Tajemný Tabco je tablet a mobil. Jmenují se Grid

Z tajemného tabletu TabCo se vyklubal tablet Grid 10. Jeho operační systém Grid kamarádí s Androidem. Jako bonus jsme dostali Grid 4.
Kapitoly článku

Před dvěma týdny jste si mohli přečíst článek o tajemném tabletu TabCo. Ten byl dnes po šesté hodině večer našeho času představen na virtuální tiskové konferenci (kde nejspíš nikdo fyzicky ani nebyl, jak tomu nasvědčovalo ticho v sále), a tak už víme, že šlo o velice působivou kampaň společnosti Fusion Garage. Ta se už dříve snažila prorazit s tabletem JooJoo, to se jí ale moc nepovedlo, a tak to chce zkusit znovu (a s alespoň částečně čistým štítem).

Seznamte se s operačním systémem Grid, tabletem Grid 10 a smartphone Grid 4. Pojďme se ale nejdřív podívat na Grid OS, skutečně tak trochu jiný systém.

Klepněte pro větší obrázek

Grid OS, další z mnoha?

Klepněte pro větší obrázek

Věděli jsme, že se dočkáme nového operačního systému. Každý nový operační systém má ale velký problém se v dnešní konkurenci prosadit, a i když už tu pár takových pokusů bylo, zatím stále vede jen iOS a Android. Fusion Garage o systému Grid tvrdí, že on je skutečnou konkurencí a je opravdu velmi odlišný (což má být dobře).

Nejzásadnější změnou je domovská obrazovka, nebo menu, chcete-li. Máte téměř nekonečný prostor ve formě mřížky (grid), do které umisťujete jednotlivé aplikace. Můžete je řadit do tzv. clusterů, jakýchsi složek. A i když to je na efekt určitě povedená inovace, pokud nebude možné do mřížky přidávat i widgety, zas tolik se to od Applu neliší. Na pozadí, které se také pohybuje, pak uvidíte datum a čas.

Zajímavým nápadem je i provedení odemknutí. Prostě se podepíšete. Je to rychlé a zároveň i docela bezpečné, žádné složité vyťukávání číselného hesla. Důležitá jsou i gesta, kterými systém ovládáte, a která nejsou nepodobná těm v Nokii N9. Tahem zleva doprava se vracíte o krok zpět, tahem shora obrazovky dolů zase na domovskou obrazovku.

Skoro nejdůležitějším bodem je, že GridOS je postaven na jádře Androidu. I když s ním na první pohled nemá společného vůbec nic, budete moci na tabletu spouštět aplikace napsané pro Android, které nebudou potřebovat žádné změny. Kromě toho bude ale možné vytvářet i aplikace přímo pro Grid OS, který bude mít také svůj vlastní obchod s aplikacemi.

Pojďme se teď podívat po samotných aplikacích. Prohlížeč se může pochlubit možností skrytí všech ovládacích prvků, takže využijete celou plochu displeje. Ovládací prvky se zobrazí gestem vytažení z levého spodního rohu. V tu chvíli uvidíte i ovládací kolo (wheel), kterým přepínáte jednotlivé záložky.

Co je tedy ono ovládací kolo? Bude označovat text a nabízet další akce. Kromě kopírování a vkládání tak ale můžete třeba i rychle vyhledávat, v tu chvíli prohlížeč zvládne zobrazit dvě stránky na displeji najednou vedle sebe.

Zprávy vypadají také velice zajímavě, zdůrazňována byla funkce okamžitého náhledu, kdy prostě přílohu mailu doslova vytáhnete nahoru. Mezi fotkami pak přecházíte, jako byste je už měli v tabletu.

Počítejte s naprostou integrací sociálních sítí přímo do systému. Projeví se to třeba v kontaktech, ale i v dalších aplikacích.

Jak jsou vyřešeny notifikace? To skutečně těžko popisovat, raději se rovnou podívejte na video.

A teď trocha multimédií. Přehrávač videí nejen že pěkně vypadá, ale zobrazuje i informace o filmech a přichází se zajímavě řešeným ovládáním. Umí také předat informaci, kde jste se na film přestali dívat. A tak pokud ráno nestihnete svůj oblíbený seriál dokoukat celý, v tramvaji pak můžete na tabletu začít přesně tam, kde jste doma přestali.

Hudba? Ta je vyřešená velice podobně, opět nesmí chybět motivy mřížky.

Samozřejmě nechybí ani další aplikace, jako je kalendář, fotogalerie nebo mapy. Víc o nich najdete na oficiální stránce Fusion Garage.

Témata článku: Android, Smartphony, Steve Jobs, Mobil, Tab

Určitě si přečtěte

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

Healbe Gobe 2: náramek, který může změnit pravidla hry [recenze]

** Healbe GoBe 2 přináší na trh funkce, které nikdo jiný nenabízí ** Technologie Flow dokáže změřit přijaté kalorie automaticky ** Jako jeden z prvních vám GoBe 2 změří i krevní tlak

Dnes | Měchura Milan | 2

Revoluce, kterou nikdo nežádal. ZTE Axon M je „první skládací mobil na světě“

Revoluce, kterou nikdo nežádal. ZTE Axon M je „první skládací mobil na světě“

** ZTE mluví o revoluci, ale první rozhodně není. ** Práce se dvěma displeji vypadá skvěle, ale není kompromisů až příliš? ** Nejvíce vadí předěl mezi displeji, značné rozměry a malá baterie.

Včera | Kůžel Filip | 25

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

17.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 132