Tajemné HSCSD stále žije

Mobilní datová technologie HSCSD je dnes vzhledem k rozšířenějšímu GPRS už v pozadí zájmu. Přesto ve své době nabídla úžasnou rychlost srovnatelnou s pevnými linkami. I dnes je v některých případech HSCSD stále výhodné.
Tajemné HSCSD stále žije

Technologie s poněkud hůře zapamatovatelným a také často komoleným názvem HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) je v podstatě jen rychlejší formou klasického přenosu dat v síti GSM. Standard specifikovala organizace ETSI v roce 1997.

Jak již vyplývá z anglického názvu technologie, jedná se o vysokorychlostní přenos dat prostřednictvím klasické technologie přepínání okruhů (CSD – Circuit Switched Data). Vzhledem k tomu, že se HSCSD drží původní přenosové filozofie GSM, není při jejím uvádění do provozu třeba hardwarových zásahů do síťové infrastruktury. Technologii lze do stávající GSM sítě plně začlenit pouze softwarovými úpravami, proto je její implementace poměrně rychlá a není také tak nákladná jako třeba přechod k GPRS. Blokové schéma sítě GSM zůstává na rozdíl od GPRS stále stejné, kvůli systémovým změnám se na jednotlivých prvcích provozují různé přenosové technologie.

Proč je rychlejší?

Vyšší rychlosti přenosu dat je u HSCSD dosaženo kombinací dvou zásadních úprav ve stávající technice přenosu. První z nich je zvýšení rychlosti přenosu dat v jednom timeslotu. Zatímco v klasickém GSM je datová přenosová rychlost stanovena na 9,6 kb/s, u technologie HSCSD je změnou kódování informace dosaženo rychlosti 14,4 kb/s na jeden timeslot.

Ještě výraznější zrychlení zajistil zásah do přenosového systému: alokace a sdružení více timeslotů pro jedno otevřené datové spojení (anglicky slot bundeling). Tedy např. sdružením dvou timeslotů pro oba směry přenosu vznikne přenosový kanál s kapacitou 28,8 kb/s. Technologie HSCSD umožňuje také nesymetrický provoz, jenž je typický například pro surfování na internetu. Pak lze pro stahování (downlink) vyhradit až tři timesloty a dosáhnout tak přenosové rychlosti 43,2 kb/s. Pro přenos směrem od mobilu do sítě (uplink) pak zbývá jeden timeslot s přenosovou rychlostí 14,4 kb/s.

Jelikož alokace více timeslotů pro jednoho účastníka významně ubírá na kapacitě buněk, zaleží na konkrétním operátorovi, jaká alokační pravidla ve své síti definuje a také na schopnostech mobilních přístrojů, v kolika timeslotech současně jsou schopny komunikovat. Obdobně jako u GPRS, které také využívá sdružování timeslotů, jsou pro HSCSD definovány třídy. Jejich přehled nabízí následující tabulka.

Třídy HSCSD

maximální počet timeslotů

třída vysílání příjem celkem
1 1 1 2
2 2 1 3
3 2 2 3
4 3 1 4
5 2 2 4
6 3 2 4
9 3 2 5
10 4 2 5
12 4 4 5
13 3 3 6
18 8 8 16

Výhodou HSCSD je, že od okamžiku otevření spojení zaručuje účastníkovi garantovanou přenosovou kapacitu. To je ale zároveň jistou nevýhodou z pohledu využití kapacity celé sítě, neboť se nestará o skutečné obsazení vyhrazené kapacity kanálu. Tato nevýhoda vyplývá z filozofie okruhově spínaného spojení. HSCSD bývá z tohoto důvod účtováno nikoli podle přenesených dat, ale podle doby komunikace.

Jak je to s podporou HSCSD

U nás vsadil na podporu přenosu prostřednictvím HSCSD pouze Eurotel. Podrobné informace o této službě najdete na jeho webových stránkách. Podobně slabé je to i s podporou u výrobců mobilních telefonů. Prvním terminálem na našem trhu byla PC karta Nokia CardPhone. V současnosti HSCSD do svých telefonů implementuje i nadále převážně Nokia (na našem trhu je více než 25 přístrojů), několik přístrojů s podporou těchto rychlých dat má v nabídce i Sony Ericsson, byl zde také zástupce Siemensu (model S40, který původně vyvinul Bosch). 


Současné mobilní telefony s podporou HSCSD

Diskuze (21) Další článek: Klávesnice do kruhu: designérský úlet?

Témata článku: Ostatní, Přenosový kanál, CardPhone, Speed circuit, HSCSD


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70