Tak jde čas: Motorola – duchovní matka mobilů

Motorola s Nokií jsou dnes již posledními neasijskými výrobci telefonů. Obě jsou také v čele mobilního trhu, Nokia první, ale už ne tak přesvědčivě. Kde pramení úspěch Motoroly posledních let a v čem byla za Nokií vždy pozadu? Přečtěte si o historii amerického výrobce, který stál u úplného počátku mobilů.
Tak jde čas: Motorola – duchovní matka mobilů | wikipedia
Kapitoly článku

Podobně jako v uplynulých měsících v případě Sony Ericssonu, Nokie a nedávno Philipsu dnes budeme psát o historii americké Motoroly. Zaměříme se přitom opět na klíčové výrobky, jejich vývoj a souboj s konkurencí. Zjistíme, že Nokia vývoj mobilů vzala za lepší konec a vždy byla o kus napřed, ale nyní jí Motorola již šlape na paty. Zabrousíme i do velmi vzdálené historie, protože nejstarší předci dnešních mobilů pochází právě z dílny Motoroly.

Klepněte pro větší obrázek
Logo Motorola

Motorolu založili roku 1928 bratři Galvinové a jejich prvním produktem byla zařízení, která umožnila přístrojům na baterie brát energii z elektrické sítě, tedy adaptéry. Pod názvem Motorola je společnost známá od třicátých let a už od té doby ji to také táhlo k bezdrátovému přenosu hlasu. Proslavila se svými obousměrnými přenosnými vysílačkami Handie-Talkie, které využívaly rádiové vlny a hojné využití našly během druhé světové války. V roce 1969 Motorola také umožnila přenos prvních slov Neila Armstronga z Měsíce. Roku 1973 pak byly zveřejněny první koncepty mobilního telefonu, který již v zásadě připomínal dnešní zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Starší loga značky

1983 – 1997: byla první

A nezůstalo u konceptů, po deseti letech skutečně byl první mobilní telefon schválen úřadem FCC a začal se prodávat. Dostal název DynaTAC, dal se koupit v přepočtu téměř za sto tisíc korun a vážil skoro kilogram. Nebyla to ovšem žádná stolní krabice, nýbrž mobil „klasické“ konstrukce, který se dal vzít do jedné ruky. Byl určený pro sítě založené na systému buněk, tedy v podstatě podobné těm dnešním. První telefon je spojován se jmény Martina Coopera, který provedl první hovor z podobného mobilu, a Rudyho Kroloppa, který byl jedním z jeho tvůrců. O pár let později DynaTAC zkopírovala Nokia a uvedla telefon Cityman, který už běžel v prvních rozšířených sítích - NMT.

Klepněte pro větší obrázek
DynaTAC

Vysoká hmotnost DynaTACu Motorole nedala spát a v roce 1989 uvedla na trh nástupce prvního mobilu. Jmenoval se příznačně MicroTAC a přestože to z dnešního pohledu žádný střízlík nebyl, snížení hmotnosti na čtvrt kilogramu byl tehdy pořádný krok vpřed. Navíc zanedlouho poté Motorola postupně uváděla nové verze MicroTACu, až se na začátku devadesátých let dostala na úžasných 110 gramů s modelem MicroTAC Elite. Kromě nízké hmotnosti modely MicroTAC přinesly ještě jednu novinku – odklápěcí konstrukci, které se později chytil především Ericsson.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MicroTAC • MicroTAC Elite

Zatímco první telefony Motoroly byly určeny pro analogové sítě, nástupce StarTAC, který přišel v roce 1996, už se dělal jak v analogové verzi, tak i v digitální. Verze pro starší sítě zaznamenala další historický milník, když svou hmotnost stlačila pod 100 gramů. Výrazný nedostatek ale představoval obyčejný alfanumerický displej, kvůli kterému byste si StarTAC snadno spletli s kalkulačkou, nebýt zcela netradiční véčkové konstrukce, u které horní část obsahovala jen sluchátko. To verze pro GSM vážila sice o pár gramů víc, zato ale byla vybavena několikařádkovým monochromatickým displejem a mobil si přitom zachoval velmi lákavé rozměry – 98 × 57 × 33 mm. Z dalších mobilů, kterými se Motorola uvedla do GSM, zmiňme „žehličku“ TX770, o které jsme před časem napsali retrorecenzi.

Klepněte pro větší obrázek
StarTAC

1998 – 2001: Timeport, Talkabout a Accompli

V roce 1998 uvedla Motorola několik telefonů klasické konstrukce a poslední StarTAC. Kromě 170 g těžkého modelu d520 připravila dva kompaktnější – cd920 a cd930. Oba byly duální, měly poměrně velký monochromatický displej, ale chyběla jim integrovaná anténa. Díky baterii Li-Ion o kapacitě 1000 mAh nabídly pohodlnou výdrž. Model StarTAC 130 šel ve šlépějích starších StarTACů, ale jinak Motorola vyráběla vzhledově vcelku obyčejné telefony. Potvrdila to i v následujícím roce, kdy uvedla dlouhou řadu velmi podobných telefonů M3x88. Výjimkami byla dvě véčka V3688 a V3690, od kterých se v pozdějších letech Motorola odrazila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
d520 • cd920 • cd930 • StarTAC 130

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
M3888 • V3688 • V3690

V roce 2000 Motorola uvedla novinky v podobě tří nových modelových řad – Talkabout, Timeport a Accompli. Talkabout byla řada pro obyčejné lidi, kterým jde především o volání a SMS, telefony Timeport byly určeny vyšší třídě a slůvkem Accompli byly označeny první komunikátory od Motoroly. Zejména Timeporty zaznamenaly slušný úspěch, oblíbené byly nejprve modely L7079 a P7389 a jejich nástupce 250, který soupeřil s Nokií 6210 a Siemensem S35, později model 270 s Bluetooth a 280, který přišel v následujícím roce a přidal přenosy GPRS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
P7389 • T250 • T270 • T280 • A008

Na přelomu let 2000 a 2001 Motorola připravila povedená luxusní véčka V50 a V60, která sice kromě vzhledu nepřinesla nic nového, ale americký výrobce naznačil, kudy se bude ubírat dál. Dokonce to potvrdil už po půl roce, když představil v mnohém vylepšené véčko V66, chyběl mu bohužel infraport a Bluetooth. Kromě véček ještě v roce 2001 Motorola doplnila svou řadu Talkabout o modely 191 a 192. Povedly se, jako low-endy především překvapily podporou dat GPRS. Perličkou byl „komunikátor“ V100 s QWERTY klávesnicí. Označení komunikátor při pohledu na obrázky modelu vyloudí oprávněný úsměv, šlo totiž o klasickou Motorolu s velkým monochromatickým displejem, na které se dobře psaly SMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V50 • V60 • V66 • T191 • V100

2002: hlavně nebýt jako Nokia

Na úvod roku 2002 si Motorola připravila pár novinek, které ovšem nijak výrazně nepřekvapily. Kromě A388 - nového luxusní člena rodiny Accompli představila Motorola také inovace svých úspěšných telefonů z předchozího roku – modely V60i, V66i a T280i dostaly podporu Javy a EMS. Oficiálního uvedení se také dočkala netradiční Motorola V70 s otočnou konstrukcí a úplnou novinkou byla trojice low-endů řady C33x. Později ještě přibyl další model nižší třídy, C300, který oblázkovým vzhledem připomínal spíše některé oblíbené Siemensy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A388 • V60i • V66i • T280i • C330

Představen byl také poslední člen řady Timeport, další véčko T720. Šlo u nás o první Motorolu s barevným displejem, ale dojem z jinak dobře vybaveného přístroje kazila nekvalitní konstrukce a nepohodlné ovládání. V témže roce byl představen i její nástupce T720i, který ale provedl jen softwarové změny v podobě podpory MMS a přibalené přídavné kamerky. V roce 2002 si Motorola dala tak trochu pauzu a předvedla jen nezbytné minimum - pár low-endů a drobná vylepšení loňských modelů. Hlavní trumf představoval dlouho očekávaný model V70 a spíše průměrný T720, celkově ale Motorola působila nevýrazným dojmem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V70 • T720 • T720i


V druhé kapitole se podíváme, jak si Motorola vedla v letech 2003-2006

Témata článku: Motorola, Motorola MPx200, Motorola MPx220, Motorola Razr, Motorola Razr Maxx, Motorola Razr V3, Motorola Razr V3i, Motorola Razr V3x, Motorola Rokr E1, Motorola Rokr E2, Motorola Slvr L2, Motorola V70, Nezbytné minimum, Velké očekávání, Mat, Úspěšný telefon, Čas, Martin Cooper, Motorol, Mobil, Vynikající displej, Motor, Integrovaná anténa, Původní razr, Výrazný nedostatek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

RECENZE: Huawei P Smart (2019) — lákavá skořápka s překvapením uvnitř

** Huawei P Smart (2019) nabízí 6,21palcový FullHD+ IPS displej ** Baterie s kapacitou 3 400 mAh by měla zaručit dobrou výdrž ** Duální fotoaparát disponuje 13Mpx a 2Mpx (hloubkovým) snímači

Milan Měchura | 9

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

** Oficiálně to sice není Xiaomi, ale poměr cena/výkon má skvělý ** Dobrá výdrž, pěkné fotky a spolehlivá čtečka jsou hlavní zbraně ** Zklame horší odladěnost prostředí a slabší výsledky videa

Jakub Vrbacký | 18

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 62