Také nečtete podmínky aplikací? Budete překvapení...

Podmínky použití aplikací jsou dlouhé. Nikdo je nečte. A vývojáři toho zneužívají. Norové z dokumentu biblických rozměrů vytáhli pár perliček.

Nejotravnější a nejopomíjenější čtení na světě? Podmínky použití aplikací (EULA). Aplikace v běžném smartphonu (v tomto případě jde o výběr 33 apps) vydají na více než 250 tisíc slov, tzn. asi 24 hodin čtení. To je více, než má Nový zákon.

Na tento absurdní fenomén chce svéráznou kampaní #appfail upozornit Norská rada pro spotřebitele. Na internetu běží video, kde zástupci úřadu po 24 hodin slovo za slovem čtou EULA zmíněných aplikací. Ne, asi to nebude to nejsledovanější video na internetu, tady jde spíše o virální efekt. Zajímavá data se nachází v dokumentu Appfail Report 2016. Protože je docela dlouhý, tak jsem jej v duchu kampaně nečetl, nicméně i letmé prolistování a grafika stojí za to.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtou a postupně odškrtávají jednotlivé aplikace na pozadí.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Norové nekončí poukázáním na absurditu celého konceptu EULA, ale také vydali doporučení, jak by podmínky mohly vypadat. Také vyzdvihují několik aplikací, které jdou vzorem. 

Možná jste v poslední době zaznamenali zprávy o tom, že Runkeeper sleduje své uživatele i mimo sportovní aktivitu. I tato iniciativa pochází od Norů. Vývojáři aplikace zareagovali tím, že „bug“ (tak to označili oni) bude odstraněn. Norové oponují, že to je jen špička ledovce. Seznamovací aplikaci Tinder Norové dokonce zažalovali kvůli porušení zákonů Evropské unie. A nejde jen o to, že by si autoři aplikací do EULA napsali prakticky cokoliv a spoléhali na to, že si nikdo nevšimne. Norové upozorňují i na aplikace, které v praxi dělají ještě horší věci, než mají uvedené v EULA a svá vlastní pravidla tak porušují – pochopitelně v neprospěch uživatele.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá soubor EULA všech aplikací, které vidíte na přebalu. Je to stejný stoh papírů, ze kterého Norové na videu (a screenshotech výše) čtou.

Témata článku: Mobilní aplikace, Kauzy, Bug, Tinder

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • wings123 30. 5. 2016 18:24:35
    Je v niektorej novsej verzii Androidu moznost uplneho ovladania aktivity a...
  • jachymCZ 30. 5. 2016 16:18:56
    Pane redaktore nic ve zlém, ale napsat do nadpisu článku o tom, že...
  • kubisek78 30. 5. 2016 8:05:07
    Řeším teď něco podobného, ale s webovou encyklopedií Wikipedia. Manželka...
Určitě si přečtěte

ČTÚ: Pozor na automatické prodlužování smluv a další operátorské triky

ČTÚ: Pozor na automatické prodlužování smluv a další operátorské triky

** Za druhé čtvrtletí 2017 eviduje ČTÚ přes 1600 stížností ** 55 procent procent z nich se týkalo účastnických smluv ** Největší zlo jsou dle zákazníků smlouvy, které operátoři prodlužují

Včera | Pospíšil Aleš | 44

Jak na Androidu prohodit šipku Zpět a Poslední aplikace

Jak na Androidu prohodit šipku Zpět a Poslední aplikace

** Nevyhovuje vám rozložení funkčních tlačítek na Androidu? ** Aplikace Button Mapper problém vyřeší ** A umí daleko víc. Zpříjemněte si ovládání Androidu

19.  8.  2017 | Kůžel Filip | 22

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

Jak snadno nahrávat telefonické hovory

** Některé mobily umí nahrát hovor už v základu. Stačí stisknout button ** Co dělat, když takový mobil nemáte? ** Pomoc je jednoduchá, stačí stáhnout aplikaci ACR

18.  8.  2017 | Kůžel Filip | 42


komerční sdělení

Komerční sdělení