Telefónica kupuje O2: obrana nebo útok?

Jedna z historicky největších akvizic v telekomunikacích stojí Španěly skoro 800 miliard. Je však posuzována spíše jako obrana a jeden z posledních možných kroků, jak si uhájit místo na slunci lukrativní západní Evropy.
Telefónica kupuje O2: obrana nebo útok?
Koupí Českého Telecomu a Eurotelu největší španělský operátor nepromrhal všechen prach. Ba naopak: po půl roce ohlásil desetkrát větší akvizici. Kupuje původně britského operátora O2, dnes aktivního i v Německu a Irsku. Španěly bude tato transakce stát 17,7 mld liber (31,4 mld dolarů, 770 mld Kč) a operátor si připíše dalších 25 miliónů zákazníků. Lze si snadno spočítat, jak podstatně dráže se cení západoevropský zákazník proti českému.

Pro nás to nic neznamená

Tato koupě ještě není finálně uzavřená, jsou ještě určité spekulace, že by se soutěže o O2 mohl zúčastnit i Deutsche Telekom. Její dopad na českého uživatele nebude nijak výrazný. Mohly by se snížit ceny roamingu, nicméně Telefónica ani po koupi O2 nebude v Evropě, snad kromě Británie, tak silná, aby to naši zákazníci příliš pocítili.

Čeští analytici dále uvádějí, že aby Telefónica mohla akvizici zaplatit, mohla by část peněz „vytáhnout“ z Českého Telecomu formou dividendy. To ale i v případě maximální možné dividendy bude jen kapkou, která k naplnění poháru stačit nebude. Především již existuje řada informací o tom, že Telefónica již uzavírá s předními evropskými bankami a finančními institucemi (Citigroup, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland) úvěr ve výši 18,5 miliardy liber. Jedná se o nejvyšší úvěr v oblasti telekomunikací za posledních pět let, a potvrzuje mimochodem silně zvýšenou důvěryhodnost tohoto sektoru: do něj lily banky gigantické peníze zejména na konci minulého století, pak jejich vášeň silně ochladla.

Přestanou kousat

Podstatně významnější je tato akvizice pro celou skupinu Telefónicy. Firma, jakkoli je skvěle silná na jihoamerických trzích a v mateřské zemi, má totiž v západní Evropě nulovou pozici. Přestože se zde už o úspěch vícekrát pokoušela. Telefónica se na konci devadesátých let pokoušela o dvě aliance s jinými západoevropskými telekomunikačními giganty, avšak obě selhaly. Krátce nato se pak pustila do nákladných aukcí na licence 3G spektra pro německý, italský a rakouský trh. Ani to se však nesetkalo s úspěchem a nově vytvoření „start-up“ operátoři byli nakonec prodáni, pravděpodobně s citelnou finanční ztrátou pro svou mateřskou firmu.

Analytici se shodují v tom, že Telefónica potřebuje posílit v klíčové západní Evropě. To, že bude zřejmě aktivní v zemích „na východ od ráje“, je jistě zajímavé a atraktivní, ale hlavní peníze budou ještě dlouho ležet na západoevropských trzích. Španělsko je sice velká země, ale ekonomicky se nemůže rovnat Německu nebo Británii. Pokud by Telefónica zůstala v silné Evropě osamělá, obtížně by bojovala s nejsilnějšími hráči (viz Vodafone, Deutsche Telekom) a dokonce, jak se tvrdí, by jim mohla padnout za oběť, stát se předmětem akvizice.

Tím, že Telefónica koupí O2, se stane větším, už těžko stravitelným soustem pro jakéhokoli světového operátora. Žádný totiž nemá dostatek prostředků na hotovosti (hovoří se o cca 100 mld. dolarů) a banky by váhaly půjčit i obřímu telekomu takto velké a dlouhé peníze.

Teď chvíli pauza

Telefónica samozřejmě v akvizici vyzdvihuje hlavně její přednosti: synergie, „economy of scale“, pokrok v nejmodernějších technologiích, sjednocený nákup zařízení atd. To jistě bude mít svůj efekt, ale samozřejmě to celé něco stojí. Zvýšené zadlužení firmě zřejmě znemožní na nějakou dobu provádět další velké akvizice. Telefónica ostatně prohlásila, že pokud obchod projde, dá si přinejmenším v západní Evropě s akvizicemi na nějakou chvíli pokoj. Je rovněž otázkou, zda koncern nebude muset šetřit a neprojeví se to na snížení investic i u jeho obou českých dcer (Český Telecom, Eurotel). Ale nemusí tomu tak být – navíc obě české firmy jsou technologicky na velmi slušné úrovni, další obří investice se ani nečekají.

Diskuze (25) Další článek: Hardcore tuning: aby Nokia N70 nevrzala

Témata článku: Ostatní, Telefónica, Finanční instituce, Kup, Obr, Vášeň, Útok, Obrana


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39