Tady bude za dva roky sídlit londýnský Apple. Vyfotili jsme přestavbu impozantní elektrárny Battersea

V roce 1983 se v londýnské elektrárně Battersea přestalo pálit uhlí a vyrábět elektřina. Následovalo 33 let tápání a pokusů vrátit do této impozantní stavby život, až v roce 2016 odstartoval ambiciózní projekt na přeměnu oblasti v kancelářský a bytový komplex.

Největší kancelářskou kapacitu obsadí Apple. Ze stávajících osmi londýnských kanceláří do Battersea Power Station sestěhuje 1 400 zaměstnanců, obsadí šest pater a více než 46 tisíc metrů čtverečních. Přesun je plánovaný na rok 2021, my jsme se na stavbu komplexu poprvé podívali v dubnu 2018, teď o více než rok později a pokrok je značný.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zajímá vás stavba? Developeři ji pomalu otevírají veřejnosti. Stále se však nedá projít mezi ní a Temží, takže se nedá říct, že by okolí pulsovalo životem...

Loni nepřístupné staveniště se pomalu začíná otevírat veřejnosti. Na severozápadním rohu elektrárny si můžete posedět v plážových lehátkách, z vyvýšené plošiny prohlédnout stavbu, na ohradě přečíst zajímavosti spojené s elektrárnou, prohlédnout si několik propriet z dob, kdy ještě stavba sloužila svému původnímu účelu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na vrcholku komínu bude atraktivní vyhlídka, na hrazení si přečtete řadu zajímavostí a prohlédnete propriety z dob, kdy se v Battersea vyráběla elektřina.

Pod sousedícím Grosvenor Bridge je otevřený showroom, kde si mohou kolemjdoucí prohlédnout 3D model celého komplexu i jednotlivých staveb, zájemci o bydlení či obchodní spolupráci s developerskou skupinou zde získají informace, nebo rovnou podepíší smlouvu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V developerské kanceláři si uděláte představu o tom, jak rozsáhlý celý projekt je. V první fázi vyrostl bytový dům, ve kterém už se bydlí. Fáze 2 je samotná elektrárna a v okolí se bude stavět ještě řadu let po jejím dokončení.
(další snímky v galerii)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Krátký pohled do historie: Kdysi měla elektrárna pouze dva komíny, blok B se přistavěl až o šest let později. Stavět se začalo v roce 1929, hotovo bylo v 1941, produkce elektřiny skončila v roce 1983.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
A tohle už je blízká budoucnost. Samotná budova elektrárny má být hotová v roce 2021, ale komplex se bude dokončovat ještě dalších několik let.
(další snímky v galerii)
Diskuze (2) Další článek: Politika potápí technologii. Pokud Huawei zůstane na černé listině, v západním světě končí

Témata článku: Apple, Reportáž, Londýn, Battersea Power Plant, Elektrárna, Evropa, Battersea, Pře, Bydlení, Stavba, Temže, Komplex, Stavění, Obr, Area, Roof Gardens


Určitě si přečtěte