TE558: vejde se do něj víc, než čekáte (test)

TE558 je dalším dualSIM telefonem na našem trhu. Zajímá vás, jestli je lepší, než jeho předchozí dva konkurenti?
Kapitoly článku

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti

 • Výborná konstrukce
 • Kvalitní signál u obou SIM karet
 • Velký dotekový displej
 • Výborná výdrž baterie
 • Podpora paměťových karet
 • Bluetooth

Hlavní nedostatky

 • Horší čitelnost displeje na slunci
 • Vyšší hmotnost
 • Málo zřetelné rozlišení SIM 1 a SIM 2
 • Chybějící Java
 • Pomalé datové přenosy

Cena a podrobné informace

I když jste pravděpodobně o značce TE nikdy dříve neslyšeli, měli byste nyní zpozornět. TE558 je totiž dalším dual SIM telefonem, který oficiálně seženete na českém trhu. Mobilní telefony s touto funkcí se prozatím velkým značkám vyhýbají (s výjimkou Samsungu) a tak nezbývá než testovat v podstatě neznámé výrobce. A i když stejně jako já TE asi neznáte, nemusíte se vůbec obávat, že by byl telefon nepoužitelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Černostříbrná kombinace telefonu sluší

Už jsme se viděli

Mobilní telefon TE558 je až příliš nápadně podobný před nedávnem testovanému Emgetonu G20 Cult. Přístroje se příliš neliší svou bytelnou konstrukcí ani barvou. Nápadné shody naleznete také u ikonek pod displejem, i u TE558 se dočkáte stylusu. Rozdílů mezi oběma přístroji si všimnete teprve při bližším prozkoumání.

U TE558 se mi mnohem více líbilo ovládání. Nepřehmatával jsem se při stisku směrového kříže a problémy jsem nezaznamenal ani s potvrzovacím středem. V obou případech je nutné mačkat tlačítka trochu silněji, ale tím je zároveň zabráněno nechtěným překlepům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kdo je kdo? TE558 a Emgeton G20 Cult

Co se mi naopak ze začátku na TE558 příliš nezamlouvalo, je systém příjmu a ukončení hovorů. Tenhle problém ale naštěstí nebude řešit nijak dlouho, velmi brzo si zapamatujete, jak klávesy fungují. Z fotek to ale zřetelné není, takže malá nápověda – pokud chcete hovor uskutečnit z hlavní SIM karty, stisknete zelené tlačítko na stříbrné klávese, pro druhou SIM kartu použijete vedlejší, tmavší tlačítko. Kterým z těchto dvou tlačítek přijmete hovor už telefon nechá pouze na vaší libovůli.

Pojďme se podívat na další rozdíly mezi Emgetonem G20 a TE558. Novinka se rozhodla pro hodně neobvyklé rozvržení klávesnice se čtyřmi sloupci. Tlačítko s nulou tedy nehledejte v dolní řadě, ale úplně napravo. Také na tuhle zvláštnost si ale zvyknete velmi rychle a při praktickém používání si přestanete po chvíli stěžovat. Komplikacím se ale přesto nevyhnete – trpký boj vás čeká při použití prostředního sloupce. Ten je nezvykle široký a ukrývá prostor hned pro dvě různé funkce. Musíte tedy pečlivě rozlišovat, kterou stranu mačkáte. Vizuální kontakt s klávesou je nezbytností a o pohodlí se zde opravdu příliš mluvit nedá. Opravdu mi to vadilo. Nedá se odhadnou, kdy už jste „dost“ na té správné straně, vizuálně musíte neustále kontrolovat, jestli jste dali prst na to správné místo. Tady nezbývá nic jiného než na klávesnici dostatečně trénovat, než vám ovládání přejde do krve.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klávesnice kvůli atypickému transponování jinak spodní řady doprava není ideální

Už jsem napsal, že TE558 působí masivně. S trochou nadsázky by se dal označit za odolný telefon, k takové charakteristice mu chybí jen výraznější ochrana displeje. Jak už je snad z předchozího jasné, kritizovat nemohu ani konstrukční vlastnosti telefonu. Vše drží velmi pevně, telefon neskřípe a působí velice odolně. Až na displej si telefon určitě poradí i s trochu hrubějším zacházením.

Potřebujete dotekový displej?

Vzhledem k tomu, že TE558 se zařadí maximálně do třídy středně vybavených telefonů, je velikost jeho displeje opravdu překvapující. S rozměry 2,6“ se u běžných telefonů jen tak nesetkáme. Škoda, že kromě velikosti nezapracoval výrobce také na dalších parametrech. Papírově sice aktivní QVGA vypadá dobře, ale čitelnost na slunci mě příliš neohromila. V nastavení jsem narazil na volbu intenzity podsvětlení, situaci to ale příliš nezachránilo. U displeje dále regulujete délku podsvětlení a TE558 má na boku navíc speciální posuvnou klávesu, kterou můžete svítivost displeje výrazně utlumit a tím pomoct baterii k delší výdrži. Na stejné straně hledejte také systémový konektor a úkryt pro stylus. Displej tedy kromě své velikosti nabízí i možnost dotekového ovládání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čočka kamerky na přední straně rozhodně neznamená, že by byl telefon podporoval sítě 3G 

I když celá nabídka rozhodně není přizpůsobena tomu, abyste do displeje ťukali prstem, do ikonek hlavní nabídky se bez problémů strefíte. Hlavní nabídka se mimochodem velmi podobá telefonům Nokia, ikonky svou inspiraci ani nezastírají. Podnabídky telefonu jsou už jen textové, tady musíte prstem mířit mnohem lépe, nebo raději vytáhnout stylus. Kdo na tento druh ovládání není zvyklý, zvládne vše také pomocí ovládacích tlačítek a na stylus může úplně zapomenout.

Jak už jsem psal výše, displej telefonu obohacuje několik grafických symbolů. Slouží pro rychlý přístup k vybraným funkcím. Ty se bohužel nedají změnit, vše je pevně nastaveno výrobcem. U TE558 to trochu vadí, obrázky totiž ne vždy odpovídaly funkci, kterou spouštěly. Nedokážu odhadnout, jestli se jednalo pouze o chybu testovaného modelu, ze začátku to ale každopádně bylo poněkud matoucí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylus využijete při poklepání na drobnější popisky

Pomocí dalších klávesových zkratek se dá pohybovat v nabídce, uživatelské nastavení aplikujete i na směrovou klávesu. Zmatek nás naštěstí nečeká při procházení nabídky TE558. Volby jsou ve většině případů logicky uspořádané, párkrát jsem ale narazil na anglický popisek.

Napodruhé už to vyjde

I když je TE558 dual SIM telefon, nedává tuto vlastnost na sobě příliš znát. Vadí to hlavně ze začátku, kdy se snažíte pochopit ovládání. Problémy začnete mít hned při zapnutí přístroje. Při zadávání PIN nemáte jak poznat, které SIM karty se kód týká, prostě zkusíte jedno z hesel a doufáte, že se trefíte. Na zadávání kódu jsou ale každopádně tři pokusy, už tím druhým byste se měli trefit. Zajímavé mi přišlo, že i při vložení obou karet se vás telefon na začátku zeptá pouze na PIN k první z nich. Druhé heslo si vyžádá až po několika sekundách, kdy už se normálně můžete pohybovat v nabídce.

Žádného rozlišení jsem se nedočkal ani u slotů SIM karet, které najdete pod baterií. Nepoznáte, kam dát primární a kam sekundární kartu. TE558 zkrátka nijak nezdůrazňuje, která ze SIM karet je tou hlavní. A to bohužel působí trochu zmateně. Toto informaci přitom nutně potřebujete – jen na hlavní SIM kartu si můžete nastavit připojení přes wap nebo službu MMS. Jediný způsob, jak problém vyřešit, je umístit do telefonu pouze jednu SIM kartu a podívat se, jestli vám TE558 dovolí odeslat multimediální zprávu nebo se dostat k wapovému prohlížeči. Pokud ano, máte kartu ve slotu určeném pro primární SIM. Škoda, že výrobce tuto informaci neposkytne rovnou, ušetřil by jistě mnohým uživatelům čas takhle. Takhle musíme vše sami složitěji zjišťovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny tři karty (dvě SIM a jedna paměťová) se ukládají pod baterii

Náladu mi naštěstí spravily hlavní funkce telefonu, tedy volání a posílání zpráv. Tentokrát to TE558 vyřešil dobře. Pokud se nacházíte v telefonním adresáři, stačí zmáčknout jeden ze dvou zelených telefonků a voláte z příslušné SIM karty. Když zase posíláte zprávu, vyberete z kontextové nabídky, jestli se SMS odešle z první nebo druhé SIM karty.

Určitě jste zvědaví, jak si telefon poradil s kvalitou hovoru. Kupodivu čistější zvuk jsem získal, když jsem volal ze sekundární SIM karty. Pokud jsem použil SIM kartu A, hovor byl o malý kousek méně zřetelný. Jen pro pořádek uvedu, že oba testovací hovory jsem zkoušel ze stejného místa a volal pokaždé na stejné číslo.

Témata článku: Recenze, Test, Emgeton G20 Cult, TES TE558

135 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Chossé 9. 1. 2010 0:11:45
  Moje zkušenost po necelém roce:po půl roce mi nejdou 2 polohy křížového...
 • hans 5. 1. 2010 13:02:17
  Dobry den, asi uz jste si poradil. Ale ja kupoval ten muj dualsim u...
 • Gopten 9. 10. 2009 13:23:36
  jenom podotknu, že prodejce, tedy ten kdo Vám to prodal reklamaci musí...
Určitě si přečtěte

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

Včera | Láska Jan | 7

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

** Barevné telefony vyšly z módy, nyní přichází éra svítících ** Alcatel A5 je ideálním telefonem pro děti a teenagery ** Cena vzhledem k výbavě mohla být nižší

16.  6.  2017 | Miksa Martin | 4

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 29

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

** Cenově Huawei P10 Plus dorovnává Galaxy S8 od Samsungu ** Má výdrž, výkon, dobrý fotoaparát i odladěné prostředí ** Může si Huawei, i když špičkové, dovolit být takto drahé?

4.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 19

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

** Xperia L1 je jediným modelem od Sony s cenovkou pod 5 tisíc Kč ** Tomu samozřejmě odpovídá horší výbava a nudnější vzhled ** Nabízí však velmi dobrý 13Mpx fotoaparát **

1.  6.  2017 | Měchura Milan | 33

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

** Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk ** Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně? ** Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké

28.  5.  2017 | Láska Jan | 22

Garmin Fenix 5: vyzkoušeli jsme nejnabušenější chytré hodinky. Včetně velkých 5X a malých 5S

Garmin Fenix 5: vyzkoušeli jsme nejnabušenější chytré hodinky. Včetně velkých 5X a malých 5S

** Chytré hodinky Fenix 5 jsou letošním top modelem Garminu ** Nabízí se ve třech verzích a nabídnou pokročilé možnosti měření sportovních aktivit ** Změří i kroky, spánek, tep a kamarádí se s telefony

24.  5.  2017 | Polesný David | 14