Tamperská úmluva pomůže v krizových situacích

Česká republika patří mezi signatáře Tamperské úmluvy, která řeší problematiku mezinárodní pomoci v oblasti telekomunikací pro případ přírodních katastrof či podobných katastrof, kterým jsme v současné době svědky v USA. Co je to Tamperská úmluva a jak se k ní vyjádřil ministr Jaromír Schling se dozvíte v našem článku.
Tamperská úmluva pomůže v krizových situacích
 

Tamperská úmluva očima ministra Schlinga

Tamperská úmluva byla schválena na mezinárodní konferenci ICET 98 (Intergovernmental Conference on Emergency Telecommunications). K jejímu dodržování se přihlásily desítky evropských i mimoevropských států, včetně ČR.

„Je to úmluva, která se zabývá zmírňování dopadů katastrof a poskytováním humanitární pomoci, při které má nepochybně využití telekomunikačních prostředků velký význam. Tato úmluva odstraňuje regulační bariery a ochraňuje zájmy poskytovatelů telekomunikační pomoci během působení v hostitelské zemi,“ uvedl ministr dopravy a spojů České republiky Jaromír Schling.

Telekomunikační podporou v rámci Tamperské úmluvy se rozumí především poskytování telekomunikačních zdrojů nebo podpory určené k využití těchto zdrojů. Za telekomunikační zdroje jsou považovány lidé, zařízení, materiál, informace, školení, frekvenční spektrum, síť nebo přenosová kapacita, nebo jiné zdroje potřebné pro telekomunikace.

„Po přistoupení k této úmluvě bude poskytování pomoci daleko pružnější,“ dodal ministr Schling ve svém slavnostním projevu ku příležitosti podpisu memoranda o podpoře a realizaci mezinárodní Tamperské úmluvy, které spolu s panem ministrem podepsal také generální ředitel společnosti Eurotel - Terrence Valeski.

Eurotel nabídl svoji mobilní buňku

Eurotel v souvislosti s podpisem Tamperské úmluvy nabídl České republice možnost bezplatného využití mobilní kontejnerové jednotky (včetně techniků potřebných pro její obsluhu), která je pomocí satelitního spojení schopna vybudovat v kterémkoliv místě na světě plnohodnotnou buňku sítě Eurotel. Výhoda je v tom, že komunikace s touto buňku probíhá stejně jako komunikace s kteroukoliv jinou buňkou sítě Eurotel a podle toho je také zpoplatněna (cena je stejná jako za volání v rámci sítě Eurotel). Eurotel za toto ojedinělé technologické řešení, které bylo poprvé použito v dubnu 1999 u 6. polní nemocnice sloužící tou dobou v Albánii, získal v roce 2000 cenu Asociace GSM v kategorii GSM ve službách veřejnosti.

Ve stínu posledních událostí se však Tamperská úmluva stala čímsi víc než jen pouhým „kusem papíru.“ Možnost případného využití mezinárodní telekomunikační pomoci se stala více než reálnou a obzvláště řešení založená na instalaci mobilní BTS (vysílače), která je napojena satelitním spojem na jinou než tamní mobilní síť, může být velice užitečná. Obnovení lokální mobilní telefonní sítě totiž může trvat poměrně dlouho (obzvláště dojde-li k poškození klíčových částí sítě) a jsou situace, kdy nemusí být času nazbyt a kdy mohou i pouhé mobilní telefony zachraňovat lidské životy (viz USA).

Terrence Valeski k tragedii v USA

Při slavnostním podpisu výše zmíněného memoranda se generální ředitel společnosti Eurotel – Terrence Valeski – vyjádřil k současné tragické situaci v USA.

„Nedávný teroristický útok v USA je obrovskou tragedií, o které si myslím, že jsme si ještě zcela plně neuvědomili její význam. Rád bych jménem Eurotelu a jménem svým osobně poděkoval všem obchodním partnerům, přátelům a známým, kteří vyjádřili soustrast s událostmi ve Spojených státech,“ uvedl pan Valeski ve svém krátkém projevu.

 

Poznámka redakce: Dnes ve 12:00 se rozezní sirény. Všechny členské státy EU včetně několika dalších zemí a včetně České republiky uctí památku zesnulých obětí teroristického útoku v USA třemi minutami ticha. Ještě jednou vyjadřujeme soustrast všem pozůstalým a vyslovujeme politování nad tím, co se v úterý stalo ve Spojených státech.

Váš názor Další článek: Oskar – přehled změn v ceníku

Témata článku: Ostatní, Přenosová kapacita, Teroristický útok


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15