Telefony Huawei bez Googlu. Dobrodružství, do kterého se jednoduše nechcete pustit

Nejviditelnější obětí obchodní války mezi USA a Čínou je společnost Huawei, která u nových telefonů (a platí to i pro dceřinnou značku Honor) ztratila přístup ke službám Googlu. Tzn. žádný obchod Play s milióny aplikací, žádné placení přes Google Pay, žádné YouTube atd.

První takto postižené telefony, které se dostávají na náš trh, jsou Huawei P40 a P40 Pro. V tomto článku se zaměříme na problémy, které absence Google služeb přináší, a na možná řešení.

Boj s aplikacemi

Nejpalčivějším problémem je nedostatek aplikací. Jednak to jsou populární utility přímo od Googlu jako je Gmail, Google Fotky, Google Disk, YouTube a další, které vůbec nelze doinstalovat. Největším problémem je absence obchodu Google Play, který je na Androidu primárním zdrojem aplikací.

Existují řešení, jak se k oblíbenému obsahu dostat – ať už bezpečnou oficiální, nebo neoficiální až riskantní cestou.

Oficiální cesta: důvěryhodné obchody

Google Play je největší obchod s aplikacemi, ale ne jediný. Naštěstí pro Huawei. Nejjednodušší alternativou je předinstalovaný obchod Huawei AppGallery. Obsahu je zde ale zatím žalostně málo, ale Huawei se snaží, motivuje vývojáře a situace se lepší každým měsícem. Už zde dokonce najdeme i některé populární české aplikace. Paradoxně chybí populární světové appky jako Facebook, Instagram, Spotify a další.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Huawei AppGallery zatím trpí velkým nedostatkem aplikací

Jako logické řešení se jeví instalace dalších důvěryhodných obchodů jako Amazon AppStore, kde už tyto velké populární světové aplikace najdete. Na ty české ale zapomeňte. Užitečné aplikace najdete také v obchodě Aptoide, ale zde buďte opatrní a sledujte zdroje aplikací, primárně ty prověřené, označené zeleným štítkem „Trusted“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S Amazon AppStore a Aptoide jste schopni si nabídku aplikací významně rozšířit.

Kombinace několika obchodů sice není uživatelsky komfortní cesta, ale je bezpečná a máte garantované aktualizace aplikací přímo od zdroje. K aplikacím, které nenajdete, existují alternativy, se kterými se dá fungovat. Rozhodně to není optimální cesta, ale troufnu si napsat, že nenáročným uživatelům zmíněné možnosti budou stačit. Tedy až na...

Když už zmiňujeme konkrétní aplikace, tak je dobré nevynechat YouTube. K téhle službě musíte buď přes webový prohlížeč, nebo některou z pochybných aplikací. Oba způsoby mají k ideálu hodně daleko.

Diskuze (88) Další článek: Ericsson je připraven na budování 5G v ČR. V Maďarsku spustil síť během dvou týdnů

Témata článku: Huawei, Android, Mobilní aplikace, Aplikace, Smartphony, Kauza Huawei, Huawei AppGallery, Facebook, Google Play, GPS, Čína, Obchod s aplikacemi, Software pro mobily, Instagram, Návody, Wi-Fi, Google Pay, USA, HMS, YouTube, Indie, Gmail, Huawei Pay, GMS, Spotify