TAT předvedl 3D použitelné i pro současné mobily

Žádné komplet nové přístroje, dokonce ani speciální 3D brýle, TAT vykouzlí 3D efekt jen s pomocí vestavěné kamery a obyčejného displeje.
TAT předvedl 3D použitelné i pro současné mobily

3D obraz zdomácněl v kinech, dere se nám do televizí a mluví se o tom, jak by se mohl nacpat i do mobilů. Technologií, o kterých se uvažuje, je několik, dnes si krátce představíme řešení švédské firmy TAT. Jejich způsob je založen na rozpoznání tváře a následném určení polohy očí (to vše pomocí integrované kamery). Obraz je pak zobrazován na běžném displeji – prostorová scéna je přepočítávána a zobrazována v reálném čase v závislosti na aktuální poloze očí.

Takové řešení má svá pro a proti. Výhodou je, že je možné jej realizovat se současnou technikou, bez jakýchkoliv dalších nákladů a bez 3D brýlí. Nevýhodou pak je, že je možné jej použít pouze pro hraní her a různé interaktivní aplikace – tedy pro obraz, který vzniká přímo v telefonu, nikoliv pro zobrazení už hotových 3D filmů. Diskutabilním aspektem je náročnost takového řešení na výpočetní výkon – na přiloženém videu vidíme jen velmi pomalé hýbání téměř statickou scénou. Jak by to asi vypadalo, kdyby se divák i objekty na scéně hýbaly rychleji?

Právě kvůli rychlosti bylo demo ukázáno na relativně výkonné kapesní konzoli Nintendo, vývojáři ale tvrdí, že portace na výkonnější smartphony je možná. Jen připomínám, že v 3D efektu nehraje žádnou roli, že je displej dvojitý, fungoval by i na jednoduchém.

Plné 3D to tedy není, přesto si myslím, že počin firmy TAT najde své využití. Připomínám, že se tito softwaroví mágové zabývají především tvorbou neobvyklého uživatelského prostředí (už jste viděli ohebné menu konceptu Fuse?) a dnes popsaná technologie je jednou z těch, která by TAT umožnila odlišit se od konkurence. Jen si zkuste představit, že se na hlavní menu svého telefonu díváte jakoby dovnitř, za displej a ikonky se vznášejí v prostoru…

Témata článku: Software pro mobily

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Sasakr 3. 3. 2010 23:34:54
    Sotva funguje 2D bez sekání? To myslíš konkrétně co?! Já tedy provozuju...
  • ladty 3. 3. 2010 18:46:35
    Nvm jestlis pochopil/cet clanek, to uz je jedno. Kazdopadne tady se jedna...
  • Ondřej Štěpánek 3. 3. 2010 15:08:15
    Jako pokrok nezastavíte, ale ono sotva funguje 2D bez sekání (a ne vždy) a...
Určitě si přečtěte

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

10.  8.  2017 | Láska Jan | 30

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

** Vyzkoušeli jsme první veřejnou betu iOS 11 ** Jaké novinky a změny systém přináší ? ** Vyplatí se aktualizovat nyní, nebo počkat na finální verzi?

4.  7.  2017 | Miksa Martin | 82


komerční sdělení

Komerční sdělení