Telecom možná sjednotí ceny za místní a meziměstské hovory

Na Internetu se začalo živě diskutovat o zprávě týdne: Telecom uvažuje o zrušení meziměstských hovorů a sjednotí tak ceny za volání.
Telecom možná sjednotí ceny za místní a meziměstské hovory

Ačkoliv ze zpráv, které se vyrojily na Internetu, můžete získat dojem, že jde o finální rozhodnutí, v tuto chvíli jde jen o dohady. Vyplývá to ze Stádníkova prohlášení, v němž uvádí, že český telekomunikační úřad dostal od Telecomu návrh, v němž je uvedena „řada filozofických otázek včetně sjednocení místního a meziměstského hovorného“. Může se tak klidně stát, že příští rok budeme s Telecomem volat meziměstsky i místně za stejnou sazbu. Sám Přemysl Klíma však odmítl možnost sjednocení cen komentovat.

A jaká by mohla být cena sjednoceného hovorného? Stádník uvádí, že cena by mohla být nižší, stejná i vyšší než je současných 1,40 Kč. A teď si vyberte. Podle mého názoru, pokud ke sjednocení opravdu dojde, se bude cena pohybovat lehce nad současnou cenou za místní volání tak, aby se kompenzovala ztráta z absence meziměstských hovorů, které podle některých odhadů dosahují po přečíslování okolo deseti procent.

Zrušení meziměstských hovorů bude mít kromě úpravy cen ještě jeden dopad, kterým je vyšachování alternativních operátorů. Protože volba operátora není zatím pro místní hovory možná, budeme moci přes alternativní operátory volat prakticky jen mezinárodně. Pokud tedy dojde k tomu kroku, bude muset ČTÚ upravit volbu operátora a uskutečnit řadu dalších kroků. Proto se mi nezdá reálné, že by tato změna měla nastat už v lednu příštího roku, jak se uvádí.

Otázka do diskuse: Jaká by pro vás akceptovatelná cena za sjednocené hovory? Myslíte si, že tento krok Telecomu je reálný?

Diskuze (14) Další článek: Panasonic GD 87: displej mne vážně dostal (velký test)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Telecom, Hovor, Mez

Určitě si přečtěte