obávat. Na první pohled je jasné, že dojde jen ke změně názvů tarifů. Přejmenování je jasné z následující tabulky:

Původní název

Nový název                 

Data Unlimited Internet
Data Unlimited Special Internet HIT
Twist Data Unlimited Twist Internet
GPRS Unlimited (k hlasovému tarifu) Internet+

Ani zákazníci s ostatními datovými tarify se nemusí změny příliš obávat. Například zákazníkům s tarifem GPRS Standard bude automaticky aktivováno tarifní zvýhodnění Email&PDA, které za stejnou cenu měsíčního paušálu nabízí dvojnásobné množství volných jednotek pro připojení na internet. Se starším tarifem však bylo daleko výhodnější další stahování nad limit. Konkrétně 0,02 Kč/kB mimo špičku, případně 0,04 Kč/kB ve špičce oproti nově účtovanému poplatku 0,07 Kč/kB. Také wap byl levnější – 0,36 Kč/kB oproti dnešním 0,60 Kč/kB.

Zákazníci s bývalým tarifem Business již nyní využívají rovněž tarifní zvýhodnění Email&PDA. Měsíční paušální poplatek se jim sníží z 594 Kč na 237 Kč, ale pochopitelně dostanou místo původních 50 MB pouze 10 MB volných jednotek. Cena za další stažená data je u nového tarifu mnohem vyšší a jednoduchým výpočtem můžeme zjistit, že za 50 MB stažených s novým tarifem zaplatí přes tři tisíce korun! Většině zákazníků s tarifem Business se proto vyplatí přejít na některý z neomezených tarifů.

Pro ty, kteří využívali datových přenosů pouze v rámci svého hlasového tarifu, začnou platit nové standardní sazby, žádnou změnu tudíž nepocítí, protože ceny jsou stejné. Nové standardní sazbu začnou platit také pro uživatele bývalého tarifu WAP. Ten za 58 Kč nabízel 200 kB pro volné stahování z wapu a další bylo zpoplatněno výhodnější sazbou 0,36 Kč/kB.

Tyto tarify byly včera zrušeny:

T-Mobile Basic WAP Standard Business
měsíční poplatek 58 Kč 238 Kč 594 Kč
volné MB (data) 5 MB 50 MB
volné kB (wap) 200 kB
internet GPRS (špička)* 0,07 Kč/kB 0,07 Kč/kB 0,04 Kč/kB 0,02 Kč/kB
internet GPRS (mimo špičku) 0,07 Kč/kB 0,07 Kč/kB 0,02 Kč/kB 0,02 Kč/kB
wap GPRS 0,60 Kč/kB 0,36 Kč/kB 0,36 Kč/kB 0,36 Kč/kB
účtovací jednotka – internet 5 kB 5 kB 20 kB 20 kB
účtovací jednotka – wap 5 kB 5 kB 5 kB 5 kB
* špička 7:00–21:00


V druhé kapitole
můžete nové tarify porovnat se stávajícími datovými tarify Oskara a Eurotelu. Zmínka bude také o chystaném FUP u T-Mobilu.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Stejný balík, Mobil, Datový tarif, Tarif, MB data, Revoluce, Plná rychlost


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70